Λαμπάδα στο μπόι τους!

sup-kyriakidis2
Σε ένα κάκιστο από άποψη θεάματος παιχνίδι, Κέρκυρα και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0), με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να είναι οι πρωταγωνιστές. Έπιασε πέναλτι ο Κυριακίδης.

Λαμπάδι στο μπόι των τερματοφυλάκων τους πρέπει να ανάψουν Μιχάλης Γρηγορίου και Μάκης Χάβος. Σε ένα κάκιστο από άποψη θεάματος παιχνίδι, Κέρκυρα και Παναιτωλικός ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0), με τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων να στέκονται στο… ύψος τους και να κρατάνε το μηδέν! Έπιασε πέναλτι ο Κυριακίδης, κράτησε τον βαθμό στο φινάλε ο Κουτζαβασίλης με μεγάλη επέμβαση σε κοντινό σουτ του Παπαδόπουλου.
Το ματς
Κακός ο ρυθμός στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, οι δυνατές μονομαχίες κυριαρχούσαν, ενώ φάσεις μπροστά στις δύο εστίες δεν υπήρχαν! Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή (59%-41%) αλλά η Κέρκυρα αμυνόταν εξαιρετικά και έψαχνε το γκολ στην κόντρα-επίθεση, ποντάροντας στη γρήγορη μεσοεπιθετική της γραμμή, ωστόσο η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Ήταν το 34ο λεπτό όταν ο Ρέι μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Σπίνουλα και πήγε να κρεμάσει τον Κουτζαβασίλη αλλά για καλή του τύχη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! Αυτή η φάση «ξύπνησε» την Κέρκυρα που τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσοκάνη. Ωστόσο, ο Κυριακίδης νίκησε από την άσπρη βούλα τον Τουράμ, πέφτοντας σωστά στην αριστερή του γωνία. Στο 42’ οι Αγρινιώτες απείλησαν αλλά ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ρέι.

Ο Χάβος ήταν απογοητευμένος από την ομάδα του, θέλησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα του πρώτου μέρους και στο ξεκίνημα της επανάληψης προχώρησε σε δύο αλλαγές, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ροντρίγκες και Μπράβο (στις θέσεις των Χαντάκια και Μάρκος Πάουλο). Ο ρυθμός ήταν καλύτερος, ωστόσο πάλι αρκετές φάσεις δεν υπήρχαν μπροστά στις δύο εστίες και όποτε συνέβη αυτό, οι δύο τερματοφύλακες… καθάρισαν!

Ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς, λοιπόν, ο Ρόσα έκανε ωραία προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Κουτζαβασίλης του είπε «όχι», ενώ στο 72’ ο Κυριακίδης μπλόκαρε το σουτ του Ιωάννου. Έξι λεπτά αργότερα, ο πορτιέρε των Αγρινιωτών αντέδρασε ξανά σωστά, σε σουτ του Ντουαλά. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι έδειξαν να βολεύονται με την ισοπαλία. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να «χτυπήσουν» το ματς.

Στο 82’ ο Λόπες έκανε ωραία προσπάθεια και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Κουτζαβασίλης έδιωξε δύσκολα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Μουνιός πέρασε λίγο άουτ. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών δε, οι Αγρινιώτες είχαν την καλύτερή τους ευκαιρία στο ματς αλλά ο Παπαδόπουλος δεν κατάφερε από κοντά να νικήσει τον Κουτζαβασίλη, που κράτησε τον σπουδαίο βαθμό για την ομάδα του.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες (84’ Γεωργίου), Ντιμιτρόφσκι, Ζαραδούκας, Σπίνουλας, Κεϊτά, Σιόντης, Ιωάννου, Κόντος (60’ Παμλίδης), Κ. Ντιόγκο (68’ Ντουαλά), Τουράμ.

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Ζορντάο Ντιόγκο, Γρομητσάρης, Ονίλο.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας (46’ Ροντρίγκες), Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο (46’ Μπράβο), Ρέι, Ρόσα (84’ Μουνιός), Λόπες, Παπαδόπουλος.

Στον πάγκο: Καβουσάκης, Παπάζογλου, Κουτρομάνος, Μαρκόβσκι.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)