Γκολ στο Φάληρο

sup-panai-olymp40272. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Η 22η αγωνιστική δράση στη Super League συνεχίζεται αύριο το μεσημέρι στο γήπεδο Καραϊσκάκη, με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό να υποδέχεται τον Παναιτωλικό.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας διαφορά έντεκα βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Την περασμένη αγωνιστική έφυγε με τη νίκη με 2-0 από τα Πηγάδια με αντίπαλο την Ξάνθη, χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Ολαϊτάν στο 24ο και Ιμπαγάσα στο 89ο λεπτό, και ενώ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 73ο λεπτό εξαιτίας της απευθείας αποβολής του Χολέμπας με κόκκινη. Στο Φάληρο έχει το απόλυτο των νικών σε δέκα ματς, ενώ διαθέτει και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με έξι γκολ παθητικό. Το απόγευμα της Τετάρτης στο πρώτο παιχνίδι για την προημιτελική φάση του κυπέλλου, υποχρεώθηκε σε λευκή ισοπαλία με αντίπαλο τον Ατρόμητο. Ο Μίτσελ δεν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα απουσιών. Απών ο τιμωρημένος Χολέμπας. Στη Φούλαμ συνεχίζει την καριέρα του ο Μήτρογλου.

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το απόγευμα της Δευτέρας ο Παναιτωλικός. Επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη στην Κρήτη χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ανρί Καμαρά δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Έφτασε τους 30 βαθμούς και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, εξασφαλίζοντας έτσι μία διαφορά της τάξης των έντεκα βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Αγρινιώτες πέρα από αυτή τη νίκη έχουν να επιδείξουν μόνο τρεις ισοπαλίες εκτός έδρας και έχουν σκοράρει συνολικά έξι φορές. Ο Μάκης Χάβος δήλωσε πως η αναμέτρηση είναι πάρα πολύ δύσκολη, με τους παίκτες του να θέλουν να συνεχίσουν τις τελευταίες καλές τους εμφανίσεις. Απόντες οι τραυματίες Μπούντιμιρ, Πόϊ αλλά και ο τιμωρημένος Τζούνιορ.

Μοναδική φορά που αγωνίστηκαν τα τελευταία χρόνια οι δύο ομάδες ήταν το Δεκέμβριο του 2011 με τον Ολυμπιακό να νικά με 2-0. Στο ματς του πρώτου γύρου στο Αγρίνιο, ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος δίχως τέρματα.

Ξεκάθαρο φαβορί για την αναμέτρηση είναι ο Ολυμπιακός, που προσφέρεται όμως σε πολύ χαμηλές τιμές. Ο Παναιτωλικός από την άλλη θα παίξει χωρίς ιδιαίτερο άγχος και με βάση την εικόνα του στα τελευταία παιχνίδια, είναι ικανός να φτάσει στο γκολ.
Το goal/goal προσφέρεται στον ΟΠΑΠ στο 1,75.