Η ΑΕΚ «γάζωσε» το Μεσολόγγι

H AEK υποδέχτηκε το Μεσολόγγι χωρίς Ζήση, Γιάνκοβιτς, Μορέιρα και Γκίκα και έχοντας χάσει αρκετές μέρες προπονήσεων λόγω των κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα, αλλά και πάλι οι διαφορές των δύο ομάδων ήταν μεγάλες και επιβεβαιώθηκαν στο παρκέ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε στο 11-4 με ρεσιτάλ ευστοχίας από το τρίποντο και σκορ 98-76 και άφησε το Μεσολόγγι στο 4-12. Το οποίο Μεσολόγγι επίσης έχει περάσει ουκ ολίγα στη σεζόν με τελευταίο το σοκ και την απώλεια του Ντεβόντε Γκριν, με τον αντικαταστάτη του Μαρκ Λάιονς να κάνει σήμερα το ντεμπούτο του.

Το Μεσολόγγι μπήκε με θράσος στο ματς, πίεσε κι έτρεξε και στο 3′ προηγήθηκε με 10-3. Η ΑΕΚ φυσικά και περίμενε αυτό το στιλ και έχει υλικό να το αντιμετωπίσει, έστω κι αν χρειάστηκε λίγα λεπτά. Το 24-19 στο 8′, έδειχνε την αντίδρασή της, με την άμυνα να κλείνει τους διαδρόμους, τα μακρινά σουτ να βρίσκουν στόχο, με Ρογκαβόπουλο και Κατσίβελη στην αρχή, Μέικον και Λοτζέσκι στη συνέχεια και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 27-24 και έχοντας βρει ρυθμό.

Στο 17′ η ΑΕΚ έφτασε στο +13, 45-32 και το ημίχρονο έκλεισε με 52-40 και την ΑΕΚ να έχει 8/14 τρίποντα και 15 ασίστ.

Στο 25′ το σκορ ήταν στο 69-51, αφού η ΑΕΚ παρέμενε σε εντυπωσιακό ρυθμό στα τρίποντα και η ζώνη του Μεσολογγίου ελάχιστα την προβλημάτιζε. Ταυτόχρονα δε, είχε απομονώσει τα ατού του αντιπάλου με τη δική της άμυνα, κυρίως είχε κόψει το τρέξιμο που αρέσει στο Μεσολόγγι και το ματς είχε αποκτήσει ξεκάθαρη μορφή και πρωταγωνιστή με το 76-60 του 30ου λεπτού να μην αφήνει αμφιβολίες για την κατάληξή του.

ΠΙΣΤΟΛΙΑ: Η ΑΕΚ το έχει… παιδέψει αρκετά φέτος ψάχνοντας τα κατάλληλα πρόσωπα στο ρόστερ για να παίξει το μπάσκετ που θέλει και όπως φαίνεται ο Ντάριλ Μέικον ήταν η καλή επιλογή. Ο αμερικανός είναι ψυχρός σκόρερ και το δείχνει σε διάρκεια, όπως το δείχνει και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ότι πλέον έχει σταθεροποιηθεί σε πρωταγωνιστικά επίπεδα και ρόλος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο πιο καθαρός «καθρέφτης» της αναμέτρησης ήταν… όλες οι στατιστικές κατηγορίες. Η ΑΕΚ κυριάρχησε κατά κράτος στα ριμπάουντ 44-33  αλλά το πιο εντυπωσιακό της ποσοστό ήταν τα τρίποντα 16/31

Πηγή: basketa.gr