Handball: Προβάδισμα ο Παναιτωλικός (φωτο- video)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣΠροβάδισμα για την άνοδο στην Α2 Ανδρών απέκτησε ο Παναιτωλικός μετά τη δύσκολη επικράτηση επί της Ασπίδας Ξάνθης με 21-24. Ο αγώνας ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση καθώς δεν εμφανίστηκαν οι ορισμένοι διαιτητές και αντικαταστάθηκαν από τους Βασίλη Δελόγλου και Παναγιώτη Νάσκο.

Γκολ – γκολ πήγαιναν οι ομάδες τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, η Ασπίδα Ξάνθης κατάφερε να προηγηθεί με μικρή διαφορά τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη 11-10.
Οι Ξανθιώτες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 35′ ήταν μπροστά με 14-11, κράτησαν το προβάδισμα έως το 45′ με 17-15, στο σημείο εκείνο συνεχόμενες αποκρούσεις του Σπύρου Ράικου έδωσαν την ευκαιρία στους συμπαίχτες του να πετύχουν τέρματα σε αιφνιδιασμούς και να καταφέρουν να ανατρέψουν το σκορ σε 18-19 στο 50′, η δυνατή άμυνα των παιχτών του Παναιτωλικού και η κούραση των αθλητών της Ασπίδας που οδηγήθηκαν σε βιαστικές επιθέσεις, έδωσαν τη νίκη και το προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου.

Ο Γεωργίου με 7 γκολ, ο Κώστας Ράικος με 5 γκολ και ο Γιαννιώτης με 4 γκολ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναιτωλικού, ο οποίος στερήθηκε των υπηρεσιών του Γιώργου Ραμμόπουλου καθώς τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Για την Ασπίδα Ξάνθης, η οποία σε λιγότερο από 5 ώρες, από τη λήξη του αγώνα, θα ξαναμπεί στο γήπεδο να αντιμετωπίσει τον Αλέξανδρο Αξιούπολης, 5 γκολ πέτυχε ο Τραχανατζής και από 4 οι Μπαρτίδης και Καζαντζίδης.

Σήμερα 28/9/2013 στις 20:00 Αλέξανδρος Αξιούπολης –  Ασπίδα Ξάνθης και αύριο Κυριακή 29/9/2013 στις 15:00 Παναιτωλικός – Αλέξανδρος Αξιούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 3-3, 7-5, 11-10, 15-14, 18-19, 21-24.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: (Θεόδωρος Βαφειάδης) Κανέτης, Πατσατζής 3, Ναθαναηλίδης 2, Καζαντζίδης 4, Καραπαπάζογλου, Τσούτσης, Σαββατιανός, Τσασμετζής, μπρατίδης-Παρλαπάνης 4, Σαλή Ογλού, Ρουμελιώτης, Βάκκας 3, Κολοκούρης, Τραχανατζής 5, Ρούφος, Παπαστάμου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: (Μιχάλης Ζαραβίνας) Σ. Ράικος, Μπαζούλας, Δήμου, Πυρπύρης 2, Παπανίκος 3, Καλλιακμάνης, Ραμμόπουλος 1, Νταούρος, Γουργουλίτσας, Δήμος, Γιαννιώτης 4, Λάγιος 2, Κ. Ράικος 5, Λαγός, Συράκος, Γεωργίου 7.

• Διαιτητές: Βασίλης Δελόγλου – Παναγιώτης Νάσκος
  • Σημειωτής: Βασιλική Ζηλίδου
  • Χρονομέτρης: Ιωάννης Πανίδης
  • Ιατρός: Νίκος Νικολαΐδης
  • Πέναλτι: 0/1 – 2/3