Ιστορική νίκη για τον Α.Ο. Αγρινίου (φωτο)

spo-ao-stratoni1-miriounis

Ιστορική νίκη για τον Α.Ο. Αγρινίου αγωνιζόμενος για πρώτη φορά στην Β Εθνική κέρδισε το Στρατώνι μετά απο μια συγκλονιστική μάχη με 63-62. Στις πρεμιέρες όπου τα νεύρα το άγχος και η πίεση κυριαρχούν το ζητούμενο είναι το θετικό αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά ο ΑΟΑ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με τρίποντο του Μήτσου και καλάθι των Μπαρούχα και Μπερερή προηγήθηκε με 7-0. Το Στρατώνι αντέδρασε και μείωσε αλλά η ομάδα του Αγρινίου με δυο βολές του Γεωργούλα και καλάθια των Ναούμη (κορυφαίος του αγώνα) και Παραπούρα προηγήθηκε με 24-17 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το Στρατώνι μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενο τα πάμπολλα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευε καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Γιατί ο ΑΟΑ που σε επτά λεπτά στην δεύτερη περίοδο είχε πετύχει μόλις τρείς πόντους πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με 34-32.

spo-ao-stratoni1-miriounis1

Γιατί αφενός οι φιλοξενούμενοι χάνανε σωρηδόν τις βολές ενώ ο ΑΟΑ ευστοχούσε με τον Μπαρούχα και αφετέρου γιατί ο καταπληκτικός Μπερερής διεμβόλιζε συνεχώς μετά απο pick and roll την άμυνα του Στρατωνίου. 34-32 ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Μεγάλο πρόβλημα για τον ΑΟΑ οι ψηλοί του που φορτώθηκαν με πολλά φάουλ κυρίως στην άμυνα ένας εναντιον ενός απο τον Δασκαλόπουλο που έχανε όμως τις βολές (7 άστοχες) Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΑ μπήκε πιο δυνατά και παίζοντας για αρκετό διάστημα ο coach Μυριούνης με πέντε Αγρινιώτες και με κοντό σχήμα με τον Μήτσου στο 4 πήρε μια διαφορά έξι πόντων με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού 53-47. Μεγάλη μάχη έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το Στρατώνι επανήλθε στην διέκδικηση του αγώνα με συνεχόμενους πόντους απο τον Δεληγιάννη πέρασε μπροστά στο σκορ με 57-58 τρία λεπτά πριν το τέλος με τους γηπεδούχους σε αυτό το σημείο να έχουν 2/8 βολες.

spo-ao-stratoni2

Ο Ναούμης με τρίποντο βάζει μπροστά την ομάδα του Αγρινίου με 60-58 για να ισοφαρίσει ο Χαντζίδης με 2/2 βολες 60-60. Εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και ο Γεωργούλας με ενα καλάθι συνδυασμό κλάσης και ψυχής φέρνει τον ΑΟΑ μπροστά με 62-60. Ο Δεληγιάννης με 2/2 βολές ισοφαρίζει εκ νέου στα 27 δευτερόλεπτα σε 62-62. Οι γηπεδούχοι αστοχούν αλλά ο Ναούμης παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και κερδίζει φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα. 1/2 για το 63-62 και ο Αμπατζάς αστοχεί στο τελευταίο σουτ που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του Στρατωνίου. Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Αγρινίου κυρίως απο ψυχολογικής πλευράς μιας και βρισκόμαστε μόλις στην 1η αγωνιστική. Νευρικότητα σε πολλά σημεία με τον Χρήστο Μυριούνη να παραμένει ψύχραιμος και να δουλεύει το παιχνίδι κυρίως στην άμυνα πότε με την ζώνη 2-3 και πότε με σχήμα με τέσσερις κοντούς. Σίγουρα ένα κομμάτι που θα προβληματίσει θα είναι τα χαμένα ριμπάουντ. Όσοι αγωνίστηκαν διακρίθηκαν και πάλεψαν αρκετά. Κορυφαίος ο Ναούμης με τον Γεωργούλα να τον ακολουθεί.

spo-ao-stratoni3

Σταθερός και απειλητικός για την αντίπαλη άμυνα ο Μπαρούχας ενώ έδωσε μάχες σαν ‘4’ ο Μήτσου στην άμυνα. Ο δικός μας ήρωας όμως ειναι για αυτό το παιχνίδι ο Γιώργος Μπερερής που αγωνίστηκε για 38 λεπτά και δεν αναφερόμαστε στο σκοράρισμα αλλά κυρίως στην αναλογία συμμετοχής/λαθών μιας και πρέπει να έχει κάνει μόλις 2-3 λάθη στο παιχνίδι δεχόμενος ασφυκτική πίεση απο τα αντίπαλα γκάρντ που άλλαζαν συνεχώς επάνω του. Κατάμεστο το ΔΑΚ Αγρινίου. Επόμενος αγώνας στην Λάρισα με τον Γυμναστικό.

Δεκάλεπτα: Α: 24-19 Β: 10-13 Γ:19-15 Δ:10-15

Α.Ο. Αγρινίου(Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 12, Παραπούρας 3(1), Τσιρώνης 2, Ναούμης 17(2), Μπαρούχας 9, Σκαρλάτος 1, Πασπαλάς, Μήτσου 5(1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 2, Πουρνάρας

Στρατώνι (Νικολαϊδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 7(2), Δήμου 2, Δεληγιάννης 11(1), Αρνίδης 5(1), Γεωργάκης 7(1), Πασαλίδης 3(1), Χαντζίδης 5, Φλιάτης Γ. 8, Φλιάτης 6, Παππας, Δασκαλόπουλος 8.