sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Κατέρρευσε» στην επανάληψη, μοιραίος ο Ματσόλα

Ήττα με 0-2 από την ΑΕΚ στο Αγρίνιο γνώρισε ο Παναιτωλικός, σε ένα παιχνίδι που είχε δύο πρόσωπα. Μοιραίος ο Νίκο Ματσόλα που απώλεσε πέναλτι.

Αν και είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός υπέστη καθίζηση στην επανάληψη και με μοιραίο τον Νίκο Ματσόλα που έχασε πέναλτι, γνώρισε την ήττα με από την ΑΕΚ με 0-2.

Το 3-5-2 του Ηρακλείου επέλεξε να διατηρήσει ο Μάκης Χάβος. Ο Κνετ στο τέρμα, Καρασαλίδης, Λιάβας και Κωνσταντόπουλος η τριάδα της άμυνας. Βάντερσον και Τζανακάκης στα δύο άκρα, με Ντάλσιο, Τσιγγάρα και Μάζουρεκ να στελεχώνουν τον άξονα. Ματσόλα και Ντίας οι «φουνταριστοί».

Στα πρώτα τριάντα λεπτά του αγώνα υπήρξε δυναμισμός και αρκετά φάουλ εκατέρωθεν, με τον Νίκο Ματσόλα να… «μαζεύει» αρκετές «ψιλές» στις διεκδικήσεις, καθώς σχεδόν πάντα πήγαινε πρώτος στη μπάλα. Ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι σε χέρι του Ολιβέιρα στο 6′, με τον Ζαχαριάδη να μην εξετάζει καν στο VAR. Οι φάσεις λιγοστές, με τον Παναιτωλικό να είναι εξαιρετικά στημένος. Επιθετικά ωστόσο δεν μπορούσε, όπως και η ΑΕΚ να απειλήσει.

Καλή στιγμή σημειώθηκε με σουτ του Μάζουρεκ έξω από την περιοχή. Ο ρέφερι Ζαχαριάδης αν και έδειξε τέσσερις κίτρινες κάρτες στους παίκτες της Ένωσης, σε αρκετές περιπτώσεις τους χαρίστηκε, ιδίως σε μαρκαρίσματα που έγιναν στον Νίκο Ματσόλα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως να υπάρξει κάτι αξιοσημείωτο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Καρέρα πέρασε στο γήπεδο τον Μάνταλο και η ΑΕΚ έγινε πιο δραστήρια επιθετικά, έχοντας καλές στιγμές με εκφραστές του Λιβάγια και Ανσαριφάρντ.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο γήπεδο πιέζοντας και ψάχνοντας για το γκολ, με τον Παναιτωλικό να οπισθοχωρεί και να αμύνεται, περιοριζόμενος σε παθητικό ρόλο. Και το «πλήρωσε» στο 68′, με τον Μάρκο Λιβάγια να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μάνταλος.

Ο Τίτορμος παρόλα αυτά δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι και στο 72′ ο Χόρχε Ντίαζ κέρδισε πέναλτι. Ωστόσο, ο Νίκο Ματσόλα που ανέλαβε να εκτελέσει αστόχησε, με τον Τσιντώτα να αποκρούει. Κάπου εκεί η ψυχολογία έπεσε ακόμη περισσότερο και παρά τις μαζεμένες αλλαγές από τον Μάκη Χάβο (πέρασε στο γήπεδο Μεντόσα, Ταχάρ, Μεντίνα, Αριγίμπι και εσχάτως τον Βέργο), ο Παναιτωλικός δεν κατόρθωσε να απειλήσει.

Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της στο 86′ με τον Μάνταλο, με το 0-2 να είναι και το τελικό σκορ.

-Ψυχωμένος ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο. Παίκτες με τσαμπουκά και δύναμη στις διεκδικήσεις, έβαζαν τα πόδια τους «στη φωτιά».

-Φράνκο Μάζουρεκ και Άγγελος Τσιγγάρας είχαν πολύ καλές εμφανίσεις. Δραστήριος και ο Ντίαζ που κέρδισε το πέναλτι.

– Καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να κλείνεται στο δικό του μισό και να δέχεται μοιραία το γκολ στο 68′.

-Το να σκιστεί μία φανέλα σε έναν αγώνα είναι κάτι που συμβαίνει. Το να μην υπάρχει όμως δεύτερη εμφάνιση για ποδοσφαιριστή και να ζωγραφίζουν οι άνθρωποι της ομάδας αριθμό στην πλάτη είναι κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβεί για προφανείς λόγους.

-Θα μπορούσε να φρεσκάρει νωρίτερα την ομάδα ο Μάκης Χάβος καθώς από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός δεν «πάταγε» καλά. Μεσοεπιθετικά η ομάδα σηκώνει ακόμη… δουλειά.

Ο Αποστόλης Κωνσταντόπουλος ξεχώρισε, όντας εξαιρετικός στην άμυνα. Καίρια κοψίματα, μεστό παιχνίδι, με σωστές τοποθετήσεις και ωριμότητα, παρά το νεαρό της ηλικίας του.

Άφησε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών της ΑΕΚ ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στη φάση του 6′ δεν πηγαίνει στο VAR να δει αν υπάρχει περίπτωση πέναλτι του Ολιβέιρα. Γενικά η διαιτησία είχε τα θέματά της.

Παναιτωλικός… τσαμπουκάς στα πρώτα 45′, με τον Μάκη Χάβο να παρατάσσει τα «καναρίνια» για ένα ακόμη παιχνίδι εξαιρετικά διαβασμένα στο γήπεδο ανασταλτικά. Στον αντίποδα «έχυσε» την καρδάρα με το γάλα στην επανάληψη, με τον Νίκο Ματσόλα να στέκεται μοιραίος και την ήττα με 0-2 να έρχεται.