Κ19: Ήττα από τη Λάρισα

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από δύο «στημένες» μπάλες, ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στο Emileon με 0-2 από την Κ19 της Α.Ε.Λ. Οι «μικροί» του κόουτς Ξανθόπουλου αν και είχαν τόσο τον έλεγχο του αγώνα, όσο και τη συντριπτική κατοχή, «έπεσαν» πάνω σε μία συμπαγέστατη άμυνα…

Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας και επέβαλε το ρυθμό του στην αναμέτρηση από την αρχή. Ωστόσο, σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το γκολ. Η Λάρισα αμυνόμενη εξαιρετικά κατάφερε στο ημίωρο να προηγηθεί με χτύπημα φάουλ το οποίο βρήκε στο τείχος των παικτών του Παναιτωλικού και κατέληξε στα δίχτυα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, εκ νέου από στημένη μπάλα, από το σημείο του κόρνερ αυτή τη φορά, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Λάρισα έχασε τεράστια ευκαιρία στην αντεπίθεση, με τον γκολκίπερ των Αγρινιωτών να αποκρούει το σουτ των επιτιθέμενων. Ο Παναιτωλικός κυριαρχούσε απόλυτα στο γήπεδο αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει την κυριαρχία του αυτή σε γκολ. Στο 85′ παρουσιάστηκε η ευκαιρία ώστε να «μπει» στο παιχνίδι, με πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής, έπειτα από χέρι αμυντικού της Α.Ε.Λ. Ωστόσο, ο Μπελεβώνης δε μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων. Το 0-2 παρέμεινε και ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.