sliderΌλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Όμηρος – ΑΕΜ 2-1: Κυπελλούχος η ομάδα του Νεοχωρίου μετά από 33 χρόνια (φωτο)

Ο Όμηρος Νεοχωρίου μετά από 33 χρόνια κατέκτησε το κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας κερδίζοντας την ΑΕΜ με 2-1. Οι τυπικά γηπεδούχοι έδειξαν με την εμφάνισή τους ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και δίκαια την κατέκτησαν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Όμηρος μέχρι το 25ο ήταν καλύτερος, δημιούργησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες από τις οποίες τη μια μετουσίωσε σε γκολ. Η ΑΕΜ άρχισε να φαίνεται στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου και κατάφερε να ισοφαρίσει στην εκπνοή με πέναλτι του Τσιούνη.

Στην επανάληψη ο Όμηρος ξεκίνησε επιθετικά, επιβάλλοντας το ρυθμό του και κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με ένα υπέροχο γκολ του Γκάτση. Στη συνέχεια με την ψυχολογία του υπέρ ο Όμηρος είχε τις ευκαιρίες να σημειώσει και τρίτο τέρμα και να «καθαρίσει» το Μετς, ωστόσο οι επεμβάσεις του Καραγκούνη κράτησαν το ρευστό 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Η ροή του αγώνα:

2΄ ανάποδο ψαλίδι του Τσιούνη ο Καραγκούνης μπλόκαρε.
6΄ σέντρα Νάκου ο Γκάτσης με κεφαλιά το 1-0.
11΄ φάουλ Νάκου ελάχιστα άουτ.
31΄ μπαλιά Βασιλάρη στον Γκάτση ο οποίος από θέση τετ α τετ αστοχεί.
43΄ ο Τσιούνης πήγε να περάσει τη μπάλα από τον Καβαλιέρη η μπάλα βρήκε το χέρι του με τον Ματσούκα να καταλογίζει το πέναλτι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσιούνης κάνοντας το 1-1.
57΄ κεφαλιά Λίτσου μπλόκαρε ο Δουλιώτης.
59΄ σέντρα Νάκου ο Νάκος με σουτ το 2-1.
70΄ πολύ καλό φάουλ του Βασιλάρη ο Καραγκούνης απέκρουσε σε κόρνερ.
75΄ φάουλ Μιχαηλίδη σε κόρνερ από τον Καραγκούνη.΄82΄ σέντρα –σουτ του Νάκου σε κόρνερ από τον Καραγκούνη.
86΄ δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Παναγιωτόπουλο και το υπόλοιπο με 10 παίχτες η ΑΕΜ.

Διαιτητής: Ματσούκας
Βοηθοί: Κωσταράς, Κολοσιώνης

Συνθέσεις:

Όμηρος Νεοχωρίου (Γ. Ζήκος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης( 90΄Θεοδωρίδης), Μπαλαμπάνης, Μανθόπουλος, Τσώνης,Καντάνης, Βασιλάρης (86΄Νούλας), Τσιμπιτσής, Νάκος (93΄Βαλτογιάννης), Γκάτσης, Γκασούκας (72΄Μιχαηλίδης).

ΑΕΜ (Ν. Μιμιγιάννης): Καραγκούνης, Παπανικολάου( 56 λτ Κοντογιάννης), Καλοκαίρης(46 λτ Τζαμαλής) Παναγιωτόπουλος, Λίτσος, Αλεξόπουλος, Τσιούνης, Ντζιμάνης, Πιστιόλης (45΄λτ Κοκκώνης), Καβαλλάρης (73΄Μιχαλόπουλος), Βαιλογιάννης.