Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Έχουν το κίνητρο και θα μας στείλουν ταμείο!

Μεγάλο πρόγραμμα μπορεί να μην υπάρχει την Πέμπτη, ωστόσο επιλογές για να μας πληρώσουν υπάρχουν. Το κίνητρο είναι αυτό που θα μας οδηγήσει σήμερα, επιλέγοντας δύο «δυνατά» σημεία σε Σουηδία και Βραζιλία.

ΑΦΚ Εσκιλστούνα – Μπρομαποϊκάρνα

Φετινός στόχος της Εσκιλστούνα ήταν η άμεση επιστροφή στη «μεγάλη» κατηγορία. Αυτή μπορεί να μην ήρθε απευθείας, ωστόσο έχει την ευκαιρία να τα καταφέρει μέσω των μπαράζ. Παρουσίασε, πολύ σκληροτράχηλη εικόνα καθόλη τη διάρκεια της σεζόν και είναι χαρακτηριστικό πως ηττήθηκε τελευταία φορά στα μέσα Ιουνίου. Στον αντίποδα, η Μπρομαποϊκάρνα είχε στόχο φέτος την παραμονή.

Ακόμα δεν πέτυχε εντελώς στον στόχο της, ωστόσο μπορεί να το κάνει, εφόσον επικρατήσει στις διπλές αναμετρήσεις των μπαράζ.

Θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να δείξει σοβαρό πρόσωπο και να διορθώσεις τις παθογένειες που έβγαλε μέσα στη σεζόν. Η «Μπρόμα» θα ήθελε ένα εκτός έδρας γκολ, αν και δύσκολα θα δούμε θέαμα. Καμία δεν θα ρισκάρει και το «Χ» στο ημίχρονο είναι πολύ πιθανό.

Βάσκο Ντα Γκάμα – Σάο Πάολο

Κρατάει στα χέρια της την τύχη της, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν διανύει καλή περίοδο αγωνιστικά. Μετράει τρία συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη, με πιο πρόσφατο την ήττα με σκορ 1-0 στην έδρα της Κορίνθιανς. Στο… χείλος του γκρεμού παραμένει, διατηρώντας απόσταση ενός βαθμού από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, η Σάο Πάολο έχει τεράστια ευκαιρία να πατήσει τετράδα. Έρχεται από τη δύσκολη νίκη με σκορ 1-0 στο εντός με την Κρουζέιρο και τώρα με νέο τρίποντο θα ξεπεράσει τη Γκρέμιο στη βαθμολογία. Δεδομένου του ντεφορμαρίσματος της Βάσκο, θα πάμε με το +0.25 των φιλοξενούμενων.