Αθλητισμός

H γιορτή του ποδοσφαίρου της Αιτωλοακαρνανίας

spo-giortiepsa1015aΠραγματοποιήθηκε  χτες Παρασκευή με ιδιαίτερη επιτυχία στην αίθουσα της Περιφερειακής Ενότητας  Αιτωλ/νιας στο Μεσολόγγι η ετήσια γιορτή της Ε.Π.Σ.Α που είχε αρκετό κόσμο και σημείωσε σημαντική επιτυχία.  

Παραβρέθηκαν ο πρόεδρος της Ε.Π.Ο Κος Γιώργος Γκιρτζίκης και αρκετοί πρόεδροι ενώσεων. 

Τα έπαθλα που απονεμήθηκαν ήταν αρκετά και σημαντικά. Αναλυτικά τα κύπελλα και οι πλακέτες που  απονεμήθηκαν

Κύπελλα πρωταθλήματος απονεμήθηκαν στους περσινούς πρωταθλητές όλων των κατηγοριών, και αυτοί  είναι:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:        

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:       

  ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ

 ΦΛΟΓΑ ΠΑΛΑΙΟΜΑΝΙΝΑΣ

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:        

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ

ΑΕ ΒΑΛΤΟΥ

 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΣΤΑΚΟΥ

spo-giortiepsa1015bΣτο γυναικείο τμήμα του σωματείου ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ 2008,  απονεμήθηκε το κύπελλο του πρωταθλητή του 2ου ομίλου της Γ’ κατηγορίας Γυναικών, 2013-2014.

Αναμνηστικές πλακέτες δόθηκαν επίσης στα σωματεία

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ, κυπελλούχο της Ενώσεώς 2013-2014.

ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ, νικητή SUPERCUP.

 ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ (υπερπρωταθλήτρια) 

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥΣ

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΣΤΑΚΟΥ, πρωταθλητές των ομίλων τους στο παιδικό πρωτάθλημα, 2013-2014.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (υπερπρωταθλητή) και ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, πρωταθλητές των ομίλων τους στο πρωτάθλημα προπαίδων, 2013-2014,

 ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 2 (υπερπρωταθλήτριες)  και  ΝΕΟΙ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 1, πρωταθλητές των ομίλων τους στο πρωτάθλημα junior’s,

ΕΡΜΗΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 1 (υπερπρωταθλητή) και ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, πρωταθλητές των ομίλων τους στο πρωτάθλημα projunior’s, 2013-2014,

 ΝΕΟΙ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΣΤΑΚΟΥ και ΔΥΡΙΕΙΣ ΣΚΟΥΡΤΟΥΣ, νικητές του κυπέλλου ήθους.

 Τιμήθηκαν επίσης οι αριστούχοι μαθητές – ποδοσφαιριστές.

( Αθανάσιος Τσάμης του Ομήρου Νεοχωρίου, ο Χρήστος Γούλας του Αχιλλέα Γραμματικούς, ο Σπύρος Καζανάς του Κεραυνού Γαβαλούς και ο Λάμπρος Λινάρδος της ΑΕ Μεσολογγίου

Επίσης τιμήθηκαν οι παράγοντες για την προσφορά τους στο ποδόσφαιρο της Αιτ/νιας.

Χρήστος Στεργίου (Θέρμιος Απόλλωνας)

Παναγιώτης Παράς (Άρης Αιτωλικού)

Γιάννης Αναγνωστόπουλος (Ένωση Ευηνοχωρίου)

Δημήτρης Ζώγανος  (ΠΑΟ-Δόξα Καινουρίου)

spo-giortiepsa1015cΒραβεύτηκε επίσης ο διαιτητής Βασίλης Παναγιωτόπουλος καθώς  και οι προπονητές Μάκης Χάβος (Παναιτωλικός) και Δημήτρης Θεοδοσίου (Όμηρος)

Από τους αναγνωρισμένους συλλόγους παλαίμαχων ποδοσφαιριστών βραβεύτηκαν  οι εξής  .

 Δημήτρης Μανιάτης από την ΑΕ Μεσολογγίου

Θοδωρής Παπαχρήστος από τον Παναιτωλικό

Χρήστος Καγιάντζας από τη Δόξα Καινουρίου

Νίκος Μιμηγιάννης από τον  Αμφίλοχο

Βασίλης Χορταριάς από τον Απόλλωνα Δοκιμίου

Γιώργος Μενεγιάς από τον Άρη Αιτωλικού

Γιώργος Τομπουλίδης από τον Κεραυνό Γαβαλούς

Βασίλης Τουρλίδας (ΠΑΟ Καλυβίων)

Γρηγόρης Κυρίτσης από το Ναυπακτιακό Αστέρα

Βραβεύτηκε επίσης η καλύτερη 11άδα της περσινής περιόδου 2013-14 από την Α΄ κατηγορία η οποία ήταν.

 

1.   ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΛΙΑΦΑΣ (ΠΑΟ ΔΟΞΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ)

2.   ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΚΑΖΑΝΑΣ (ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ)

3.   ΝΙΚΟΣ ΖΙΓΚΗΡΗΣ (ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ)

4.   ΝΙΚΟΣ ΓΑΡΟΥΦΗΣ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ)

5.   ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ ΜΑΚΡΑΔΗΜΑΣ (ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΓΑΒΑΛΟΥΣ)

6.   ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΛΕΞΑΚΗΣ (ΑΧΕΛΩΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ)

7.   ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΑΓΟΣ (ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ)

8.   ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ (ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ)

9.   ΚΩΣΤΑΣ ΠΙΣΤΙΟΛΗΣ (ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΑΥΡΟΛΙΜΝΗΣ) ΚΑΙ 1Ος ΣΚΟΡΕΡ

10.                ΤΑΣΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ (ΟΜΗΡΟΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ)

11.                ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ

Στο τέλος της εκδήλωσης έγινε κλήρωση ξεχωριστά για κάθε κατηγορία από την οποία προέκυψαν τα τυχερά σωματεία που θα κερδίσουν τα έξοδα διαιτησίας τους στον επόμενο εντός έδρας αγώνα. Από την Α΄ κατηγορία το τυχερό σωματείο ήταν η Δόξα Καινουρίου, από την Β΄ οι Νέου Ναυπάκτου και από την Γ΄ οι Δυριείς Σκουρτούς.

Γ.Μ.  

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button
Close