Η προϊστορία του ΑΕΛ-Παναιτωλικός στη Super League (video)

Την αρνητική προϊστορία καλείται να «σπάσει» ο Παναιτωλικός κόντρα στη Λάρισα, στο κυριακάτικο παιχνίδι του «Αλκαζάρ».

Συγκεκριμένα, σε τέσσερις αναμετρήσεις επιπέδου Super League, oι Λαρισαίοι μετρούν τρεις νίκες, ενώ το περσινό ματς έληξε ισόπαλο. Αναλυτικότερα:

ΑΕΛ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0 (25η ΑΓΩΝ.- 2016-17)

Νίκη παραμονής για την ΑΕΛ, σε ένα παιχνίδι με λιγοστές καλές στιγμές. Η Λάρισα προηγήθηκε στο 35′ με το όμορφο γυριστό του Φάρκας. Η φάση είχε ξεκινήσε από ανάποδο φάουλ που υπέδειξε ο ρέφερι στον… αιμόφυρτο από την αγκωνιά που δέχθηκε Κούσα.

Στο δεύτερο μισό η Λάρισα είχε δοκάρι στο 70′ με το Λεοζίνιο. Από εκεί κι έπειτα ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο κι έχασε δυο κλασικές ευκαιρίες με τους Παπαδόπουλο στο 74′ και τον Πάουλο στο 80′, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη.

ΑΕΛ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 4-2 (27η ΑΓΩΝ. -2017-18)

Δυναμικό ξεκίνημα, αλλά τραγική εξέλιξη του αγώνα για τον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες άνοιξαν το σκορ λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς, με το ψηλοκρεμαστό πλασέ το Μοράρ. Η ΑΕΛ άρχισε να πιέζει ασφυκτικά και στο 9′ ισοφάρισε με το άψογο τελείωμα του Μιλοσάβλιεβιτς. Στο 14′, μάλιστα, έφερε «τούμπα» το ματς με την κεφαλιά του Γκόλια.

Στο 21′, Μάρκος Πάουλο και Μασούρας αλληλοτραβήχτηκαν σε στημένη φάση και ο ρέφερι…. ανακάλυψε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Βραζιλιάνο χαφ. Η αριθμητική υπεροχή ευνόησε την ΑΕΛ, που έκανε το 3-1 με το πέναλτι του Ναζλίδη στο 42′ (στο οποίο υπέπεσε ο Τσοκάνης).

Η επανάληψη συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, με τον Αγκάνοβιτς να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του στο 57′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μασούρας πέτυχε απίστευτο αυτογκόλ με κεφαλιά. Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ διαχειρίστηκε ορθά το σκορ, με το 4-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΕΛ 1-0 (5η ΑΓΩΝ. – 2018-19)

Κλειστό παιχνίδι και δίκαιη νίκη για την ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3′, με το σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς και την κόντρα στο πόδι του Χαντάκια. Οι καλές στιγμές ήταν λιγοστές και Ο Παναιτωλικός απείλησε στο 44′ με το επικίνδυνο χτύπημα φάουλ του Μάζουρεκ.

Στο δεύτερο μέρος οι Λαρισαίοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απειλούσαν κυρίως με τους Ντέλετιτς και Μιλοσάβλιεβιτς. Οι Αγρινιώτες από την άλλη, δεν έφτασαν με αξιώσεις απέναντι στην εστία του Κρίστινσον, απειλώντας μόνο με μακρινά σουτ. Το 1-0 επήλθε μοιραία…

ΑΕΛ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-2 (20η ΑΓΩΝ.- 2019-20)

Ο Παναιτωλικός ήταν εξαιρετικός για 75 λεπτά, αλλά κατάφερε να χάσει ένα δικό του ματς στο τέλος. Άρτια στημένος μέσα στο γήπεδο, πήρε προβάδισμα στο 28′ με το εξαιρετικό τελείωμα του Ντάουντα, από δύσκολη γωνία. Η ΑΕΛ δεινοπαθούσε να παράξει ευκαιρίες και οι Αγρινιώτες κρατούσαν άνετα το 0-1.

Στην επανάληψη, μάλιστα, ο Ντάουντα «πυροβόλησε» εκ νέου την αντίπαλη εστία, κάνοντας το 0-2 στο 63′. Όλα έδειχναν ότι το μεγάλο διπλό θα έρθει, αλλά στο 77′ ο Κέβιν βρήκε την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής. Ο Ουάρντα μείωσε, αγχώνοντας τους Αγρινιώτες. Το μεγάλο «πατατράκ» ήρθε με το νέο πέναλτι του Ουάρντα στο 85′ (στο οποίο υπέπεσε ο Ντουάρτε). Στο 80′, μάλιστα, ο Τσιγγάρας αποβλήθηκε, αλλά το 2-2 παρέμεινε αφήνοντας πικρία στο παναιτωλικό «στρατόπεδο»…

Πηγή: titormosnet.gr