Κύπελλο Ελλάδας: Νικητής ο Χαρίλαος Τρικούπης στο Αγρίνιο

Ο Χαρίλαος Τρικούπης άνοιξε τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο και νίκησε 86-58 τον ΑΟ Αγρινίου

Ο Χαρίλαος Τρικούπης άνοιξε τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο και νίκησε εύκολα το Αγρίνιο 86-58 για την 1η αγωνιστική της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Άργησε να βρει ρυθμό, αλλά όταν το έκανε, ποιος τον είδε και δεν τον φοβήθηκε… Ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν σαρωτικός μετά την ανάπαυλα, έκλεισε το 2ο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 46-22 και συνέτριψε εκτός έδρας το Αγρίνιο 86-58 στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Μεσολογγίου σούταρε με ποσοστό 52,6%, μάζεψε 13 ριμπάουντ παραπάνω (38-25) και τελείωσε επιτυχημένα 12 από τους 13 αιφνιδιασμούς που εκδήλωσε, έχοντας οδηγούς στο ΔΑΚ Αγρινίου τους Alihodzic (16 πόντοι), Βασιλόπουλο (15 πόντοι, 9 ασίστ), Λιάπη (15 πόντοι) και Ματαλιωτάκη (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Ο Μπαλός (17 πόντοι) και ο Farskey (16 πόντοι) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, οι οποίοι κοίταξαν στα μάτια την ομάδα του Μεσολογγίου στο 1ο ημίχρονο (36-40), αλλά κατέρρευσαν στο 2ο, τελειώνοντας το ματς με 22 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 36-40, 45-64, 58-86