sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Ηττήθηκε και προβλημάτισε ο Παναιτωλικός

Σε ένα ματς που ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επιθετικά, γνώρισε την ήττα από τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη σε γκολ του Νάουμετς στο 80′. Προβλημάτισε η εικόνα των «καναρινιών» που αν και είχαν αρκετές απουσίες «φωνάζουν» για ενίσχυση.

Σε 4-2-3-1 παρέταξε τον Παναιτωλικό ο Μάκης Χάβος με τον Κνετ να ξεκινά κάτω από τα δοκάρια. Τζανακάκης, Καρασαλίδης, Μαλής και Βάντερσον στελέχωσαν την τετράδα της άμυνας. Ντάλσιο, Τσιγγάρας και Μεντόσα στον άξονα. Αριγίμπι και Ντίαζ στα δύο «φτερά». Βέργος στην «κορυφή» της επίθεσης.

Το πρώτο ημίχρονο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Φάσεις με το… σταγονόμετρο, προερχόμενες κυρίως από ατομικές ενέργειες και αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου από τις δύο ομάδες συνέθεσαν το σκηνικό.

Η κατοχή της μπάλας ανά διαστήματα περνούσε από τα πόδια των γηπεδούχων σε αυτά των φιλοξενουμένων, με τον Παναιτωλικό να έχει συνολικά περισσότερες αξιοσημείωτες στιγμές, δίχως να είναι κλασικές τελικές, με μόνη εξαίρεση μία κεφαλιά του Ντίαζ στο 21′ και μία ενέργεια και σουτ του Μεντόσα, στο 29′.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο ημίχρονο που βρήκε τον Παναιτωλικό χωρίς αλλαγές. Επιθετικά ο «Τίτορμος» συνέχισε να στηρίζεται σε ατομικές πρωτοβουλίες με εκφραστές τους Αριγίμπι και Μεντόσα. Ο Αργεντινός αποχώρησε από το γήπεδο στο 58′, δίνοντας τη θέση του στον Ντουάρτε. Στο 64′ ο Κνετ έκανε σπουδαία απόκρουση σε τετ-α-τετ του Ελευθεριάδη.

Μελίσσας, Σκόνδρας, Κωνσταντόπουλος και Ταχάρ πέρασαν στο γήπεδο στο 70′ ενώ ο ΠΑΣ είχε νέα καλή στιγμή στο 76′ με τον Γροσδάνη να τελειώνει άσχημα τη φάση. Σκιαδάς, Καββαδίας, Μπελεβώνης και Άλβαρεζ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο λίγο αργότερα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 0-1 στο 80′, με γκολ του Νάουμετς. Ένα λεπτό αργότερα ο Καββαδίας δεν μπόρεσε εξ επαφής να σκοράρει με κεφαλιά.

Μέχρι και το τελικό σφύριγμα ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια ουσιαστική απειλή για την εστία του Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος και κατόρθωσε να φύγει νικητής από το Αγρίνιο.

Ματς με πολύ λίγες φάσεις από το οποίο ο Παναιτωλικός πρέπει να προβληματιστεί από την εικόνα του δημιουργικά. Ελλείψει Μάζουρεκ δεν υπήρχε τρόπος να μπει η μπάλα στην περιοχή του ΠΑΣ. Οι όποιες απειλές προέκυπταν από ατομικές ενέργειες.

Ανασταλτικά το σύνολο του Χάβου ήταν καλό, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο που η «τράπουλα» ανακατεύτηκε με τις αλλαγές δέχθηκε φάσεις. Ξεχώρισαν οι Μεντόσα, Βάντερσον, Αριγίμπι ενώ στο ύψος τους ήταν οι Καρασαλίδης και Τζανακάκης.

Στο σημερινό παιχνίδι υπήρξαν απουσίες (εκτός ήταν οι Μάζουρεκ, Ματσόλα, Μεντίνα και ο Περέιρα) αλλά υπάρχει σοβαρό έλλειμμα δημιουργικά το οποίο πρέπει να καλυφθεί άμεσα. Σε κάθε περίπτωση απομένουν λίγες μέρες για τη σέντρα του πρωταθλήματος και η ομάδα με τη σημερινή της εικόνα προβλημάτισε… Με απλά λόγια, ο Παναιτωλικός «φωνάζει» για άμεση ενίσχυση.

Πηγή: titormosnet.gr