ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Η προϊστορία του ΑΕΚ – Παναιτωλικός

Μπορεί η ΑΕΚ να έκλεισε τη σεζόν με την ισοπαλία στη Λαμία και να σταμάτησε το σερί των τριών νικών της, ωστόσο μπορεί να ισχυρίζεται ότι μετά την ήττα από τον ΟΦΗ, οι τρεις νίκες και η μια ισοπαλία είναι ικανοποιητική συγκομιδή.

Η ΑΕΚ επιστρέφει στην έδρα της, όπου μετά την ήττα από την Ξάνθη στην πρεμιέρα, δεν έχει ήττα σε επτά αγώνες. Μετράει πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες, που της πήραν ΠΑΟΚ και Άρης.

Η «Ένωση» έχει δεχτεί ένα γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, ενώ είχε δεχτεί 11 στα έξι προηγούμενα. Επίσης η ΑΕΚ δεν έχει δεχτεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα επτά τελευταία παιχνίδια της. Σε αυτά τα παιχνίδια δέχτηκε έξι γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Τώρα υποδέχεται τον Παναιτωλικό, που σε επτά επισκέψεις του τον έχει νικήσει έξι φορές, ενώ μόνο στις 4 Ιανουαρίου 2017 την σταμάτησε με μια ισοπαλία 0-0. Το εντυπωσιακό είναι ότι ο Παναιτωλικός δεν έχει βάλει ποτέ γκολ στην ΑΕΚ εκτός έδρας το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ έχει δηλαδή ένα 17-0 σε αυτά τα παιχνίδια. Το μοναδικό γκολ του Παναιτωλικού στην έδρα της ΑΕΚ ήταν στις 21 Δεκεμβρίου 1994 σε αγώνα Κυπέλλου, από το Νίκο Τζαχρήστα, όταν η ΑΕΚ επικράτησε με 4-1.

Ανεξάρτητα έδρας, η ΑΕΚ έχει κερδίσει τα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, με τον Παναιτωλικό να έχει μια νίκη το Νοέμβριο του 2018. Η ισοπαλία του 2017 που αναφέρθηκε νωρίτερα, είναι η μοναδική ισοπαλία στα 20 παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Παναιτωλικός ήταν η τελευταία ομάδα που πέτυχε νίκη στο πρωτάθλημα, στο τελευταίο παιχνίδι του 2019, 2-0 επί του ΟΦΗ. Ανέβηκε στην 13η θέση για πρώτη φορά από το τέλος του Νοέμβρη, όταν τον είχε νικήσει και τον είχε περάσει ο Πανιώνιος.

Πέτυχε δύο γκολ στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, αφού δεν είχε σκοράρει στα πέντε προηγούμενά του. Εξακολουθεί να έχει τη χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα, με 10 γκολ.

31.03.2019: ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-0
(39’ κεφαλιά Οικονόμου, 50’ αυτογκόλ Μαλής, 82’ σουτ Μπογέ, 83’ σουτ Γαλανόπουλος)