Ηρακλής Ψαχνών-Παναιτωλικός 0-1

pan-psaxna-panai2
φωτο Θ.

Με γκολ του Καμαρά στο 55΄ο Παναιτωλικός πήρε την νίκη στα Ψαχνά και εξακολουθεί να βρίσκεται στο κυνήγι της ανόδου

ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ.: Σικαλιάς, Μήτσης, Ρεπετσάς, Λαμπρόπουλος, Δήμου, Μπακομήτρος, Σικαλιάς, Βανγκελί, Γέσιτς, Χαϊκάλης, Σέγκος.Στον πάγκο: Πλάτανος, Ντελέκος, Σεοταχούλ, Τόλιος, Ρούτσης, Ζουλιώτης, Αμέντολα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τακίδης, Μπακάκης, Πούσας, Ιωάννου, Γκολιας, Σίλβα Τζούνιορ, Μουμίν, Μπελόν, Καμαρά, Σίσιτς, Μπόγιοβιτς. Στον πάγκο: Στεφανάκος, Σμίλτος, Αραμπατζής, Κουτσοσπύρος, Δάρλας, Φαβάλι, Σφακιανάκης.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

1′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό μόλις στο 20′ δευτερόλεπτο. Σουτ του Σίλβα Τζούνιορ απέκρουσε ο Σικαλιάς, στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον Καμαρά, το σουτ του οποίου σταμάτησε εκ νέου ο τερματοφύλακας του Ηρακλή Ψ.

2′: Συνδυασμός Σίσιτς, Γκόλια και Μπελόν, σουτ του τελευταίου πέρασε λίγο άουτ.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ο Ν. Παντέλης έχει αναγκαστεί, μετά την συμπλήρωση του 1ου δεκαλέπτου, να σηκώσει παίχτες από τον πάγκο για προθέρμανση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έχει πέσει πολύ ο ρυθμός του παιχνιδιού.

27′: Βολ πλανέ του Σίλβα Τζούνιορ μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια.

Οι Σίλβα Τζούνιορ, Μπόγιοβιτς και Μπελόν αποτελούν τον μόνιμο πονοκέφαλο στα καρέ του Σικαλιά στο πρώτο ημίωρο. Ο Ηρακλής Ψ. είναι υποτονικός και έχει μεγάλα προβλήματα στον δημιουργικό τομέα.

34′: Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Σέντρα από τον Μπακάκη από τα δεξιά βρήκε τον Μπόγιοβιτς στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά η καρφωτή κεφαλιά ανάγκασε τον Σικαλιά με ενστικτώδη επέμβαση να διώξει σε κόρνερ.

1 λεπτό καθυστερήσεις.
pan-psaxna-panai3
TEΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Έχει την υπεροχή, έχει τις ευκαιρίες ,δεν έχει το γκολ όμως ο Παναιτωλικός  μετά το ημίχρονο στα Ψαχνά. Οι φιλοξενούμενοι  σαφώς καλύτεροι δημιούργησαν και ταυτόχρονα είχαν πολύ μεγάλες ευκαιρίες ξεκινώντας από το 20΄ δευτερόλπετρο και φτάνοντας μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναιτωλικός έχει περιοριστεί  σε παθητικό ρόλο και με τη μορφή που έχει το παιχνίδι το γκολ για την ομάδα του Αγρινίου φαίνεται να είναι θέμα χρόνου.

Ο Παναιτωλικός μετά την διαφαινόμενη νίκη της Καλλονής στις Σέρρες,  όπου στο ημίχρονο  είναι μπροστά με 2-0, έχει απόλυτη ανάγκη τους τρεις βαθμούς, προκειμένου να μείνει στην διεκδίκηση της απευθείας ανόδου.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

54′: ΓΚΟΛ 0-1 για τον Παναιτωλικό. Ο Καμαρά έγινε κάτοχος της μπάλας στο χώρο του κέντρου, κανένας δεν κινήθηκε πάνω του και από το ύψος της περιοχής σούταρε και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Σικαλιά.

56′: Μετά τον συνδυασμό Μπελόν και Σίλβα Τζούνιορ η μπάλα έφτασε στον Σίσιτς που μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Σικαλιά σε ένα τετ-α-τετ που έβγαλε ο τρματοφύλακας των γηπεδούχων.53′: Ο Σίσιτς από θέση έξω δεξιά έβγαλε την σέντρα και ο Σικαλιάς πρόλαβε να απομακρύνει προ του επερχόμενου Μπόγιοβιτς.

57′ Αλλαγή για τον Ηρακλή Ψ. με τον Βανγκελί να παραχωρεί την θέση του στον Ρούτση.

60′: Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη για θέατρο.

62′: Αλλαγή για τον Ηρακλή Ψ. Ο Σεοταχούλ παίρνει την θέση του Σέγκου.

pan-psaxna-panai5
φωτο Θ.

72′: Εκτέλεση κόρνερ του Μπελόν, η πρώτη κεφαλιά του Σίσιτς, η δεύτερη του Μπόγιοβιτς και ο Σικαλιάς απομάκρυνε με εντυπωσιακή εκτίναξη.

71′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Μπελόν – Σίσιτς – Μπακάκης “έκρυψαν” την μπάλα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Σικαλιά ο οποίος έδιωξε προσωρινά στην επαναφορά ο Μπόγιοβιτς πλάσαρε και ο Ρεπετσάς με προβολή απομάκρυνε σε κόρνερ.

77′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή Ψ. Από τα δεξιά κινήθηκε ο Γέσιτς έκοψε την μπάλα παράλληλα με τους Χαϊκάλη και Σεοταχούλ να αφήνουν στον επερχόμενο Μήτση που από πολυ κοντά σούταρε άουτ.

83′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Φαβάλι πήρε την θέση του Καμαρά

85′: Ο Σίσιτς γύρσε στον Μπελόν που από το ύψος του πέναλτι σούταρε άουτ.

89′: Τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό με τον Σφακιανάκη να αντικαθιστά τον Μπελόν.