Παναιτωλικος

ΛΑΣΠΟΜΑ-Χ-ΙΑ

sup-panai-aris2

Η καταρρακτώδης βροχή και ο κακός αγωνιστικός χώρος ήταν οι πρωταγωνιστές στην αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Άρη, που έληξε χωρίς γκολ.

Στο 0-0 έμειναν Παναιτωλικός και Άρης στο Αγρίνιο, αφού οι κακές καιρικές συνθήκες και κατ’ επέκταση ο άθλιος αγωνιστικός χώρος, δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά οι “κίτρινοι” κατάφεραν να φύγουν με το βαθμό από μία πολύ δύσκολη έδρα.

Έτσι, μείωσαν στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την προτελευταία Βέροια, ενώ απέχουν 8 βαθμούς από τις ομάδες που θα οδηγηθούν στα μπαράζ. Από την άλλη, οι Αγρινιώτες, που παρέμειναν αήττητοι εντός έδρας, συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία στο πρωτάθλημα, καθώς βρίσκονται στην 7η θέση.

Ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Παναιτωλικού

Καιρός: Βροχή

Διαιτητής: Γιάχος

Βοηθοί: Καρσιώτης, Καρατζίκας

Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Γκάλο, Κούσας (90’+1 Μαρτίνες), Μπικέ, Ανέν, Ζούνιορ, Σφακιανάκης (78′ Παπουτσογιαννόπουλος), Μπακάκης (68′ Νταλμά), Θεοδωρίδης, Καμαρά, Μπόγιοβιτς

Άρης (Παπαδόπουλος): Διούδης, Κύργιας, Γιαννίτσης, Μπουγαΐδης (45′ Νταμαρλής), Βανγκέλι, Τσιάρας, Πουλίδο, Παπαδόπουλος (75′ Σουνάς), Μπακασέτας (90’+3 Αγγελούδης), Τσουμάνης, Μανιάς

Κίτρινες κάρτες: Ζούνιορ / Βανγκέλι, Γιαννίτσης, Κύργιας, Σουνάς

Ανασκόπηση αγώνα

Ο κακός αγωνιστικός χώρος λόγω της καταρρακτώδους βροχής δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Σιγά-σιγά άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και στο 32ο λεπτό ο Καμαρά είχε την πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν πήρε μία κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπόγιοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη.

Προτού ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, και συγκεκριμένα στο 37′, ο Άρης απάντησε όταν ο Μανιάς ευνοήθηκε από ένα… κόλλημα της μπάλας, σέντραρε παράλληλα από αριστερά, αλλά ο επερχόμενος Μπακασέτας δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Καμαρά έφτασε για μία ακόμη φορά κοντά στο γκολ, αλλά το έξυπνο πλασέ του μπλόκαρε ο Διούδης, ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα είδε την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του σε κεφαλιά του Μπικέ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και πάλι να βγουν μπροστά, εκμεταλλευόμενοι το ότι ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να βρει το γκολ, και με τον Μανιά στο 60′ θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ, αλλά το πλασέ του ήταν εξαιρετικά αδύναμο, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Μπρακάλι.

Ωστόσο, ακολούθησε μπαράζ ευκαιριών για τους Αγρινιώτες, αρχικά με τον Μπόγιοβιτς, ο οποίος βρήκε την μπάλα μπροστά του στο 72′ μετά την απομάκρυνση του Πουλίδο, αλλά δεν κατάφερε να ελέγξει το σουτ του, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Διπλή ευκαιρία είχαν οι Θεοδωρίδης και Κούσας μέσα σε ένα δίλεπτο (81′-82′), αλλά ο Γιαννίτσης έβαλε σωτήρια το πόδι του στην πρώτη περίπτωση, ενώ στη δεύτερη η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το κεφάλι του κεντρικού αμυντικού.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Μιχάλης Γιαννίτσης ήταν αυτός που γλίτωσε τον Άρη από την ήττα, όταν στη φάση του 81ου λεπτού στο σουτ του Θεοδωρίδη, άπλωσε το πόδι του και απομάκρυνε την μπάλα που κατευθυνόταν στα δίχτυα της ομάδας του.

Η απογοήτευση

Μπορεί να πάλεψε αρκετά, αλλά ο Μιχάλης Μανιάς εξακολουθεί να μην δίνει στον Άρη τα γκολ που χρειάζεται.