Ήττα για τον Ναυπακτιακό στην Άρτα

spo-nafpaktiakosΑν και βρέθηκε πίσω στο σκορ  από το 10΄ ο Σκουφάς, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και με ένα γκολ από φάουλ του Κυριάκη πραγματικό αριστούργημα, πήρε την νίκη με 2-1 και προβάλλει πλέον ως το πρώτο φαβορί για άνοδο στην Γ΄ Εθνική από τον 8ο όμιλο.
Ο Σκουφάς που είναι αήττητος σε 4 αγώνες και πρώτος στη βαθμολογία με 8 βαθμούς, έναντι 7 της δεύτερης Πρέβεζας, που σήμερα νίκησε 4-0 τον Αστέρα Ιτέας. Στην 3η θέση το μεγάλο φαβορί πριν ξεκινήσουν τα μπαράζ, ο Ναυπακτιακός Αστέρας με 5 βαθμούς και στην τελευταία θέση ο Αστέρας Ιτέας με 1 βαθμό.
Την επόμενη 5η αγωνιστική που γίνεται την Κυριακή 26 Μαίου ο Σκουφάς ταξιδεύει στην Ιτέα όπου αντιμετωπίζει τον Αστέρα και ο Ναυπακτιακός υποδέχεται στην έδρα του την Πρέβεζα, σε ένα παιχνίδι, όπου θα παίξει το τελευταίο του χαρτί.

Αναλυτικά το παιχνίδι
Μπροστά σε 500 περίπου φιλάθλους ο Σκουφάς έδωσε την τελευταία του παράσταση εντός έδρας φέτος, αποζημιώνοντας τους φιλάθλους με την μεγάλη νίκη επί του Ναυπακτιακού Αστέρα με 2-1. Στις καθυστερήσεις η τύχη ήταν με το μέρος του, αφού οι φιλοξενούμενοι είχανε δοκάρι σε σουτ του Θανασιού από το σημείο του πέναλτι και θα ήταν αδικία για την πρωταθλήτρια Άρτας με την μεγαλειώδη εμφάνιση ειδικά για 30 λεπτά στο 2ο ημίχρονο, όταν και εξαφάνισε πλήρως τους Ναυπακτιώτες. Του το χρωστούσε τύχη από το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής με την Πρέβεζα, που τότε του είχε γυρίσει την πλάτη.
Ο Ναυπακτιακός αιφνιδίασε τον Σκουφά και στα 20 πρώτα λεπτά ήταν κυρίαρχος εντός αγωνιστικού χώρου. Η κυριαρχία του αυτή επιβραβεύτηκε με το γκολ του Βρουσάι στο 10΄ όταν σε σέντρα του Κοντοπάνου, πηδώντας πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά, νίκησε τον Ζέρβα και έκανε το 0-1.
Ο Σκουφάς άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο, μετά το 20΄ και στο 23΄ στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία ισοφάρισε σε 1-1 με καρφωτή κεφαλιά του Τσίρου, ύστερα από σέντρα ακριβείας του Βασίλα από τα αριστερά.
Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι την λήξη του 1ου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μια μεγάλη ευκαιρία, στο 25΄ ο Ναυπακτιακός με τον Ψυχογιό, που σούταρε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ζέρβα και στο 42΄ ο Σκουφάς με τε τον Καλπακούλα, που μετά από ωραίο ένα δύο με τον Κυριάκη σούταρε ελάχιστα άουτ.
Με το καλημέρα στην επανάληψη ο Σκουφάς προηγήθηκε στο σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κυριάκη 2-1. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους του Νίκου Παλιάτσου που για 20 λεπτά περιορίσανε τους Ναυπακτιώτες σε παθητικό ρόλο και αν ο Πετσίνης δεν ήταν σε μεγάλη μέρα, ο Σκουφάς πολύ εύκολα θα είχε πάρει την νίκη και μάλιστα με θρίαμβο. Στο 48΄σουτ του Κυριάκη διώχνει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Αστέρα και στο 53΄ έκανε νέα μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Καλπακούλα.
Ο Αστέρας έκανε αισθητή την παρουσία του στο 66΄ και αυτό από στημένη φάση. Ο Κουτελιέρης εκτέλεσε φάουλ και ο Καλαβρουζιώτης έπιασε την κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ.
Η ομάδα του Νίκου Παλιάτσου κυρίαρχη σε όλο το 2ο ημίχρονο, μέσα σε ένα δίλεπτο έχασε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κυριάκη που ήταν ο καλύτερος του Σκουφά, αλλά και άτυχος στην τελική προσπάθεια. Στο 74΄το σουτ βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πετσίνη και στο 75΄ ο τερματοφύλακας της Ναυπάκτου με τα πόδια κατάφερε να αποσοβήσει το 3-1.
Στα υπόλοιπα λεπτά ο Σκουφάς έδωσε έμφαση στην αμυντική λειτουργία του και πήρε άριστα, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορέσανε να δημιουργήσουνε καμιά ευκαιρία. Στο 4΄ των καθυστερήσεων από σέντρα του Κοντοπάνου και αδράνεια των κεντρικών αμυντικών (το μόνο λάθος τους), ο Θανασιός από το ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ με την τύχη να χαμογελά στην ομάδα μας, αφού βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι.
Το τελευταίο σφύριγμα του κ. Καραλιόλιου που αν και δεν έκανε  το μεγάλο λάθος, ήταν όμως περισσότερο αυστηρός προς τους παίκτες του Σκουφά- τους έδειξε 7 κίτρινες κάτρες (Γούλας, Παπαγιάννης, Βασίλας, Κολιούλης, Ζέρβας, Μπαλάτσας, Μπαλάφας), βρήκε όλους στο Κομπότι να πανηγυρίζουν το μεγάλο βήμα ανόδου προς την Γ΄ Εθνική.
Σκουφάς Κομποτίου (Παλιάτσος Ν.): Ζέρβας, Καλπακούλας, Βασίλας, Μπαλάφας, Παπαγιάννης (77΄ Στασινός), Μπαλάτσας, Κυριάκης, Γούλας, Γείτονας (89΄Γιάννενας), Κολιούλης (88΄Δήμος), Τσίρος.
Ναυπακτιακός Αστέρας (Τομπάζης Δ.): Πετσίνης, Καραγιάννης, Καζανάς, Μητσόπουλος, Σωτηρόπουλος, Θανασιός Ν., Κοντοπάνος, Κουτελιέρης, Θεοχάρης, Ψυχογιός, Βρουσάι (62΄Καλαβρουζιώτης).