Handball: Ηττήθηκε από τον Φιλώτα στην 1η αγωνιστική ο Παναιτωλικός

Από τον Φιλώτα Φλώρινας ηττήθηκε την Κυριακή 16 Οκτωβρίου η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Παναιτωλικού. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας, η ομάδα μας έχασε με 25-29 από τον Φιλώτα Φλώρινας στο εντός έδρας παιχνίδι στο ΔΑΚ Αγρινίου.

Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στο ένα με δύο γκολ για την ομάδα της Φλώρινας που στο 30′ ήταν μπροστά με 12-14. Ο Παναιτωλικός αντέδρασε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και λίγο πριν τη συμπλήρωση 40′ ισοφάρισε σε 17-17. Όμως οι φιλοξενούμενες είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και πήραν αμέσως διαφορά τριών τερμάτων, ενώ προς το φινάλε προηγήθηκαν με 4 γκολ. Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να πλησιάσει και ο Φιλώτας πανηγύρισε το διπλό στο Αγρίνιο με σκορ 25-29.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναιτωλικό ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 7 τέρματα, 6 πέτυχαν οι Μαρία Κορομηλά και Μαρίτα Καγκελάρη, 5 η Άντζελα Καρέλα και 1 η Χριστίνα Δήμου.

Για τον Φιλώτα Φλώρινας πρώτη σκόρερ ήταν η Ναντίκα Τριπκόφσκα με 11 τέρματα, η Σιμόνα Γκροζντανόφσκα με 10, οι Βασιλική Γαλανούδη και Αθανασία Τσιτλακίδου από 3 γκολ και οι Φιλιππία Φυλάκη και Άννα Γκάτσιου από 1.

Πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 5-6, 8-10, 10-11, 12-14, 14-16, 17-17, 18-21, 21-24, 22-26,25-29.

Διαιτητές: Παπαματθαίου Ιωάννα – Χρηστίδη Ιωάννα

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Κορομηλά 6, Μάνθου, Καγγελάρη 6, Δήμου 1, Θεοδώρου, Παυλίδου, Καρέλα 5, Αποστολοπούλου, Παπαδοπούλου, Παύλου, Κοκώνη, Κολοβού, Χατζηπαρασίδου 7, Αγγελοπούλου.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Τάνια Τσουτσουλάκη): Βαφειάδου (Τ/Φ), Παραστρατίδου (Τ/Φ), Γεωργιάδου (Τ/Φ), Στρατάκη, Ρόμπε, Κεβρεκίδου, Κατσουπάκη, Γαλανούδη 3, Φυλάκη 1, Φωκά, Τσιτλακίδου 3, Γκροζντανόφσκα 10, Γκάτσιου 1, Χατζή, Σιδηροπούλου, Τριπκόφσκα 11.

Επόμενη αγωνιστική για την ομάδα μας  το ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ και ώρα 15.00  με τον ΦΙΛΙΠΠΟ ΒΕΡΟΙΑΣ στο ΦΙΛΙΠΠΕΙΟ ΔΓ