Ίδια γεύση και νέα ήττα- Από τον Στεφανάκο στον Κυριακίδη

sup-panai-plat7

Τον έχει πάρει από κάτω και δεν σηκώνει κεφάλι με τίποτα.

Ο Παναιτωλικός  γνώρισε νέα ήττα (την 4η σε 8 ματς) που έφερε  πλήρη απογοήτευση στην ομάδα. Ο Πλατανιάς τον νίκησε 2-1 στο Αγρίνιο και τον  βύθισε ακόμη πιο πολύ  στην βαθμολογία  αλλά και στην εσωστρέφεια.

Δυστυχώς για τον Γιάννη Μαντζουράκη φαίνεται ότι η κατάσταση στην ομάδα είναι πιο  δύσκολη από την αρχική εκτίμηση και θα χρειαστεί υπερπροσπάθεια για να ανακάμψει.

Ο Παναιτωλικός που έδειχνε έτοιμος για το ματς αυτό ώστε να νικήσει και να πάρει ξανά πάλι μπροστά δεν τα κατάφερε μιας και τα ατομικά λάθη των παικτών του ήταν για μια ακόμη φορά τραγικά . Αποκορύφωμα βέβαια το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων όπου ουσιαστικά ο τερματοφύλακας Κυριακίδης κάνοντας μια άστοχη έξοδο προσφέρει έτοιμο γκολ στον Κουλιμπαλί που με κεφαλιά σκοράρει ανενόχλητος.

Για ένα ακόμη ματς οι παίκτες του Παναιτωλικού έδειξαν τις πολλές τους αδυναμίες. Νωθροί, χωρίς πάθος, ήταν τις περισσότερες φορές δεύτεροι στην μπάλα και με υπερβολικό άγχος στις κινήσεις τους. Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με την 11αδα της περασμένης αγωνιστικής με την μοναδική αλλαγή να είναι ο Κουτρουμάνος στην θέσε του Ντιέγκο Μπεχαράνο στην δεξιά πλευρά και ο Κέβιν να αγωνίζεται στο αριστερή μέρος της άμυνας.

Το ματς ήταν δυνατό αλλά άτεχνο με λίγες φάσεις .Ο ρυθμός ανέβηκε στην επανάληψη από την γρήγορη ισοφάριση του Παναιτωλικού όμως και πάλι οι φάσεις έλειψαν κυρίως από την πλευρά του Παναιτωλικού.

Κούρασε το θέμα στο α΄ μέρος με τον Παναιτωλικού να δείχνει διάθεση όμως να μην μπορεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις ευκαιρίας μπροστά στην εστία του Σωτηρίου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 31΄όταν μετά από σέντρα του Σελίν ο Μιλούνοβιτς με κεφαλιά εντελές μονές από σημεία του πέναλτι έκανε το 0-1. Δυο λεπτά αργότερα παραλίγο να γίνει το 0-2 άλλα η λόμπα του Κουλιμπαλί πέραν πανό από τα δεκαριά του Κυριακίδη σε μια φύση που οι διαμαρτυρίας των γηπεδούχων για οφσάιντ ήταν έντονες. Στο φινάλε του α΄ ημιχρόνου ο Ρουσκουσεδα εκτέλεσε φάουλ όμως ο Σωτηρίου μπλόκαρε σταθερή στην πιο καλή στιγμή των γηπεδούχων στο ματς.

Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να ισοφαρίσει νωρίς στην επανάληψη στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησε. Στο 51΄ Ο Ρουσκουσέδα εκτελεί φάουλ προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μαρκόφσκι παίρνει την κεφαλιά και ο Κάππελ με σουτ στην κίνηση σκοράρει.

Δυο λεπτά αργότερα προσπάθησε για την ολική ανατροπή όμως ο Μαρκόφσκι αστόχησε στην κεφαλιά.

Στην συνέχεια η πίεση των γηπεδούχων δεν είχε αποτέλεσμα μιας και δεν είχε τις ευκαιρίες για γκολ.

Στο 82΄ είχαμε το δεύτερο γκολ της ομάδος του Παράσχου.
Ο Μιλούνοβιτς εκτελεί φάουλ από πλάγια, ο Κυριακίδης κάνει μία αψυχολόγητη έξοδο, ο Κουλιμπαλί τον προλαβαίνει με κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Τρομερό λάθος από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Το τελευταίο σφύριγμα του Δελφάκη βρήκε σε ένα ακόμη ματς τους φιλάθλους του Παναιτωλικού να αποχωρούν με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο και πλέον να σκέπτονται το αρνητικότερο σενάριο αυτό του υποβιβασμού για την ομάδα τους αν η κατάσταση δεν αλλάξει άμεσα.