Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Ισπανία – Ελλάδα 1-1: Έμεινε όρθια η ψυχωμένη Εθνική απέναντι στην υπεροπτική furja roja

Η Εθνική εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το “δώρο” της υπεροπτικής Ισπανίας και πήρε βαθμό στη Γρανάδα (1-1), κάνοντας ονειρεμένο ξεκίνημα στα προκριματικά του Μουντιάλ. Ο Μπακασέτας με πέναλτι (57′) ήταν ο σκόρερ.

Το τελικό 1-1 δικαιώνει το αγωνιστικό πλάνο του Τζον Φαν Σιπ, ο οποίος κατέβασε μια ομάδα που απειλήθηκε σε λίγες περιπτώσεις από μια αναιμική Ισπανία, η οποία πλήρωσε την υπεροψία της.

Ο Μπακασέτας με πέναλτι στο 57′ ήταν ο σκόρερ της γαλανόλευκης, ενώ οι γηπεδούχοι του Λουίς Ενρίκε είχαν προηγηθεί στο 33′ με πολύ όμορφο γκολ του Μοράτα. Λίγα πράγματα έκαναν μπροστά οι διεθνείς μας, όμως στα μετόπισθεν παίρνουν πολύ καλό βαθμό, αφού δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να απειλήσουν σε πολλές περιπτώσεις τον Βλαχοδήμο. Πλέον, η Εθνική θέλει να εξαργυρώσει αυτό το αποτέλεσμα με νίκη επί της Γεωργίας στην Τούμπα (31/3).

ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΜΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Με 4-3-3 παρέταξε την Εθνική ο Τζον Φαν Σιπ και χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό, δείχνοντας ξεκάθαρα την πρόθεσή του να αμυνθεί κατά βάση και να κοιτάξει σε κάποια αντεπίθεση να καταφέρει να απειλήσει την Ισπανία. Όπερ και εγένετο στην πράξη, αφού από το πρώτο λεπτό οι διεθνείς μας έδωσαν τη μπάλα στους ποδοσφαιριστές του Λουίς Ενρίκε και αμύνονταν μαζικά, με στόχο να χτίσουν… τείχος μπροστά από τον Βλαχοδήμο.

Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο μισάωρο η γαλανόλευκη απειλήθηκε ουσιαστικά μονάχα στη φάση του 14ο λεπτού, όταν δυο φορές ο Κόκε έστειλε τη μπάλα πάνω σε Έλληνες παίκτες και δεν κατάφερε να σκοράρει. Ήταν το πρώτο καμπανάκι από τη furja roja, η οποία πάντως δεν είχε ιδιαίτερη ένταση στο παιχνίδι της, βλέποντας όμως ότι και η Ελλάδα έκανε ελάχιστα πράγματα μπροστά.

ΜΙΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΤΟ ΓΚΟΛ

Στο 32ο λεπτό ο Όλμο έπιασε υπέροχο σουτ με το δεξί από το ύψος της περιοχής, το οποίο τράνταξε το δοκάρι του Βλαχοδήμου και εκεί που όλοι θα σκέφτηκαν ότι “φάση ήταν και πέρασε”, δευτερόλεπτα μετά ήρθε το γκολ που έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους.

Ο Κόκε έκανε υπέροχη μπαλιά στον Μοράτα, ο οποίος κινήθηκε εξαιρετικά στην πλάτη του Μπακάκη, κοντρόλαρε με το στήθος και εκτέλεσε με το αριστερό από τη μικρή περιοχή, εκμεταλλευόμενος και την αργή αντίδραση του Βλαχοδήμου.

Η Ισπανία έκανε το 1-0 χωρίς να έχει “τρομάξει” την Εθνική μας, αλλά ήταν η ομάδα που το εδικαιούτο περισσότερο. Πλέον, ο Τζον Φαν Σιπ θα έπρεπε να αλλάξει πράγματα στο παιχνίδι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, αν ήθελε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

ΤΟ ΑΝΕΛΠΙΣΤΟ “ΔΩΡΟ” ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΝΕΘ
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Φαν Σιπ έκανε διπλή αλλαγή. Ο Τζόλης πέρασε αντί του Μάνταλου και ο Σιώπης αντί του Λημνιού.

Ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ πήγε αριστερά και στα δεξιά έπαιξε ο Μασούρας, ενώ ο παίκτης της Αλάνιασπορ βρέθηκε στο πλάι των Ζέκα και Μπουχαλάκη, με την διάταξη να διατηρείται 4-3-3. Για να φτάσουμε στο 55ο λεπτό και χωρίς τελική στην ισπανική εστία, όταν σε μια φαινομενικά εύκολη φάση ο Μαρτίνεθ βρήκε ψηλά στο γόνατο τον Μασούρα σε προσπάθεια να διώξει και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1 στο 57ο λεπτό κόντρα στη ροή του ματς. Η Εθνική βρήκε το πολυπόθητο γκολ χωρίς υποψία φάσης.

ΑΜΥΝΘΗΚΕ ΙΔΑΝΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΙΣΑΩΡΟ
Απέμενε πολύς χρόνος ακόμη και ήταν δεδομένο πως η Ισπανία θα κυνηγούσε το δεύτερο γκολ και θα πίεζε την Εθνική μας. Χρειαζόταν ψυχραιμία και απόλυτη συγκέντρωση απ’ όλους για να έρθει το θετικό αποτέλεσμα. Οι Ισπανοί είχαν τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά αυτό δεν σήμαινε πραγματική απειλή για τον Βλαχοδήμο. Το αντίθετο θα λέγαμε, αφού μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή ήταν ελάχιστες οι καλές στιγμές τους στο ματς. Η γαλανόλευκη απολύτως δίκαια πήρε τον βαθμό, έστω και αν δεν κατάφερε να είναι δημιουργική από τη μέση και μπροστά. Σημασία έχει όμως το αποτέλεσμα και αυτό ήρθε με τακτική προσήλωση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι γηπεδούχοι ήταν υπερόπτες το πλήρωσαν με απώλεια δυο βαθμών…