Ροή Ειδήσεων

"Κεραυνός"… χτήπησε τον Ατρόμητο!

atromitos-panetolikos2Η απίθανη γκολάρα του Ρόσα και ο «ιπτάμενος» Κυριακίδης έβαλαν φρένο στην ξέφρενη πορεία του Ατρόμητου και οδήγησαν τον Παναιτωλικό σε θρίαμβο 1-0 στην επιστροφή του Τραϊανού Δέλλα στο Περιστέρι.

Με τη φόρα της Ριζούπολης, αλλά και της πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου, ο Ατρόμητος ήθελε τη νίκη απέναντι στον Παναιτωλικό για να μείνει κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Αγρινιώτες στο ντεμπούτο του Τραϊανού Δέλλα, έδειξαν να είναι άψογα στημένοι δημιουργώντας προβλήματα στην ανάπτυξη των γηπεδούχων.

Στα πρώτα 20 λεπτά το ματς έδειχνε να είναι απόλυτα ισορροπημένο και κλειστό χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Παναιτωλικός είχε κόψει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του και παράλληλα, έδειχνε την ποιότητα που διαθέτει μεσοεπιθετικά.

Ο Ατρόμητος σε αυτό το διάστημα ήταν εγκλωβισμένος, ωστόσο στο 25΄ έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Βασιλακάκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έπιασε ένα σουτ με το αριστερό αλλά ήταν αδύναμο και ο Κυριακίδης δεν είχε κανένα πρόβλημα. Οι Περιστεριώτες από εκείνο το σημείο και μετά ανέβασαν στροφές και στο 28΄ έπειτα από μια εκτέλεση φάουλ, ο Ντιγκινί με κόντρα είδε την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Κυριακίδη.
Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς
Η πίεση του Ατρομήτου συνεχίστηκε περίπου μέχρι το 35΄ και από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έπεσε. Παρόλα αυτά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ, έπειτα από ατομική προσπάθεια του Ουάρντα, η οποία σταμάτησε στον Κυριακίδη.

Γκολ ο Παναιτωλικός, χαμένο πέναλτι ο Ατρόμητος

Όσα δεν έγιναν στο πρώτο μέρος, έγιναν μαζεμένα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου. Ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά και στο 47΄ ο Ντιγκινί έφυγε μόνος μπροστά με τον Κυριακίδη να έχει κάνει άστοχη έξοδο. Ωστόσο, ο Γάλλος επιθετικός φάνηκε να παρεμποδίζεται από τον Τσοκάνη με τον Αρετόπουλο να δείχνει παίζεται.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Ρόσα με έναν ασύλληπτο κεραυνό έξω από την περιοχή έστειλε αρχικά την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια μέσα στην εστία, κάνοντας το 0-1 για τον Παναιτωλικό.

Ο Ατρόμητος στη συνέχεια έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο ματς. Στο 52΄ ο Ουάρντα εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα οι Περιστεριώτες κέριδαν πέναλτι με το χέρι του Ροντρίγκεζ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουάρντα, αλλά ο Κυριακίδης νίκησε και πάλι τον Αιγύπτιο, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Μετά το χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων, ο Παναιτωλικός είχε καλύτερη ψυχολογία, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απειλούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στις αντεπιθέσεις, αφού όπως είναι λογικό ο Ατρόμητος ανέβηκε πιο ψηλά για να πιέσει. Στο 72΄ οι Περιστεριώτες σε μια αντεπίθεση σπατάλησαν μια ακόμα ευκαιρία, με τον Βασιλακάκη να πιάνει ένα κακό σουτ υπό καλές προϋποθέσεις.

Η πίεση του Ατρόμητου συνεχίστηκε και στο 73΄ ο Ντάουντα μόνος απέναντι στον Κυριακίδη δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά σε σέντρα του Βασιλακάκη. Ο Παναιτωλικός απάντησε σε μια αντεπίθεση με τον Γιαννιώτη να νικάει τον Μοράρ στο 75΄. Ο Κυριακίδης στο 85΄ σταμάτησε την εξ επαφής κεφαλιά του Χατζηισαϊά ίσως στην απόκρουση του αγώνα μετά το πέναλτι.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή, με τον Παναιτωλικό να κρατάει το υπέρ του 1-0 και να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό στο ντεμπούτο του Δέλλα στην ομάδα του Αγρινίου. Ο Ατρόμητος γνώρισε τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα και την πρώτη στο γήπεδο του τη φετινή σεζόν.

ΤΑ ΠΛΑΝΑ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ: Ο Νταμίρ Κάναντι μετά το 3-5-2 του Κυπέλλου απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, επέστρεψε στο 4-2-3-1, με τον Γιαννιώτη κάτω από τα δοκάρια, τον Κιβρακίδη να επιστρέφει στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Γιαννούλη στο αριστερό και στόπερ τους Ρισβάνη, Χατζηισαϊα. Αμυντικά χαφ το δίδυμο Μάντσον-Μπουσούλατζιτς και πιο μπροστά η τριάδα Ουάρντα, Ντιγκινί, Βασιλακάκης με τον Ντάουντα στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε το 4-5-1 με τον Κυριακίδη στον άσο, στην άμυνα τους Μαρινάκη (δεξιά), Τσοκάνη (αριστερά) Μιχάι, Ροντρίγκεζ (στόπερ), στη μεσαία γραμμή τους Μπεχεράνο, Μάρκους Πάουλο (αμυντικά χαφ), Ντίαζ, Ρόσα, Μάζουρεκ και μοναδικό προωθημένο τον Μοράρ.

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το απίστευτο γκολ του Ρόσα θα μπορούσε να τον χρίσει πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα, αν ο Κυριακίδης δεν έκανε το ματς της ζωής του. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού σταμάτησε αρκετές φορές τους παίκτες του Ατρομήτου, με κορυφαία την απόκρουση στην εκτέλεση πέναλτι του Ουάρντα, αλλά και την κεφαλιά του Χατζηισαϊα στο τέλος.
Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΙΤΗΤΗ:  Ο Αρετόπουλος σε κάποια σημεία του αγώνα κατάφερε να εκνευρίσει τις δύο ομάδες με τις αποφάσεις του και κορυφαία την φάση του 47΄ που έδειξε «παίζεται» στο μαρκάρισμα πάνω στον Ντιγκινί, με τον Γάλλο να βγαίνει μόνος απέναντι από την εστία. Αυτή η φάση ξεσήκώσε αντιδράσεις από πλευράς γηπεδούχων καθώς στη συνέχεια της ήρθε το γκολ του Παναιτωλικού. Ο Τρικαλινός διαιτητής σωστά είδε την παράβαση στο χέρι του Ροντρίγκεζ μέσα στην περιοχή και έδωσε το πέναλτι στον Ατρόμητο.
ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:  Ο Παναιτωλικός στο ντεμπούτο του Δέλλα στον πάγκο ήταν άψογα στημένος και διαβασμένος, «κλείδωσε» για ένα ημίχρονο την ανάπτυξη του Ατρομήτου και χτύπησε στην κόντρα. Είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Κυριακίδη που κράτησε ανέπαφη την εστία του και δίκαια έπρεπε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα. Ο Ατρόμητος σπατάλησε ένα ημίχρονο και δεν κατάφερε να εκμετελλευτεί τις ευκαιρίες που του δόθηκαν με κορυφαία την εκτέλεση πέναλτι του Ουάρντα.