Κάκιστος στα «Πηγάδια» ο Παναιτωλικός, ηττήθηκε (3-0) από την Ξάνθη

sup-xanthi-panai8 (640 x 427)Αναποτελεσματικός και με αρκετά προβλήματα στην άμυνα εμφανίστηκε στα «Πηγάδια» ο Παναιτωλικός, όπου δέχθηκε την ήττα με σκορ 3-0 από την Ξάνθη.

Ο «Τίτορμος στάθηκε άτυχος με την έναρξη της αναμέτρησης και δέχθηκε το γκολ από το 3ο κιόλας λεπτό, όμως ανέβασε ρυθμούς στη συνέχεια, προσπάθησε να πιέσει περισσότερο και να ισοφαρίσει. Έχασε αρκετές ευκαιρίες, κυρίως με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, ενώ μία υπόδειξη πέναλτι στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης για ανύπαρκτο σπρώξιμο του Παπάζογλου πάνω στον Γιουνές και βουτιά του δεύτερου, έβαλε την Ξάνθη στη «θέση του οδηγού» με διαφορά δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη έκλεισε περισσότερο τους χώρους για να κρατήσει μακριά τα «καναρίνια» από την εστία της και έχοντας την ψυχολογία υπέρ της με το 2-0 από το πρώτο μέρος, ήταν αποτελεσματική στις αντεπιθέσεις και με σκόρερ τον Βασιλακάκη στο 59’ έγραψε το τελικό 3-0. Οι αλλαγές του Μάκη Χάβου δεν βοήθησαν τον Παναιτωλικό, ίσως με εξαίρεση αυτή του Ρότσα στο αριστερό άκρο της άμυνας που βελτίωσε την αριστερή πλευρά, με αποτέλεσμα ο «Τίτορμος» να μην απειλήσει σχεδόν καθόλου την εστία των γηπεδούχων στην επανάληψη, κάνοντας μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις στο πρωτάθλημα.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ραζβάν Λουτσέσκου παράταξε την Ξάνθη με σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Ζίβκοβιτς στο τέρμα. Τους Παπαγεωργίου, Καρασαλίδη, Φλίσκα και Ουάλας από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Αμυντικούς μέσους τον Ντε Λούκας και τον Λουσέρο. Τον Πιτσέλι δεξιά, τον Λάζιτς αριστερά και τον Βασιλακάκη σε ρόλο δημιουργού πίσω από τον Γιουνές που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης

Από την άλλη ο Μάκης Χάβος παράταξε τον Παναιτωλικό επίσης με το σύνηθες φέτος για τον «Τίτορμο» 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Παπάζογλου, Κούσα, Ροντρίγκες και Τσοκάνη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Τον Πάουλο και τον Μάκο ως κόφτες. Τους Ρόσα, Λόπες και Ρέι από δεξιά προς αριστερά στην μεσοεπιθετική γραμμή και τον Μαρκόφσκι στην κορυφή της επίθεσης.

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο

3’ 1-0! Από λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού ο Πιτσέλι έβγαλε στον Βασιλακάκη και εκείνος με τη σειρά του στον Γιουνές, που πλάσαρε εύστοχα μέσα από την μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού.

8’ Δυνατό σουτ του Ουάλας από τα όρια της περιοχής απέκρουσε ο Κυριακίδης.

15’ Σουτ του Μάρκος Πάουλο έπειτα από πάσα του Λόπες πέρασε πάνω από την εστία του Ζίβκοβιτς.

21’ Παράλληλη σέντρα του Βασιλακάκη από δεξιά και πανέμορφο τακουνάκι του Γιουνές μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

25’ Μακρινό σουτ του Μαρκόφσκι, πέρασε ψηλά άουτ.

28’ Σουτ του Μάρκος Πάουλο μετά από πάσα του Ρέι, έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.

31’ Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκες για σπρώξιμο στον Γιουνές.

32’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιουνές πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη.

35’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό όταν μετά από όμορφο μπάσιμο του Ρόσα από δεξιά ο Βραζιλιάνος έστρωσε στον Μάρκος Πάουλο, το σουτ του οποίου απέκρουσε αρχικά ο Ζίβκοβιτς και στη συνέχεια ο Φλίσκας απομάκρυνε σε κόρνερ, πριν ο Μαρκόφσκι σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

37’ Πέναλτι για την Ξάνθη. Ο Αρετόπουλος είδε πέναλτι στη βουτιά του Γιουνές μέσα στη μεγάλη περιοχή και φόρτωσε με κίτρινη κάρτα τον Παπάζογλου.

38’ 2-0! Ο Γιουνές ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι, φτάνοντας τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα της Superleague φέτος.

39’ Κίτρινη κάρτα στον Λόπες για προβολή στον Λουσέρο.

41’ Σουτ του Ρόσα από τα όρια της μεγάλης περιοχής μετά από πάσα του Ρέι, πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ξάνθης.

45’ Τεράστια ευκαιρία για την Ξάνθη να κάνει το 3-0, όμως το σουτ του Γιουνές έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού, βρήκε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε άουτ.

45+1 Δυνατό σουτ του Τσοκάνη απέκρουσε με γροθιές ο Ζίβκοβιτς.

Β’ Ημίχρονο

56’ Σουτ του Πιστέλι  με το αριστερό μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

57’ Σουτ του Βασιλακάκη μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε πάνω από την εστία του Παναιτωλικού.

58’ Μεγάλη ευκαιρία του Παναιτωλικού να μειώσει το σκορ, όταν σέντρα του Λόπες από αριστερά κόντραρε στο πόδι του Παπαγεωργίου και στη συνέχεια χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς, πριν απομακρύνουν οι αμυντικοί.

59’ 3-0! Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού, ο Κυριακίδης απέκρουσε το σουτ του Γιουνές όμως ο επερχόμενος Βασιλακάκης, μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή πλάσαρε εύστοχα προ κενής εστίας για το 3-0.

66’ Κεφαλιά του Πιτσέλι μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Παναιτωλικού.

73’ Σέντρα του Παπάζογλου από δεξιά και κεφαλιά του Μαρκόφσκι από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.

85’ Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ρέι.

87’ Κίτρινη κάρτα στον Ουάλας για σκληρό μαρκάτισμα στον Κλέσιο.

90+1 Σουτ του Μεχία από πλάγια αριστερά, πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κυριακίδη.

90+3 Κίτρινη κάρτα στον Μεχία για μαρκάρισμα στον Μαρκόφσκι.

90+4 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάουλο κατέληξε άουτ, έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Χαμζά Γιουνές ήταν ο MVP της αναμέτρησης αφού με τα δύο γκολ που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ ήταν άτυχος που ένα από τα highlights της αναμέτρησης στο 21ο λεπτό δεν κατέληξε στα δίχτυα, όταν το τακουνάκι που επιχείρησε, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Κυριακίδης.

Η σφυρίχτρα: Πολύ κακή διαιτησία από τον Αρετόπουλo στο πρώτο ημίχρονο, αφού με τις αποφάσεις του προσπαθούσε να ανεβάσει την Ξάνθη όσο πιο κοντά γινόταν στη μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, ενώ όπως είχε γράψει κάποτε ο μεγαλομέτοχος της Θρακιώτικης ομάδας, με το πέναλτι που καταλόγισε στο 37’ «οι τυφλοί είδαν και οι μουγκοί μίλησαν». Στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε απαρατήρητος, αλλά όλα είχαν ήδη κριθεί.

Οι πάγκοι: Νικήτρια και σε αυτό το κομμάτι ήταν η ομάδα της Ξάνθης αφού ο Λουτσέσκου παράταξε μία συμπαγή ομάδα την περιοχή της οποίας δύσκολα μπορούσε να πατήσει ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού και ήταν φωτιά στις αντεπιθέσεις. Αντιθέτως ο Μάκης Χάβος παρουσίασε μία ομάδα που ακόμη ψάχνει την ταυτότητά της (κάτι για το οποίο όμως δεν ευθύνεται μόνο αυτός) ενώ οι επιλογές του Τσοκάνη στο αριστερό άκρο της άμυνας, του Παπάζογλου ως δεξί μπακ και του επιρρεπή στα λάθη Ροντρίγκες ως παρτενέρ του Κούσα, μεταξύ άλλων, δεν τον δικαίωσαν.

Η φάση: Το ανύπαρκτο πέναλτι που υπέδειξε ο Αρετόπουλος στην βουτιά του Γιουνές στο 37’, όταν αντί να δείξει την κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Τυνήσιο, φόρτωσε με κίτρινη κάρτα τον Παπάζογλου για σπρώξιμο μέσα στη μεγάλη περιοχή και καταλόγισε την εσχάτη των ποινών για τους «Ακρίτες».

Ξεχώρισαν: Ο Άλβαρο Ρέι για τον Παναιτωλικό ήταν ο μοναδικός ίσως ποδοσφαιριστής των «κυανοκίτρινων» με θετικό πρόσημο στην εμφάνισή του. Σε αντίθεση με τους συμπαίκτες του οι περισσότερες επιλογές του ήταν σωστές, ενώ με ντρίπλες και κυρίως προσωπικές ενέργειες προβλημάτισε όσο μπόρεσε την άμυνα των γηπεδούχων. Από την Ξάνθη ξεχώρισε ο Βασιλακάκης που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων στις αντεπιθέσεις και τροφοδοτούσε συνεχώς τον Γιουνές, ενώ πέτυχε το τελικό 3-0.

Συνθέσεις:

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Παπαγεωργίου, Καρασαλίδης, Ντε Λούκας (62’ Καμαρά), Γιουνές, Λουσέρο, Βασιλακάκης (84’ Μεχία), Γουάλας, Φλίσκας, Λάζιτς, Πιτσέλι (71’ Τριάδης).

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Ροντρίγκες, Κούσας, Ρόσα (46’ Κλέσιο), Παπάζογλου, Μάκος (64’ Μπράβο), Μαρκόβσκι, Ρέι, Πάουλο, Τσοκάνης (64’ Ρότσα), Λόπες.

Διαιτητής: Αλεξάνδρος Αρετόπουλος

Α’ βοηθός: Ιωάννης Κοντιζάς

Β’ βοηθός: Αϊχάν Χούσκογλου

4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος