Ήττα από την Καστοριά για τον Α.Ο. και ανακοίνωση για διαιτησία: "Μόνο έτσι θα κέρδιζαν" (φωτο)

spo-ao-kastoria1
Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας η ομάδα του Αγρινίου ηττήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου από τον Α.Σ. Καστοριάς με σκορ 66-73, σε ένα παιχνίδι που έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία των κυρίων Γερακίνη και Φακίτσα, τα οποία θα εκφραστούν με επίσημη ανακοίνωση.

spo-ao-kastoria2Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά η οποία έφτασε και τους 19 πόντους. Όμως η ομάδα  δεν παράτησε σε κανένα σημείο το παιχνίδι πλησίασε, όμως δεν πέτυχε την ολική ανατροπή. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Α.Ο. απέναντι στην Καστοριά που έπαιζε άμυνα στα όρια του φάουλ ή ίσως και περισσότερο εκτέλεσε μόλις 10 βολές.

spo-ao-kastoria3Διαιτητές: Γερακίνης – Φακίτσας.

Δεκάλεπτα: 17-22, 35-40, 48-63, 66-73.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 5(1), Μπερερής 6(1), Πατσαντζόπουλος, Τάσσος 11, Πουρνάρας 2, Σαπλαούρας, Σταμούλης 6(2), Γκρέκας 9(1), Μήτσου 12(2), Γκόβας 13(3), Μακρής 2, Κουσιάντζας.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Γιώργος Σούλιος): Κυριακόπουλος 13(3), Μπέγας, Ματενίδης 1, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 20(2), Χότζα, Τερσενίδης 7(1), Τασιούδης, Τεπετίδης 5(1), Αντωνιάδης 11(3), Μπένας 6, Τσότσος 6.

spo-ao-kastoria4Ανακοίνωση Α.Ο. για τη διαιτησία

Μετά τον ορισμό των διαιτητών του αγώνα μεταξύ της ομάδας μας και του Α.Σ. Καστοριάς αντιληφθήκαμε ότι το παιχνίδι ήταν ήδη τελειωμένο. Η διαιτησία των κυρίων Γερακίνη και Φακίτσα εμπλέκει δόλο. Κάνανε τα πάντα για να κερδίσει η Καστοριά και φυσικά τα κατάφεραν με το τελικό 66-73. Μπροστά στον υπέροχο κόσμο μας και απέναντι στην ομάδα μας μόνο έτσι θα κέρδιζαν.

ΥΓ. Ο Α.Σ. Καστοριάς είναι πάρα πολύ καλή ομάδα, θα ανέβει στην Α2 Κατηγορία, αλλά δε χρειάζεται τη βοήθεια των διαιτητών.