Παναιτωλικος

Κυρίαρχος χωρίς ουσία ο Παναιτωλικός

sup-panaitolikos-panionios2

Ο Παναιτωλικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο χωρίς ωστόσο να μπορέσει να πάρει τους βαθμούς της νίκης αφού οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο 0-0 με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Γιάννη Ανέστη να κατεβάζει «ρολά» στο ντεμπούτο του στη Σούπερ Λίγκα.

Σε παιχνίδι για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση στο Αγρίνιο για την ομάδα του Παναιτωλικού χωρίς όμως να το εκμεταλλευτεί καθώς καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν μετουσιώθηκε σε γκολ.

Παρ’ όλα ταύτα, η ομάδα του Μάκη Χάβου παρέμεινε αήττητη στην έδρα της στο πρωτάθλημα καθώς σε επτά αναμετρήσεις έχει τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός έφτασε τους 18 βαθμούς και «έπιασε» τους Εργοτέλη, Καλλονή και Πανθρακικό στην έκτη θέση ενώ ο Πανιώνιος έχει πλέον 17 βαθμούς ισοβαθμώντας με Λεβαδειακό και ΠΑΣ Γιάννινα.

Πως έπαιξαν οι δύο ομάδες:

Η ομάδα του Μάκη Χάβου παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με ένα σύστημα 4-4-2 με τους Γκόλια, Καλί, Κούσα και Γκάλο στην άμυνα, στο χώρο του κέντρου οι Γοδόι και Ζούνιορ, δεξιά ο Μπακάκης, αριστερά ο Καμαρά και επιθετικό δίδυμο οι Παπουτσογιαννόπουλος και Μπόγιοβιτς.

Απ’ την άλλη, ο Νίκος Παντελής χρησιμοποίησε ένα σύστημα 4-2-3-1 με τους Κούρο, Κουλουχέρη, Αυλωνίτη και Κούρτνι, αμυντικά χαφ οι Μητρόπουλος και Καλτσάς, δεξιά στην επίθεση ο Μενδρινός, αριστερά ο Αραβίδης, στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννου και πίσω του, σε ρόλο δεκαριού, ο Κολοβός.

Φύλακας – άγγελος ο Ανέστης!

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να παίξουν γρήγορο ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες.

Από το πρώτο λεπτό ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος και από τις δύο πλευρές με τους παίκτες να προσπαθούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά απ’ τις αντίπαλες εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στον Παναιτωλικό.

Ο Μπόγιοβιτς, στο δεύτερο μόλις λεπτό, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, επεχείρησε το σουτ αλλά ο Ανέστης έδειξε ότι έκανε καλή προθέρμανση αποκρούοντας το σουτ.

Ο Πανιώνιος απάντησε ένα λεπτό αργότερα με τον Κολοβό. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σούταρε από τα όρια της περιοχής από τα δεξιά αλλά ο Μπρακάλι μπλόκαρε με υπερένταση.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Μάκη Χάβου επικράτησε στη «μάχη» του κέντρου με τους Ζούνιορ και Γοδόι να είναι σε αρκετά καλή μέρα. Οι Αγρινιώτες προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως από τις πτέρυγες με τους Καμαρά και Μπακάκη να δημιουργούν αρκετά προβλήματα στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων αλλά και από τα στημένα με τον Γκάλο να αποδεικνύει τα εξαιρετικά χτυπήματα που διαθέτει.

Για τους «Πάνθηρες» ο Ανέστης πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας στο ενεργητικό του επτά επεμβάσεις μερικές από τις οποίες αρκετά εντυπωσιακές. Οι Αγρινιώτες έφτασαν μια ανάσα πριν το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Γκάλο, για μία ακόμα φορά εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπακάκης έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Μια απ’ τα ίδια

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Παναιτωλικό να πιέζει απ’ το πρώτο λεπτό τους φιλοξενούμενους προκειμένου να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός τέρματος.

Τα «καναρίνια» προσπαθούσαν να απειλήσουν είτε από τα δεξιά με τον Μπακάκη να παίρνει αρκετές επιθετικές προσπάθειες είτε από τα αριστερά με τον Καμαρά να είναι μόνιμος πονοκέφαλος για την άμυνα του Πανιωνίου.

Ο Γκάλο ανέλαβε σχεδόν όλες τις εκτελέσεις των στημένων δημιουργώντας αρκετές φορές επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Ανέστη.

Η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής σε όλο το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σημειώσει κάποιο τέρμα που θα του έδινε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι Αγρινιώτες τελείωσαν την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 22 τελικές προσπάθειες σε αντίθεση με τον Πανιώνιο που περιορίστηκε στις τέσσερις καταφέρνοντας ουσιαστικά να «αποδράσει» με το βαθμό της ισοπαλίας απ’ το Αγρίνιο.