«Κλείδωσε» την παραμονή ο Παναιτωλικός με νίκη (1-0) στη Ριζούπολη

Ο γηπεδούχος Απόλλων παρατάχθηκε στο γήπεδο με μοναδικό κίνητρο το γόητρο, από την στιγμή που έχει χάσει κάθε ελπίδα παραμονής εδώ και πολλές αγωνιστικές.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναιτωλικός που προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες, ήθελε το «τρίποντο» για βάλει το…βουλοκέρι στην υπόθεση της παραμονής και να αποφύγει έτσι τα όποια καρδιοχτύπια στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από το ξεκίνημα τον Απόλλωνα στην προσπάθειά τους να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Γκούγκα σε τρεις περιπτώσεις (15΄- 21΄-27΄) το πέτυχε ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς από την άσπρη βούλα του πέναλτι στο 31΄, βάζοντας τον Παναιτωλικό στην θέση του οδηγού.

Οι παίκτες του Δέλλα εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και μετά το τέρμα που σημείωσαν, με τους γηπεδούχους να δείχνουν ανήμποροι να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Κυριακίδη.

Με ξεκάθαρη διάθεση να πετύχει κι ένα δεύτερο γκολ και να… καθαρίσει επί της ουσίας με την υπόθεση της νίκης ξεκίνησε ο Παναιτωλικός στο β΄ημίχρονο.

Με κινητήριο μοχλό τον (δαιμόνιο) Ντίας δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα του Απόλλωνα και είδε τον Γρατσάνη να του αρνείται δύο πέναλτι σε ισάριθμες προσπάθειες (47΄- 49’) του Ουρουγουανού μεσοεπιθετικού. Ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε όλο και περισσότερο όσο τα λεπτά κυλούσαν με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ματς και να υπερασπίζονται χωρίς καρδιοχτύπι το υπέρ τους 1-0.

Με τους τρεις βαθμούς που έριξε στο σακούλι ο Παναιτωλικός στη Ριζούπολη έφτασε τους 36 και «κλείδωσε» την παραμονή του στη Super League δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Αγρινίου θα διεκδικήσει μαζί με τη Λαμία με τον τίτλο της καλύτερης επαρχιακής ομάδας.

Όσο για τον Απόλλωνα; Το «μαρτύριο» (όπως εξελίχθηκε για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» η φετινή της διαδρομή στη Super League) φτάνει προς το τέλος.
ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
Με 3-5-2 και τριάδα στην άμυνα τους Ναδάλες, Κοντοέ και Βαφέα ξεκίνησε στο παιχνίδι ο τεχνικός του Απόλλωνα, Λευτέρης Βελέντζας. Στο α΄ημίχρονο έδωσε χώρους στον αντίπαλο και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με αποτέλεσμα και να μην καταφέρει να απειλήσει και να δεχτεί γκολ. Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου έβαλε τον Ντεφεντερίκο αντί του Ελ Χέλβε, αλλαγή που δεν στάθηκε ικανή να τονώσει στο βαθμό που θα ήθελε την επιθετική ισχύ της ομάδας του.

Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε ο Τραϊανός Δέλλας τον Παναιτωλικό με τον νεαρό Τσιγγάρα παρτενέρ του Λουσέρο στο δίδυμο των αμυντικών χαφ. Με πολύ καλή κυκλοφορία και ανάπτυξη της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο, θα μπορούσε να΄χε σημειώσει κι άλλα γκολ και να καθαρίσει πρόωρα με το «τρίποντο». Στην επανάληψη οι παίκτες του συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο να είναι το ίδιο απειλητικοί για την εστία των γηπεδούχων.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
15΄
Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ευθύβολο σουτ του Γκούγκα έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χουάντερσον.
21΄
Νέο ευθύβολο σουτ του Γκούγκα μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Χουάντερσον.
27΄
Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ. Ο Χουάντερσον κάνει άστοχη απομάκρυνση και ο Ντίας γίνεται αποδέκτης της μπάλας, πασάρει στον αμαρκάριστο Γκούγκα στο ύψος του πέναλτι κι αυτός σε κενή εστία στέλνει την μπάλα άουτ.
31΄
ΓΚΟΛ! Ο Ντουάρτε κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Κοντοέ. Το πέναλτι εκτελεί υποδειγματικά ο Μπαϊροβιτς και δίνει το προβάδισμα στον Παναιτωλικό (0-1).
35΄
Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα, όταν έπειτα από σουτ του Ελ Χέλβε η μπάλα κατέληξε άουτ.
74΄
Σέντρα σουτ του Ναζλίδη, ο Ντεφεντερίκο ανακόπτεται την τελευταία στιγμή στο ύψος της μικρής περιοχής από τους αμυντικούς του Παναιτωλικού.

Η φάση του αγώνα
Σωστά ο Βαγγέλης Γρατσάνης υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Παναιτωλικού στο 30΄, αφού ο Κοντοές ανέτρεψε καθαρά τον Ντουάρτε και υπήρχε παράβαση. Ο Τρικαλινός ρέφερι θα μπορούσε να δώσει άλλα δύο πέναλτι στους Αγρινιώτες, έπειτα μαρκάρισμα του Βαφέα στον Ντίας στο 47΄και του Ναδάλες στον Ντίας στο 49΄, ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Κακώς δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ναζλίδη για επικίνδυνο παίξιμο στον Μιχάι στο 81΄.