sliderΌλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Ηττήθηκε στην παράταση ο ΑΟ Αγρινίου 76 – 80 από τον Αμύντα (φωτο)

Την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου από τον Αμύντα με σκορ 76-80 στην παράταση.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός ήττα στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη έπειτα και από εκείνη την περασμένη εβδομάδα στο Ναύπλιο απέναντι στον Οίακα.

Ο ΑΟ ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι, βρήκε κλειστούς διαδρόμους με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει εύκολα κοντά στο καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Μπερερη για το 15-14.
Οι σκληρές άμυνες διαδέχονταν η μία την άλλη ο ΑΟ δεν βρήκε πότε ρυθμό στην επίθεση, πετυχαίνοντας μόλις οχτώ πόντους στο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά την ομάδα του Αμύντα με 28-23.

Στην επανάληψη ο ΑΟ έγινε πιο επιθετικός, οι επαφές σφυριχτηκαν και ο Αμύντας συμπλήρωσε στα τρία πρώτα λεπτά του δεκαλεπτου τα πέντε ομαδικά με τον ΑΟ να προσπερνά μετά από ώρα με 33-32. Με τα ομαδικά να συμπληρώνονται νωρίς οι άμυνες πήγαν περίπατο με τον Αμύντα να διατηρεί ισχνό προβάδισμα με 49-48 στο τέλος του τρίτου δεκαλεπτου.

Ο Αμύντας έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και προηγήθηκε με 61-69 τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Γκρεκας με καλάθι στα 3,1″ για το τέλος ισοφάρισε στο 71-71 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, καθως ο Αμύντας στον χρόνο που απέμεινε δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στην παράταση το προβάδισμα άλλαξε δύο φορές και στα 20″ για το τέλος, ο Αμύντας με 1/2 βολές βρέθηκε μπροστά με 78-76. Μια λάθος επαναφορά για τον ΑΟ έστειλε τους φιλοξενούμενους πάλι στην γραμμή των βολών για το τελικό 76-80 υπέρ του Αμύντα.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Αγρινίου την Τετάρτη 20/11 στο Μεσολόγγι για το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Διαιτητές: Παφίλης-Κωνσταντινίδου-Ελευθεριάδης Πλ. (Μπέστιας)
Δεκάλεπτα: 15-14, 23-28, 48-49, 71-71, (πρτ.) 76-80
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 8 (1), Μπερέρης 7 (1), Μιχάλογλου 26 (3), Χατζηνικόλας 2, Κέβιν 18 (1), Χρήστου, Γκρέκας 13 (1), Σταματογιάννης 2, Ψαράς, Κασιούμης.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 9, Κάπρης 1, Σιούντρης 3 (1), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 11 (1), Κομποδιέτας 15 (2), Γκαβανόπουλος 1, Χάλαρης 25 (2), Φακοπουλίδης 12 (1), Κωνσταντακόπουλος, Μέλιος 3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Ανατόλια – Φίλιππος Βέροιας 63-65
Καρδίτσα – Οίαξ Ναυπλίου 77-60
AO Αγρινίου – Αμύντας 76-80 (κ.δ. 71-71)
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Απόλλων Πάτρας 92-77
Ολυμπιακός – Ελευθερούπολη 89-85 (κ.δ.75-75)
Κόροιβος – Δάφνη Δαφνίου 58-62 (κ.δ. 55-55)

Ένα Σχόλιο

1. Ας τους πει κάποιος οτι το να νοικιάζουν αμαξι να περναει με ντουντουκα να αναγγέλει τα ματς ειναι παράνομο. Αν μπω στον κοπο να κανω καταγγελια θα πληρώνουν ενα σκασμο λεφτα. Ελεος καθε φορα λες και ζουμε σε χωριο και περνανε να μας πουνε για πανηγύρι….