sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Κοίταξε τον Ολυμπιακό στα μάτια και «έπεσε» μαχόμενος

Ο ψυχωμένος Παναιτωλικός… έπεσε μαχόμενος καθώς ηττήθηκε με 1-2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό αλλά με την εμφάνισή του κέρδισε τις εντυπώσεις, όντας ανταγωνιστικότατος.

Με το γκολ του Κώστα Φορτούνη νωρίς στο ματς ο Παναιτωλικός βρέθηκε να «κυνηγά» τον Ολυμπιακό. Χάρη στο πανέμορφο τέρμα του Ταχάρ το παιχνίδι ήρθε στα ίσια, ωστόσο με σκόρερ τον Ελ Αραμπί οι ερυθρόλευκοι ανέκτησαν τα ηνία και διατήρησαν το 1-2 μέχρι τέλους.

Σε 4-1-4-1 παρέταξε ο Τραϊανός Δέλλας τον Παναιτωλικό, προχωρώντας σε πολλές αλλαγές προσώπων (επτά στο σύνολο) συγκριτικά με το παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΚ.

Ο Κνετ ξεκίνησε στα γκολποστ. Μεντίνα και Βάντερσον στα δύο άκρα της άμυνας, Μαλής και Κωνσταντόπουλος οι στόπερ. Στον άξονα Αρσούρα (για πρώτη φορά ως βασικός), Ταχάρ και Ντίαζ ως παραστάτες του. Ο Μάζουρεκ στα αριστερά, ο Αριγίμπι στα δεξιά της επίθεσης. Ο Αζάντι μοναδικός προωθημένος.

Το ματς ξεκίνησε με τον Φράνκο Μάζουρεκ να απειλεί για τον Παναιτωλικό στο 2′, με ένα όμορφο σλάλομ από τα αριστερά, με το γύρισμά του να καταλήγει στα χέρια του Τζολάκη.

Ο Ολυμπιακός στιγμές αργότερα άνοιξε το σκορ. Ωραία ενέργεια του Ντρέγκερ, η ασίστ για τον Φορτούνη που με πλασέ από κοντά έκανε το 0-1 μόλις στο 4′. Στιγμές αργότερα ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε για ανατροπή του Ντίαζ στην περιοχή, με τον Καραντώνη να λέει «παίζετε».

Ο Ολυμπιακός αξιοποιώντας την δεξιά του πτέρυγα δημιουργούσε κινδύνους. Ο Αριγίμπι στο 14′ δεν μπόρεσε να κοντρολάρει ωραία μπαλιά του Μάζουρεκ σε πλεονεκτική θέση. Ο Σισέ ένα λεπτό αργότερα από στημένη μπάλα αστόχησε από πλεονεκτικό σημείο.

Συρτό σουτ του Καμαρά πέρασε λίγο δίπλα από τη δοκό του Κνετ στο 22′. Σουτ του Ταχάρ στο 28′ κατέληξε στην αγκαλιά του Τζολάκη. Ο Μασούρας απώλεσε τετ-α-τετ στο 34′, με τον Κνετ να επεμβαίνει σωτήρια. Το 0-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός με το «καλημέρα» βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Αριγίμπι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αϊμέν Ταχάρ σκόραρε με πανέμορφο γυριστό από κοντινή απόσταση για το 1-1.

Ο Τίτορμος ήταν ψυχωμένος και η εικόνα της ομάδας ολότελα διαφορετική. Ο Ολυμπιακός απείλησε με στημένη μπάλα στο 60′, όταν ο Εμβιλά αστόχησε εξ επαφής. Ο Δέλλας πέρασε το Βέργο στη θέση του Αζάντι που είχε δεχθεί κίτρινη στο 61′.

Ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ με τον Βαλμπουενά να μένει όρθιος κάτω από ασφυκτική πίεση και να πετά μπαλιά στο Ελ Αραμπί που σημάδεψε σωστά για το 1-2. Η φάση ξεκίνησε από κακό μαρκάρισμα του Μεντίνα.

Ο «Κολοσσός» πέρασε στον αγωνιστικό χώρο Μανθάτη και Περέιρα αντί Αριγίμπι και Βάντερσον. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τον Παναιτωλικό να μην κινδυνεύει αλλά να μην απειλεί κιόλας. Σε ορισμένες καλές περιπτώσεις η τελική πάσα έλειπε από την ομάδα.

Τσιγγάρας και Ντάλσιο μπήκαν αντί Μεντίνα και Ταχάρ στο 84′. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από κόρνερ που κέρδισε ο Μανθάτης οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ.

-Ο Τόλης Κωνσταντόπουλος είχε αρκετές σημαντικές παρεμβάσεις. Ώριμο παιχνίδι. Ο Αλέξαδνρος Μαλής παραστάτης δίπλα του.

-Ο Αιμέν Ταχάρ και ο Χόρχε Ντίαζ σύνέθεσαν ένα πολύ καλό δίδυμο στον άξονα για τον Παναιτωλικό. Με τον κορυφαίο της ομάδας Αρσούρα κατέβαλαν αξιέπαινη προσπάθεια.

-Ψυχή και πάθος σε αυτό το ματς. Κάλλιστα θα μπορούσε να υπήρχε και στο ματς με την ΑΕΚ. Αν ο Παναιτωλικός είχε αυτή την εικόνα θα έφευγε με θετικό αποτέλεσμα από το ΟΑΚΑ.

– Η παρουσία του Βάντερσον στα αριστερά ήταν προβληματική. Στο πρώτο ημίχρονο τόσο το γκολ του Φορτούνη μα και όλοι κίνδυνοι για την εστία του Κνετ προήλθαν από τη μεριά αυτή.

-Ο Πάολο Μεντίνα στο πρώτο ημίχρονο είχε και αυτός θέματα. Δεν έβγαζε σταθερότητα και είχε αρκετές λάθος μεταβιβάσεις. Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού ξεκινά από δικό του λάθος. Ο Φράνκο Μάζουρεκ αν και ξεκίνησε δυναμικά, δεν μπόρεσε να διατηρήσει τα ίδια στάνταρ. Καλύτερος μεν από άλλες φορές αλλά μέχρι εκεί.

Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης ο Δημήτρης Καραντώνης. Ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε για την ανατροπή του Ντίαζ στο 5ο λεπτό, με τον ρέφερι να είναι κοντά και να μην καταλογίζει κάτι. Χάρισε κίτρινες σε ορισμένες περιπτώσεις στους φιλοξενούμενους.

Ο Χοακίν Αρσούρα μακράν ο πολυτιμότερος. Ήταν παντού στο γήπεδο. Ένας μέσος με μεγάλη άνεση στο παιχνίδι του, με καίριες επεμβάσεις, ήρεμες μεταβιβάσεις. Απορίας άξιο το γιατί δεν αγωνιζόταν τόσο καιρό βασικός…

Με το γκολ του Φορτούνη μόλις στο 4′ ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα. Ο Παναιτωλικός δεν ήταν φοβικός, ο Αρσούρα ήταν πάρα πολύ καλός και το σύνολο του Δέλλα πάλεψε το πρώτο ημίχρονο, δίχως να δημιουργήσει ωστόσο την μεγάλη φάση.

Στην επανάληψη ο Τίτορμος βρήκε το γκολ άμεσα με το πανέμορφο γυριστό του Ταχάρ. Ήταν ψυχωμένος ωστόσο μία απροσεξία σε συνδυασμό με την κλάση του Βαλμπουενά έβαλαν την ομάδα ξανά πίσω στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από το Αγρίνιο.