sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Κάζο ολκής στην Καλαμάτα, αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Παναιτωλικός (video)

Ο Παναιτωλικός υπέστη… κάζο ολκής στην Καλαμάτα. Έχοντας τραγική απόδοση αποκλείστηκε στα πέναλτι με 4-5.

Η ομάδα του Αναστασίου αποχαιρετά νωρίς νωρίς την διοργάνωση του Κυπέλλου. 2-2 το σκορ σε κανονική διάρκεια και παράταση, με τον Φλόρες με δύο τρομερά σουτ να «κρατάει» τον Παναιτωλικό στο ματς.

Παρά το γεγονός ότι ο Στεργιάκης έπιασε το πέναλτι του Ρόβα, Μόρσεϊ και Κολοβός αστόχησαν με την Καλαμάτα να παίρνει την πρόκριση.

Μόνο ο Στεργιάκης παρέμεινε στη θέση του συγκριτικά με τον αγώνα της Τρίπολης. Αποστολάκης, Λιάβας, Μαλής, Χατζηθεοδωρίδης η άμυνα. Τσιγγάρας, Φλόρες, Βαρόνε ο άξονας. Ξενιτίδης, Ντουάρτε στα άκρα, Πέδρο στην κορυφή της επίθεσης.

Το πρώτο ημίχρονο

Η Καλαμάτα απείλησε πρώτη στο παιχνίδι με κεφαλιά του Μπακαγιόκο από κόρνερ στο 7′. Ο Τίτορμος «απάντησε» στο 10′. Μακρινή μπαλιά του Λιάβα, ο Χατζηθεοδωρίδης κοντρόλαρε εξαιρετικά για τον Ξενιτίδη, που βγήκε μετά από γλίστρημα του Μπακαγιόκο «φάτσα» με το τέρμα, αστοχώντας σε τετ-α-τετ.

Το τέμπο του παιχνιδιού ήταν αρκετά χαμηλό στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές. Η Καλαμάτα έφτασε ξανά με αξιώσεις στην περιοχή του Στεργιάκη, με τον Λιάβα να διώχνει έγκαιρα στο 17′ πριν ο Πασάς βρεθεί μόνος με το τέρμα.

Ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός με τον Παναιτωλικό να έχει εμφανές πρόβλημα στη δημιουργία. Στο 30′ ωστόσο το γκολ ήρθε. Ο Φλόρες «έπιασε» ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ταΐρη.

Η Καλαμάτα, παρόλα αυτά, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ σε τρία λεπτά. Στο 35′ ο Ρόβας πήρε ανενόχλητος κεφαλιά από φάουλ στην «καρδιά» της άμυνας και έκανε το 1-1.

Στο 38′ ο Στεργιάκης έκανε λανθασμένη έξοδο, δεύτερη μέσα σε τρία παιχνίδια, με τον Ρόβα να εκμεταλλεύεται την κακή του εκτίμηση και να «γράφει» το 2-1.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές προσώπων γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Η εικόνα της ομάδας εξακολουθούσε να είναι ίδια. Δυσκολία στην ανάπτυξη και στην δημιουργία των προϋποθέσεων για γκολ.

Στο 55′ ο Τσιγγάρας με όμορφη ενέργεια πήρε το φάουλ σε καλό σημείο αλλά η εκτέλεση του Φλόρες ήταν κάκιστη. Από κόρνερ στο 58′, κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο προς τον Μαλή δεν είχε καλή κατάληξη.

Ο Αναστασίου προχώρησε στις πρώτες του αλλαγές στην ώρα αγώνα. Βαρόνε και Ξενιτίδης αποχώρησαν για να μπουν στο γήπεδο Μόρσεϊ και Κολοβός. Στο 60′ ο Ντουάρτε βρέθηκε σε θέση «βολής» από γύρισμα του Μόρσεϊ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο Παναιτωλικός άρχισε σταδιακά να «παίρνει μέτρα» στο γήπεδο και να προσπαθεί να ανεβάσει την ένταση και τον ρυθμό του αγώνα, δίχως ιδιαίτερη επιτυχία.

Στο 67′ ο Ντουάρτε κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο στα δεξιά της επίθεσης. Η εκτέλεση του Χατζηθεοδωρίδη κακή, έφερε όμως κόρνερ. Ο Σενγκέλια αντικατέστησε στον Τσιγγάρα στο 69′. Σέντρα-σουτ του Χατζηθεοδωρίδη από την εκτέλεση απομακρύνθηκε από τον Ταΐρη.

Οι Καλαματιανοί αμύνονταν μαζικά, με τον Παναιτωλικό να αδυνατεί να παράξει ουσιαστική φάση. Και ήταν τότε, ξανά, ο Ντέιμπι Φλόρες που εμφανίστηκε ως από μηχανής Θεός με νέα «οβίδα» για να κάνει το 2-2 στο 78′.

Η Καλαμάτα έχασε καλή στιγμή στο 80′, με τον Ρόβα να αστοχεί λόγω παρέμβασης της άμυνας του Παναιτωλικού. Στο 82′ ο Αποστολάκης πέρασε εκτός, ο Μπακάκης στη θέση του. Στο 87′ σουτ του Μπόρζες έδιωξε σε κόρνερ ο Στεργιάκης. Σουτ του Σενγκέλια στις καθυστερήσεις πέρασε λίγο άουτ.

Η παράταση

Πρώτη καλή στιγμή στην παράταση ένα σουτ του Αρναρέλλη που απομάκρυνε ο Στεργιάκης στο 95′. Στο 100′ ο Ντουάρτε πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου. Τον αντικατέστησε ο Χόρχε Ντίαζ. Κεφαλιά του Πέδρο στο 103′ στα χέρια του Ταΐρη.

Στο ημίχρονο της παράτασης ο Κορνέλιους μπήκε στο γήπεδο αντί του Μαλή. Μεγάλη ευκαιρία απώλεσε ο Μόρσεϊ στο 107′ με όμορφο σουτ που απέκρουσε ο κίπερ της Καλαμάτας.

Το 2-2 παρέμεινε μέχρι και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Τα πέναλτι

Ο Λέβαν Σενγκέλια εκτέλεσε πρώτος κάνοντας το 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Αρναρέλλης σκόραρε για το 1-1. Ο Λιάβας εκτέλεσε ακολούθως, για το 2-1. Ο Γιάννης Πασάς πήρε σειρά για εκτέλεση, με τον Στεργιάκη να ακουμπά αλλά να μην διώχνει, για το 2-2. Ο Ζόαο Πέδρο, τρίτος κατά σειρά έκανε το 3-2. Ο Ρόβας ακολούθησε για την Καλαμάτα με τον Στεργιάκη να παίρνει την… εκδίκησή του, αποκρούοντας, ωστόσο ο Μόρσεϊ νικήθηκε και αυτός από τον Ταΐρη.

Ο Μπόρζες σκόραρε κι αυτός με τη σειρά του για το 3-3. Ο Κολοβός αστόχησε, ο Μπακαγιόκο σκόραρε και η Καλαμάτα πήρε την πρόκριση.

-Έγινε επιθετικότερος ο Παναιτωλικός με την είσοδο του Σενγκέλια. Δίχως αυτό να σημαίνει ότι έλειψαν τα λάθη. Όσο η ώρα περνούσε αντί να συμβάλλει θετικά στο ματς άρχισε κι αυτός να «βγάζει» κούραση.

–Στεργιάκης. Το ένα λάθος δικαιολογείται. Τα δύο λάθη σε τρία παιχνίδια προξενούν πολύ μεγάλο προβληματισμό για το αν μπορεί να καλύψει το «κενό» του Ανέστη.

-Γκολ από στημένο δέχεται ξανά ο Παναιτωλικός ενώ όπως και με τον Βόλο βλέπει μέσα σε λίγα λεπτά να ανατρέπεται υπέρ του σκορ. Κάκιστη η αντίδραση της άμυνας συνολικά στα δύο γκολ του Ρόβα.

–Βαρόνε. Άφαντος στο γήπεδο. Ο Ιταλός δεν δείχνει να είναι ο εαυτός του. Πολλώ δε μάλλον όταν θεωρείται παίκτης που θα μπορούσε να κάνει την διαφορά. Στα ίδια και ο Πέδρο, τον οποίο η αντίπαλη άμυνα δεν «ένιωσε» καθολου.

-Η επιλογή του Αναστασίου να αλλάξει κατά τα δέκα ενδέκατα. Η ομάδα έμοιαζε αποπροσανατολισμένη και «άχρωμη» εντελώς δημιουργικά.

-Ο Παναιτωλικός αγωνιζόταν με ομάδα Β’ Εθνικής. Ομάδα με μόλις ένα επίσημο παιχνίδι στα «πόδια» της. Η εικόνα του ήταν ανεπίτρεπτη. Ποδοσφαιριστές που λογίζονται αναπληρωματικοί περιμένουν τέτοια ματς για να αποδείξουν την αξία τους. Η νοοτροπία που εμφάνισε ο Παναιτωλικός δεν ήταν η πρέπουσα. Το παιχνίδι έφτασε και κρίθηκε στα πέναλτι.

Καλός δεν ήταν όπως και κανείς από τους συμπαίκτες του, στη συνολική τους εικόνα. Ίσα ίσα είχε πάρα πολλά εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις του. Τα δύο γκολ «ποιήματα» που έβαλε ωστόσο ήταν αυτά που «κράτησαν» τον Παναιτωλικό. Δικαιωματικά ο Φλόρες πολυτιμότερος.

Περράκης. Δεν είχε πρόβλημα ή την ιδιαίτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο. Συνέχισε στο ίδιο επίπεδο και στην επανάληψη, γενικώς μία καλή διαιτησία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Αποκαρδιωτική εικόνα παρουσίασε ο Παναιτωλικός στην Καλαμάτα. Αν και προηγήθηκε με το όμορφο γκολ του Φλόρες, έχασε το προβάδισμα με δύο γκολ του Ρόβα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Φέρουν ευθύνη η κακή λειτουργία της άμυνας και ο Στεργιάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση του Παναιτωλικού ήταν εξίσου αποκαρδιωτική. Ο Αναστασίου προχώρησε σε αλλαγές ώστε να κάνει την ομάδα επιθετικότερη. Ο Φλόρες ήταν αυτός που με δεύτερο, αδιανόητο σουτ, στο 78′ ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση.

Γκολ δεν σημειώθηκε μέχρι το 120′ και οδηγηθήκαμε στα πέναλτι. Εκεί παρά την απόκρουση του Στεργιάκη, Μόρσεϊ και Κολοβός αστόχησαν, με τον Παναιτωλικό να μένει εκτός Κυπέλλου.