Λαμία – ΑΕΛ 0-0: καλύτεροι οι γηπεδούχοι, βαθμό οι «βυσσινί»

Η Λαμία ήταν καλύτερη, είχε ευκαιρίες, δοκάρι, όχι όμως και το γκολ που θα της χάριζε το τρίποντο με την ΑΕΛ να φεύγει με έναν πολύτιμο βαθμό (0-0) στις αποσκευές που την φέρνει στους 24 βαθμούς όσους έχει και ο Παναιτωλικός.

Με έναν πολύτιμο βαθμό φεύγει από τη Λαμία η ΑΕΛ στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό. Ο Νάγκι κράτησε τον δίκτυ του σκορ στο μηδέν στις προσπάθειες των γηπεδούχων να βρουν κάποιο τέρμα. Με την ομάδα της Λάρισας πλέον να είναι στην 13η θέση με 24 βαθμούς όσους και ο Παναιτωλικός, έχοντας μάλιστα να αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική τον ΟΦΗ των 25 βαθμών.

Δοκάρια και Νάγκι κράτησαν την ΑΕΛ, ζωντανή στο πρώτο ημίχρονο κόντρα σε μια Λαμία, που έβγαλε ποιότητα και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες στιγμές στα αντίπαλα καρέ.

Η ομάδα της Λάρισας απείλησε πρώτη στο παιχνίδι με ένα συρτό σουτ του Στίφλερ στο 11ο λεπτό αλλά στη συνέχεια το σύνολο του Μιχάλη Γρηγορίου πήρε τον έλεγχο.

Ανάγκασε τον Νάγκι σε δύσκολες επεμβάσεις για να κρατήσει το μηδέν, ενώ δύο φορές σημάδεψε το δοκάρι με τον Μίλος Ντέλετιτς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου ο Νάγκι με την βοήθεια του δοκαριού είπε… όχι στον Ντέλετιτς, ενώ ο Καραμάνος στη συνέχεια αστόχησε με το κεφάλι μέσα από την μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, με την Λαμία να έχει και πάλι την υπεροχή χωρίς ωστόσο να γίνεται ιδιαίτερα απειλητική. Στο 69ο λεπτό μετά από λάθος του Τσόσιτς ο Ντέλετιτς έφυγε μόνος του απέναντι στον Νάγκι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Σέρβος επιθετικός έφυγε από θέση οφσάιντ.

Η ΑΕΛ από την πλευρά έδωσε αρκετούς χώρους στην Λαμία και προσπάθησε να «χτυπήσει» το παιχνίδι στην αντεπίθεση και μέσω των στημένων φάσεων όπου στο 84ο λεπτό απείλησε με κεφαλιά του Τσόσιτς, αναγκάζοντας τον Επασί σε μια δύσκολη επέμβαση.

Οι δύο ομάδες έμειναν στον μηδέν, με την ΑΕΛ να προσθέτει έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια της για να μείνει στην κατηγορία. Πλέον η ομάδα της Λάρισας, έχει 24 βαθμούς όσους και ο Παναιτωλικός, ενώ είναι μόλις έναν πίσω από τον ΟΦΗ.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Σκόνδρας, Μαρτίνεζ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (Ρόμανιτς 21′), Ντέλετιτς (Βασιλακάκης 89′), Καραμάνος

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Ναγκι, Στίφλερ (Πινακάς 72′), Ντουρμισάι, Γιακιμόφσκι, Μουκαντζό (Ζίζιτς 46΄), Τσόσιτς, Μπέρτος (Καρανίκας 88΄), Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο (Μιλοσάβλιεβιτς 61′), Νικολιάς (Μπεν Χατίρα 46′)