Ήττα με παράπονα για την ΑΛΦΑ 93

Έχοντας πολλά παράπονα από τον διαιτητή του αγώνα κ. Μίγδο, η ΑΛΦΑ 93 γνώρισε την τρίτη της ήττα για φέτος στο πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η νεανική ομάδα του Χρήστου Σταυρόπουλου πάλεψε πολύ τον αγώνα κόντρα στον Παναιτωλικό, το Σάββατο 2 Νοεμβρίου, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Την προσπάθεια των παιδιών της ΑΛΦΑ, όμως, ανέκοψε ο κ. Μίγδος, ο οποίος με αλλεπάλληλα σφυρίγματα, ειδικά στο σημείο όπου οι νεαροί ισοφάρισαν το παιχνίδι, κατάφερε να «πατήσει φρένο» στους γηπεδούχους.
Επίσης, μία διακοπή που προκλήθηκε από οπαδούς του Παναιτωλικού (επιτέθηκαν σε γονείς παιδιών της ΑΛΦΑ) επηρέασε ακόμη περισσότερο την κατάσταση, αφού ήταν αρκετή για να χαλάσει τον ρυθμό αντεπίθεσης των γηπεδούχων, φοβίζοντας τους 15χρονους παίκτες των γηπεδούχων.

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 12-22 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Σταυρόπουλου επιχείρησαν να μειώσουν το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς επιτυχία, με τη διαφορά να παραμένει στους 10 με τη λήξη του ημιχρόνου (27-37).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άρχισαν αντεπίθεση διαρκείας, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο… σφύριζε ο διαιτητής. Αφού αρχικά απέβαλλε με 5 φάουλ τον Σταυρόπουλο (τα 3 εξ αυτών ήταν εντελώς ανύπαρκτα), «έβλεπε» φάουλ σε κάθε επαφή των παικτών της ΑΛΦΑ, την ίδια ώρα που… έκλεινε τα μάτια στα φάουλ του Παναιτωλικού, που δίνονταν με το σταγονόμετρο. Ειδικά δε στην τέταρτη περίοδο, το πρώτο φάουλ του Παναιτωλικού δόθηκε στο 8ο λεπτό του δεκαλέπτου, δύο λεπτά δηλαδή πριν τη λήξη του αγώνα! Ο ρέφερι του αγώνα έδωσε… ρεσιτάλ βέβαια, όταν, με το σκορ ισόπαλο, ανακάλυψε φάουλ σε μπλοκ άουτ παίκτη της ΑΛΦΑ, δίνοντας δύο βολές για τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν ξανά προβάδισμα…

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τον επηρεασμό των παιδιών της ΑΛΦΑ από την ένταση που προκάλεσαν οπαδοί του Παναιτωλικού κι επικράτησαν τελικά με 7 πόντους (67-74).
Η ΑΛΦΑ εξέδωσε και ανακοίνωση για τον Μίγδο, με την οποία ζητά την εξαίρεσή της από τους μελλοντικούς ορισμούς της ΚΕΔ.

Διαιτητές: Μίγδος – Σταθόπουλος.
Δεκάλεπτα: 12-22, 15-15, 20-18, 20-19.
ΑΛΦΑ 93 (Σταυρόπουλος): Ρέντζιος 3, Τάγκας 3, Σταυρόπουλος 19(1), Κωστακόπουλος, Χαϊδής, Τασούλης Ι, Λυμπέρης 6, Παπαχρήστος 2, Καρκαμπούνας 3, Τασιολάμπρος 12(2), Σαράκης 13(2), Βαζούκης 6.
Παναιτωλικός (Σταμούλης): Αραχωβίτης, Θεοδωρόπουλος, Κουτρουμάνος, Σταμούλης Ι 22(2), Μαυρομμάτης, Σταμούλης Χ. 26(3), Θεοδωρόπουλος 2, Καλλιακμάνης 6, Τσάσσης 18(2).