Γ' Εθνική: Νίκες για Αίολο και Α.Ο. – Ήττα για Βόνιτσα

spo-aiolos-liakata-basket3Είναι ένα τρένο που δεν σταματάει! Ο λόγος για την για την Λάρισα που συνεχίζει ακάθεκτη στην κορυφή του πρωταθλήματος με το τελευταίο της θύμα να είναι η Μεταμόρφωση Βόλου, την οποία συνέτριψε με 86-63. Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, οι γηπεδούχοι σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα η ψαλίδα να “ανοίξει” και η ομάδα του Κάμπου να φτάσει εύκολα στην 13η νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αίολος κόντρα στην Καστοριά στο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής κόντρα στην Καστοριά με 87-70. Το παιχνίδι μέχρι το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αμφίροπο και κλειστό (35-32), όμως, στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σκοράροντας κατα ριπάς στην επίθεση (35 πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο!) άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς και έφτασαν στην νίκη που τους εδραιώνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Νίκη-ανάσα πήρε ο Πρωτέας Γρεβενών κόντρα στην Μελίκη με 83-65, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα. Μετά το πρώτο δεκάλεπτό (20-15) οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και δείχνοντας πως θέλουν πιο πολύ την νίκη απέκτησαν διψήφια διαφορά (42-27 ημίχρονο) και χωρίς να απειληθούν έφτασαν “σβηστά” στην νίκη. Ο Μουράτογλου με 25 πόντους (5 τρίποντα) ήταν ασταμάτητος και ηγήθηκε της νίκης του Πρωτέα.

Χωρίς νίκη συνεχίζει ο Πανεδεσσαϊκός και στην 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος αφού αυτή την φορά ηττήθηκε εντός έδρας από τους Διόσκουρους με 72-84. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο καθώς καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ωστόσο, η ομάδα της Κοζάνης μπήκε πιο αποφασιστικά στο γήπεδο και κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο.

Νίκη με τεράστιο βαθμολογικό αντίκτυπο πέτυχε η Νίκη Βόλου κόντρα Σιάτιστα με 77-58 και την προσπέρασε στην βαθμολογική κατάταξη. Το παιχνίδι μετά το πρώτο δεκάλεπτο που ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα άρχισε να “ανοίγει” με την γηπεδούχο ομάδα να κυριαρχεί και σταδιακά να χτίζει διαφορά. Η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε στην υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης με την Νίκη να φτάνει εύκολα, εν τέλει, στην επικράτηση.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα η Καρδίτσα έφτασε σε μια εύκολη νίκη εναντίον της Βόνιτσας με 82-69 και πήρε βαθμολογική “ανάσα”. Η γηπεδούχος ομάδα από την αρχή του αγώνα έδειξε τις….διαθέσεις της και το 28-15 μας προϊδέαζε για την συνέχεια. Πράγματι, η Καρδίτσα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση βυθίζοντας παράλληλα, την Βόνιτσα στην ουρά της βαθμολογίας. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Μανδαλάκης (30π) και ο Αρέθας (19π) σημείωσαν 49 από τους 69 πόντους της ομάδας τους!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της και το Αγρίνιο που “δραπέτευσε”από την έδρα του Ηρακλή με 60-67. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη καθώς οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη.

Τα φύλλα αγώνων:

ΑΕΛ 1964 – ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 86-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 47-39, 67-56, 86-63
Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης, Τέλιος, Σαριμπαλίδης 5 (1), Τσιλούλης 14 (2), Τσούτσος 9 (1), Μηλιώνης 8 (2), Κονδυλόπουλος 2, Σταυρόπουλος 8 (2), Μπλιάτζας 2, Πολίτης 22 (3), Ψάλτου 14, Κόκκας 2.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β. ( Μυριντζής ): Καραγιώργος 16 (1), Ζήσης 2, Παπούλιας 3, Παρασκευάς 15, Σκαμαγκάς 10(2), Τσιτσιγιάννης 2, Παλάσκας, Γιωτόπουλος 15 (3), Διανέλος.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 87-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 35-32, 70-56, 87-70
Διαιτητές: Καραβίτης-Πλιάκας
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤ. (Βουρνάς): Καραγιώργος, Πανάρας 15 (3), Ψάλτου 5 (1), Θωνιάτης 20, Κακλαμάνος 17 (2), Πάππος 6, Χουλιάρας 4, Καλισώρας 3 (1), Λυμπάρης 17 (1).
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 5(1), Λέκκος, Δίτσιος, Γυμνόπουλος 17 (1), Τεπετίδης 5 (1), Καραμήτσος 4, Ντάλης 12 (2), Τασιούδης 2, Αντωνιάδης 10 (2), Σταϊος, Πανταζής 12 (2), Κόκουρας 3.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ – ΜΕΛΙΚΗ 83-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 42-27, 64-41, 83-65
Διαιτητές: Ζιώγας-Ζέρβας
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. (Χασιώτης): Ζαμπέτης 6, Γιαννάκης 7, Τζουβάρας, Μουράτογλου 26 (5), Ρίγκος 3 (1), Κολοβός 5, Παπαθεοδώρου 2, Τσιμίδης 4, Μαλιούρας 17, Πετρίδης 2, Τζήμας 11, Μπαρτζώκας.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 16 (1), Μαυρίδης 14 (1), Δημητριάδης 8 (2), Γιαννόπουλος, Παυλίδης, Καρατζάς, Ρογγότης, Λέφας 4, Παραπούρας 11(1), Τζουνόπουλος 6, Παπαδόπουλος 6.

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ – ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ  72-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 32-35, 55-56, 72-84
Διαιτητές: Κετούλας-Μαριτσιούδης
ΕΔΕΣΣΑ (Τσάμης): Τακατζόγλου 4 (1), Κλιμιτσάρης 2, Δημητρόπουλος 12 (1), Τσάμης Ν. 8 (1), Καρνάβας 22, Νταρόπουλος 16 (1), Θεοδώρου 8.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ(Χωλόπουλος): Σισμάνης 24 (3), Σκορδάρης 10 (1), Ντόβας 16 (3), Καρανώτας Στ. 12, Γκλιάνας 2, Μπάρμπας 2, Ζολώτας 5, Καρανώτας Τ. 12, Ανδρίτσος 2.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΣΙΑΤΙΣΤΑ 77-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 36-27, 59-47, 77-58
Διαιτητές: Πετανίδου-Τριανταφυλλίδης
ΝΙΚΗ Β. (Κασαπίδης): Τζίνης 7 (1), Κατσαλής 14(4), Οικονόμου, Καραθανάσης, Βασδέκης, Μπίζιος 2, Τσώλης 31 (3), Θεοδώρου, Μαστοράκης, Τάσος 10, Κετούλας 4, Τοκατλίδης 9 (1).
ΣΙΑΤΙΣΤΑ (Σιάσιος): Γεωργάκας, Γράβας 14 (2), Ρέππας Χ. 5 (1), Παπάς, Ρέππας Ν. 8, Καλαμπούκας 4, Τζώνος Γ., Τζώνος Γ. 17 (3), Τσιαούσης.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΒΟΝΙΤΣΑ 92-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-15, 55-38, 54-54, 92-69
Διαιτητές: Μπίκης-Λουλουδιάδης
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Φόρος): Δεσπούλης 4, Θώδης, Γκαμούρας 17 (4), Παπαϊωάννου 13 (1), Παππάς Κ. 15(1), Κομποδιέτας 9, Βούλγαρης 2, Παπαδόπουλος 21, Αντωνίου 7, Κουρέπης 4, Παππάς Γ.
ΒΟΝΙΤΣΑ (Μπαλάσκας): Κακιούζης 4  (1), Αρέθας 19, Κόκκαρης, Περλής 10, Μάρης, Τσιτσώνης 6 (2), Μανδαλάκης 30 (2), Παπανελόπουλος.