Όλα τα Σπορ

Ηandball Παναιτωλικού: Ήττα με έναν ακόμη σοβαρό τραυματισμό

spo-panai-handballΤην ήττα γνώρισε η Ομάδα του Παναιτωλικού στο παιχνίδι της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Χειροσφαίρισης της Α΄2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών Ελλάδος με αντίπαλο την «ΔΡΑΜΑ Γ.Σ. 86».

Οι αθλητές του συλλόγου, αν και προσπάθησαν, δεν παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι και όσο δυνατοί χρειάζονταν για να πάρουν την νίκη σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Το παιχνίδι άρχισε πολύ άσχημα για τον Παναιτωλικό και έπειτα από πάρα πολλά δικά λάθη βρέθηκε να χάνει  ακόμη και με 1-7 στο10ο λεπτό. Αλλάζοντας και προσαρμόζοντας συνεχώς την άμυνά  πίεσε τους αντιπάλους  και βρέθηκε κοντά στο σκορ 10-13 στο 25ο λεπτό. Μια ακόμη φορά όμως δεν είχε την τύχη με το μέρος του  και στο 19ο λεπτό του αγώνα τραυματίστηκε σοβαρά (κάταγμα στην μύτη) ο αθλητής Κώστας Λαγός και διακομίστηκε στο Νοσοκομείο Αγρινίου.
Συνέχισε χωρίς καθαρό μυαλό με πάρα πολλά λάθη και ενώ προσπαθούσε στην άμυνα δεν ήταν αποτελεσματικός καθώς οι παίκτες δεν έκαναν δεν κάναμε φάουλ, απαραίτητα για τον έλεγχο του παιχνιδιού. Την ίδια εικόνα είχε ο Παναιτωλικός και στο δεύτερο ημίχρονο.
Μακριά από τον καλό τους εαυτό όλοι σχεδόν οι παίκτες  ότι και να δοκίμαζαν δεν μπορούσε να πετύχει. Όσο και αν προσπαθούσαν, μείωναν την διαφορά για λίγο και μετά με τα ίδια λάθη στις κρίσιμες στιγμές άφηναν τη διαφορά να ξεφύγει.
Ο προπονητής Μιχάλης Ζαραβίνας μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Μετά τα νικηφόρα για εμάς μπαράζ ανόδου το Σεπτέμβριο με την πρόκρισή μας στην Α΄2 και την νίκη μας στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος δεν μπορέσαμε να έχουμε την ίδια καλή απόδοση και στη συνέχεια. Σήμερα παίξαμε με μία πολύ καλή ομάδα, η οποία ξεκάθαρα έχει διαφορετικούς στόχους από εμάς και στοχεύει στην άνοδό της στην Α΄1. Παρ’ όλα αυτά εμείς θα πρέπει να κοιτάξουμε την δική μας απόδοση. Οφείλουμε να ξεπεράσουμε τα όποια προβλήματα υπάρχουν, να συνεχίσουμε και να στηρίξουμε την προσπάθεια και τους κόπους μας μέχρι σήμερα. Δεν μας αρέσουν και δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες. Προσπαθούμε να αλλάξουμε σε όλα τα επίπεδα και στη διαχείριση της ήττας. Έχουμε μπροστά μας κενό την επόμενη εβδομάδα και έτσι λίγο περισσότερο χρόνο για να προετοιμαστούμε για τα επόμενα παιχνίδια. Είμαστε ιδιαίτερα στενοχωρημένοι για τον αθλητή μας που τραυματίστηκε και όλοι του ευχόμαστε ολόψυχα πλήρη και γρήγορη ανάρρωση. Είναι ο δεύτερος πολύ σοβαρός τραυματισμός μέσα σε αγώνα. Δεν αλλάζει ο στόχος μας και θα προσπαθήσουμε μέχρι τέλους για να κρατηθούμε στην Α΄2, αυτή την πρώτη μας χρονιά στην κατηγορία.»

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα  αγωνίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με σοβαρές ελλείψεις και συγκεκριμένα έλειπαν οι Ανδρέας Λάγιος (ρήξη προσθίου χιαστού) και Ραμμόπουλος Γεώργιος (σοβαρό πρόβλημα στη μέση).

Το σκορ εξελίχθηκε ως εξής: 5΄: 0-4, 10΄: 1-7, 15΄: 4-9, 20΄: 6-11, 25΄: 10-13 και 12-18 ημίχρονο. Στο 35΄: 14-21, 40΄: 19-25, 45΄: 21-29, 50΄: 24-31, 55΄: 26-35. Το παιχνίδι τελείωσε 29-39. Αγωνίστηκαν οι: ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Α., ΡΑΙΚΟΣ ΣΠ., & ΜΠΑΖΟΥΛΑΣ Β. (τερματοφύλακες), ΔΗΜΟΥ ΧΡ., ΚΑΛΛΙΑΚΜΑΝΗΣ Κ.,., ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡ., ΝΤΑΟΥΡΟΣ Ι., ΓΟΥΡΓΟΛΙΤΣΑΣ Ι., ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ Δ., ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Δ., ΠΥΡΠΗΡΗΣ Λ., ΡΑΙΚΟΣ Κ., ΛΑΓΟΣ Κ., ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Λ., ΓΕΩΡΓΙΟΥ Κ. ΣΚΑΝΔΑΛΟΣ Σ.

«Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που ήταν σήμερα κοντά μας και μας βοήθησαν με την παρουσία τους. Περιμένουμε να τους ανταποδώσουμε την αγάπη τους. Τους χρειαζόμαστε κοντά μας. Έχουμε ανάγκη την υποστήριξή τους.» αναφέρει η σχετική ανακοίνωση του Συλλόγου.