Κατασπάραξαν τα… καναρίνια οι «Πάνθηρες»

sup-panionios-panai3

Πετυχαίνοντας δυο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο οι «κυανέρυθροι» πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους φέρνει μια… ανάσα από την εξασφάλιση της παραμονής

Αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής του στη Super League έκανε ο Πανιώνιος που επιβλήθηκε με 3-0 του Παναιτωλικού για την 30ή αγωνιστική. Οι «κυανέρυθροι» σκόραραν με τους Κολοβό (47’, 84’) και Γιάννου (71’), ενώ στον αντίποδα οι Αγρινιώτες διαμαρτύρονται δίκαια για το πρώτο γκολ, ενώ είχαν δοκάρι στο 40’.

Λίγες φάσεις και… φωνές

Το ματς στο πρώτο 45λεπτο δεν είχε να επιδείξει κάτι σημαντικό με τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και τα εκατέρωθεν λάθη να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Μάλιστα, ο Πανιώνιος διαμαρτυρήθηκε έντονα σε μαρκάρισμα του Μπουμάλ από τον Ράφαελ στο 28’ με τον ρέφερι Μήτσιου να δίνει συνέχεια στο ματς, με το τηλεοπτικό ριπλέι να μην είναι ξεκάθαρο. Η επόμενη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 40’ με τον Μαρτίνες να κάνει τη σέντρα και τον Οικονόμου στην προσπάθειά του  να διώξει να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ. Έτσι, το 0-0 έμεινε ως το τέλος του πρώτου 45λέπτου.

«Κυανέρυθροι» πανηγυρισμοί

Με το… καλημέρα στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ καθώς στο 47’ ο Κολοβός, από εμφανή θέση οφσάιντ, έκανε το πλασέ και νικώντας τον Ράφαελ έκανε το 1-0. Από κει και πέρα οι παίκτες του Ουζουνίδη… κατέβασαν ταχύτητα με τον Παναιτωλικό όμως να μην δείχνει «απειλητικός». Μάλιστα, οι Νεοσμυρνιώτες στο 71’ κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Κολοβό να κάνει το τακουνάκι για τον Γιάννου που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0. Με τους Αγρινιώτες να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο, ο Πανιώνιος πέτυχε και τρίτο γκολ όταν στο 84’ ο Φούντας γύρισε την μπάλα από αριστερά και ο Κολοβός πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το τελικό 3-0. Έτσι, ο Πανιώνιος έφτασε τους 38 βαθμούς με τον Παναιτωλικό να μένει στους 43.

Κορυφαίος του αγώνα

Πετυχαίνοντας δυο γκολ, ο Κολοβός είναι αναμφίβολα ο πρωταγωνιστής της πολύ σημαντικής νίκης του Πανιωνίου που τον φέρνει… μια ανάσα από την εξασφάλιση της παραμονής.