«Καθάρισε» Λεβαδειακό κι ανάσανε ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός κυριάρχησε στο Αγρίνιο επί του Λεβαδειακού σε ένα κρίσιμο βαθμολογικά ματς για τις δύο ομάδες και με δύο γκολ από Έρικσον και Μοράρ πήρε ένα «τρίποντο»-ανάσα (2-1) για τη συνέχειά του στο πρωτάθλημα, παρότι οι Βοιωτοί απείλησαν με… σοκ στο φινάλε.

Παναιτωλικός και Λεβαδειακός κοντραρίστηκαν στο Αγρίνιο για την 6η αγωνιστική της Super League σε ένα κρίσιμο ματς από βαθμολογικής άποψης αλλά πιθανώς και για το μέλλον των δύο Ελλήνων προπονητών τους, Δέλλα και Μάντζιου. Περιθώριο για νέα απώλεια δεν υπήρχε για κανέναν, ένα από τα πολλά κοινά στοιχεία των δύο ομάδων μέχρι τώρα. Αμφότερες βρίσκονταν χαμηλά στη βαθμολογία, είχαν από μια νίκη στο πρωτάθλημα -και οι δύο εντός έδρας για την 2η αγωνιστική- ενώ προέρχονταν και από ήττα την περασμένη εβδομάδα.

Το συγκεκριμένο ματς θα ήταν λοιπόν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία και για τις δύο ώστε να… ξεκολλήσουν και να πλησιάσουν περισσότερο το πάνω μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Τόσο ο Παναιτωλικός όσο και ο Λεβαδειακός προσπάθησαν να κάνουν το παιχνίδι που τους ταιριάζει και έχουν δουλέψει έως τώρα, όμως αποδείχθηκε, αυτοί που το κατάφεραν ήταν οι γηπεδούχοι.

Η ομάδα του Δέλλα κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα, με συντριπτική κατοχή μπάλας και γρήγορη κυκλοφορία, προσπαθώντας να χτυπήσει τον Λεβαδειακό από τον άξονα.

Η πολυπρόσωπη άμυνα των Βοιωτών ήταν όμως αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο αφού έκλεισαν σωστά όλους τους χώρους. Όταν πια οι Αγρινιώτες άρχισαν να επιτίθενται από τις πτέρυγες, παρότι δεν βρήκαν αμέσως τις ευκαιρίες που αναλογούσαν στο 72% κατοχής μπάλας του πρώτου ημιχρόνου, σίγουρα άρχισαν να λειτουργούν καλύτερα σαν ομάδα και να απειλούν περισσότερο.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε ένα κοντράστ συναισθημάτων για τις δύο ομάδες.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο με το ξεκίνημά του, βρήκε ένα τυχερό γκολ για το 1-0 με τον Έρικσον, εκμεταλλεύθηκε την απογοήτευση του αντιπάλου πετυχαίνοντας ένα ακόμη γκολ με τον Μοράρ χάρη σε μια συνολική αδράνεια της άμυνας του Λεβαδειακού και εκεί όλα έδειχναν ότι θα καθάριζε εύκολα το ματς, έχοντας και χαμένο πέναλτι με τον Νανγκίς στο 63′.

Ωστόσο, παρότι η ομάδα του Μάντζιου έμεινε και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Νανγκίς με δεύτερη κίτρινη στο 64′, κατάφερε να μειώσει αργά στο ματς, με το έξοχο γκολ του Σαβαντογκό και να απειλήσει με το απόλυτο σοκ στις καθυστερήσεις με τον Ιωνννίδη. Τελικά έμεινε αυτό το 2-1 για τον Παναιτωλικό που πήρε μια σπουδαία νίκη-ανάσα για τη συνέχειά του στη σεζόν.