Ήττα στο φινάλε για τον ΑΟ Αγρινίου – Ο Τρικούπης νικητής του γειτονικού ντέρμπι (φωτο)

Με πρωταγωνιστές του Παπαδιονυσίου και Βασιλόπουλο ο Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου κέρδισε και στο Αγρίνιο παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Τρομερός ο Κέβιν Φραντσκέσκι για τους γηπεδούχους με 29 πόντους.

Σε ένα ιστορικό παιχνίδι για το Αιτωλοακαρνανικό μπάσκετ ο ΑΟ Αγρινίου υποδέχθηκε τον πρωτοπόρο Χαρίλαο Τρικούπη, για την 19η αγωνιστική της Α2. Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν εξαιρετικά και κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο τέλος με μεγάλα ψυχικά αποθέματα οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι και πήραν την νίκη.

Τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Πλέον ο ΑΟ Αγρινίου έχει ρεκόρ 8-11 ενώ η ομάδα του Μεσολογγίου συνεχίζει στην κορυφή (18-1) με μοναδική ήττα στην έδρα του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας:

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την ομάδα του ΑΟ Αγρινίου  που προηγήθηκε από νωρίς σκορ με 20-`14 (στο 6’) με τον Κέβιν Φρανσκέσκι να έχει 11 πόντους. Ο ΑΟ διατήρησε την διαφορά των έξι πόντων και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 28-22.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-30 στο 15΄. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (15-7 στο σύνολο) και με πολλές δεύτερες επιθέσεις αύξησαν την διαφορά στο 17’ στους εννέα (43-34). Ο Χαρίλαος Τρικούπης μείωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για το 43-37. Τρομερός ο Φρανσκέσκι με 18 πόντους στο ημίχρονο για τους Αγρινιώτες.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξαν πολλά και οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου με όπλο την άμυνα αύξησαν την διαφορά για το 57-45 στο 27’. Ο Χαρίλαος Τρικούπης ξεκίνησε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και με σερί 7-0 μείωσε 57-52, ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η διαφορά παρέμεινε στους πέντε πόντους με το 59-54 να είναι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι στις αρχές της τέταρτης περιόδου έγιναν πιο «επιθετικοί» και με συνεχόμενες βολές μείωσαν στο καλάθι 61-59. Ο Μιχάλογλου με δύο τρίποντα και ένα δίποντο τιμώρησε την ζώνη του Τρικούπη και ο ΑΟ προηγήθηκε με 70-62 στο 33’.

Με νέο σερί οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Βασιλόπουλου μείωσαν ξανά στον πόντο 73-72. Ο ΑΟ δεν βρήκε απάντηση και με νέο τρίποντο οι παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη πέρασαν μπροστά με 73-75 τρία λεπτά πριν το τέλος.  Το σερί του Τρικούπη στο σημείο ήταν 2-16. Ο Σαχπατζίδης τον κράτησε στο παιχνίδι και οι Παπαδιονυσίου, Αντωνάκης οι παίχτες κλειδιά για την ανατροπή.  Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Χαρίλαος Τρικούπης προηγήθηκε με 75-82. Τίποτα δεν άλλαξε για το τελικό 80-85.

Τα δεκάλεπτα:  28-22, 43-37, 59-54, 80-85.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Καλδίρης-Κωνσταντινίδου (Μπέστιας)
Δεκάλεπτα: 28-22, 43-37, 59-54, 80-85
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Καμάρας 6, Μπερέρης, Μιχάλογλου 16 (4), Χατζηνικόλας, Φραντσέσκι 29 (3), Γιαννακίδης 12 (1), Γκρέκας, Σταματογιάννης 13, Ψαράς, Κασιούμης 4.
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 20, Αντωνάκης 15 (3), Ναούμης 8 (2), Σαχπατζίδης 14, Ράπτης 6, Μαργέλης 2, Βασιλόπουλος 14 (4), Σκουλίδας 6 (2).