Φιλικός αγώνας βετεράνων ΑΕΜ – ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου (φωτο)

Στο ενωσιακό στάδιο του Μεσολογγίου την Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε φιλικός αγώνας μεταξύ των βετεράνων της Α.Ε. Μεσολογγίου και της αντίστοιχης ομάδας της Α.Ε.Κ. Αγίου Κωνσταντίνου.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τιμήθηκε από το σύλλογο των βετεράνων της Α.Ε. Μεσολογγίου και τον πρόεδρό του κ. Δημήτρη Ματζουράτο καθώς και τον ταμία κ. Βύρωνα Παναγιωτόπουλο, ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής και προπονητής Δήμος Χειμώνας για την προσφορά του τόσο στην ομάδα της Α.Ε.Μ. όσο και γενικότερα στο ποδόσφαιρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι τελείωσε με νίκη της Α.Ε. Μεσολογγίου με σκορ 2-1. Η ομάδα του Μεσολογγίου, υπό την προπονητική καθοδήγηση του Γιάννη Δελαπόρτα, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Δημήτρης Ευθυμίου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου και με παρόμοιο τρόπο η ομάδα του Αγίου Κωνσταντίνου ισοφάρισε σε 1-1 έπειτα πάλι από κεφάλια μέσα από τη μικρή περιοχή του Ροδιτη.

Τη νίκη στην Α.Ε. Μεσολογγίου έδωσε ο Σπύρος Μπανάκας πού έπειτα από σουτ κεραυνό έξω από τη μεγάλη περιοχή και αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Το φιλικό αντάμωμα των βετεράνων παικτών των δύο ομάδων ολοκληρώθηκε στα γραφεία του συλλόγου των βετεράνων της Α.Ε. Μεσολογγίου με ένα κέρασμα στη φιλοξενούμενη ομάδα της Α.Ε.Κ. Αγίου Κωνσταντίνου.

Για την Α.Ε.Μ. αγωνίστηκαν: Μπουσμπουρέλης, Σταθής, Φαμπρίτσης, Καλαβρουζιώτης, Σταμάτης Ν. του Αντ., Δελαπόρτας, Ευθυμίου, Ελευθεράτος, Σαμαράς, Μπανάνας, Χαμοσφακίδης, Διαμαντόπουλος Π., Σακκαρέλης, Φαρμάκης, Τσιγαρίδας, Πιερρουτσάκος και Σταμάτης Ν. του Κ.
Για την ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου αγωνίστηκαν οι: Καραμανώλης, Σιάτρας, Ροδιτης, Κολυδας, Βασιλείου, Τσάκαλος, Σελεβιστας, Σήφης, Δημητρίου, Μανδελος, Παναγιωτόπουλος, Μαρνεζος, Μολωνης, Ζβαρνας, Βούλγαρης, Φλώρος, Μασαλής.