Ημιτελικός ΜΙΝΙ 2003 Αγοριών: Νικόπολη Πρέβεζας – Παναιτωλικός Γ.Φ.Σ 63 – 46

spo-panai-miniΣτον έναν από τους δύο ημιτελικούς που διεξήχθη στο ΔΑΚ Άρτας την Κυριακή 14 / 5 το απόγευμα, ο Σ. Κ.  Νικόπολη νίκησε τον Παναιτωλικό Γ.Φ.Σ. με σκορ 63 – 46 και πέρασε στον τελικό του τουρνουά Αγοριών ΜΙΝΙ 2003. Ήταν ένας αγώνας τον οποίο παρακολούθησαν αρκετοί γονείς – φίλοι του μπάσκετ που ταξίδεψαν για το σκοπό αυτό κυρίως από το Αγρίνιο.

Στον αγωνιστικό τομέα οι παίκτες του Σ.Κ.Νικόπολη κατάφεραν παίζοντας πολύ γρήγορα στην επίθεση και κλείνοντας τους χώρους στην άμυνα τους,να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 29 – 10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναιτωλικού κατάφεραν να σταματήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των αντιπάλων τους , ήταν όμως άστοχοι στην επίθεση και έτσι με σκορ δεκαλέπτου 11 – 8 το ημίχρονο έκλεισε με 40 – 18.  Στο τρίτο και ιδίως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναιτωλικού έπαιξαν καταπληκτικά στην άμυνα, δεν ήταν όμως αρκετά εύστοχοι για να μπορέσουν να καλύψουν το + 22 του πρώτου ημιχρόνου . Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Σ.Κ. Νικόπολη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν δίσταζαν να κάνουν το φάουλ και να στείλουν τους αντιπάλους τους στις ελεύθερες βολές πράγμα το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Παναιτωλικού αστοχώντας σε τουλάχιστον 20 από αυτές . Έτσι η Νικόπολη έφτασε στη νίκη με επιμέρους σκορ δεκαλέπτων 15 – 13 και  8 – 15 και τελικό σκορ 63 – 46.                                            Παρά την ήττα πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στον προπονητή Θανάση Παπαθανασόπουλο και στα Αγόρια ΜΙΝΙ 2003 του Παναιτωλικού Γ.Φ.Σ. τα οποία τα δύο τελευταία χρόνια παίρνοντας την πρώτη θέση στον όμιλό τους , αγωνίστηκαν την περίοδο 2015 – 2016 στον τελικό του τουρνουά της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. ενώ φέτος έφτασαν μέχρι τον ημιτελικό της διοργάνωσης .

Διαιτητές : Ζέρβας – Γεροδήμος

Δεκάλεπτα : 29 – 10 , 11 – 8 , 15 – 13 , 8 –15.

Σ.Κ.Νικόπολη Πρέβεζας ( Λιόντος ):  Ζήκας 2 , Μαρίνι, Τζόκας 14 (1) , Καραστάθης 12 , Κατσανός, Μίχος 10 (1) ,Τζίμας, 2 , Κυριαζής,Καββαδάς,Παππάς Ι ,  Μουσγάς 12 , Παππάς Ιασ. 11 (1).

Παναιτωλικός Γ.Φ.Σ ( Παπαθανασόπουλος Αθ ). : Παπαθανασόπουλος Αλ 7 (1) , Αργυρίου Δ  ,  Καραμπέρης Ε 11 (1) ,  Τασούλης Α. 11 , Χουλιάρας Εμ  13 (1) , Μπόνιας Κ , Καρέτσος Δ  ,   Καρκαμπούνας Κ 3 , Σαπλαούρας Φ , Καραχρήστος Ν , Αναστασίου Χ 1 .