Φιλικό «ξεμούδιασμα» με Παναγρινιακό

Νίκη με 1-0

Την ευκαιρία της διακοπής του πρωταθλήματος για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων εκμεταλλεύτηκε ο Παναιτωλικός με φιλικό αγώνα.

Απέναντι στον Παναγρινιακό, ο Μάκης Χάβος είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και να δώσει χρόνο σε παίκτες που μέχρι τώρα δεν αγωνίστηκαν ιδιαίτερα στο πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με τον Μελίσσα στα γκολπόστ, Σκόνδρα, Βάντερσον, Σκιαδά, Ντουάρτε στην άμυνα. Αρσούρα και Ταχάρ στον άξονα, με Άλβαρεζ μπροστά τους. Μπελεβώνης και Μεντόζα οι δύο ακραίοι επιθετικοί. Ο Βέργος στην κορυφή.

Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από λάθος στην άμυνα του Παναγρινιακού ο Νίκος Βέργος βγήκε σε τετ-α-τετ δίχως ωστόσο να μπορέσει να νικήσει τον κίπερ των φιλοξενουμένων. Ένα λεπτό αργότερα ο Άλβαρεζ δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση μετά από ενέργεια του Μεντόζα. Η επιθετική πολιορκία του Παναιτωλικού έληξε με σουτ του Μπελεβώνη που μπλόκαρε εκ νέου ο τερματοφύλακας στο 11’.

Τα «καναρίνια» ήταν συντριπτικά καλύτερα και μεγάλη στιγμή με σουτ του Μεντόζα στο 13’ έδιωξε σε κόρνερ ο Παρδαλός. Στο 20’, φάουλ σε καλό σημείο με εκτελεστή τον ίδιο κατέληξε εκ νέου στην αγκαλιά του νεαρού πορτιέρε. Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα σουτ του Βέργου απομακρύνθηκε με υπερένταση σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του ο Σκόνδρας με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

Όμορφη ενέργεια και σουτ του Χρήστου Μπελεβώνη σημειώθηκε στο 33’, με τον Παρδαλό να φωνάζει ξανά «παρών». Κεφαλιά του Αρσούρα στο 38’ πέρασε άουτ ενώ με το κεφάλι απώλεσε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Παναιτωλικού λίγο αργότερα ο Βέργος. Το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο νεαρός τερματοφύλακας του Παναγρινιακού (δανεικός από τον Παναιτωλικό) έκανε νέα εξαιρετική επέμβαση σε εξ επαφής σουτ του Ντουάρτε και απέσπασε το χειροκρότημα.

Ο ρυθμός έπεσε, με τον Παναιτωλικό να διατηρεί την πρωτοβουλία απέναντι στην ακίνδυνη επιθετικά ομάδα του Παναγρινιακού. Ο Χάβος έριξε στο γήπεδο τον Μαλή αντί του Μεντόζα, γυρνώντας τον Άλβαρεζ στα άκρα.

Στο 63’ ο Ντουάρτε έχασε νέα καλή στιγμή, μη μπορώντας να σκοράρει από καλή θέση μετά από σέντρα. Στο 70’ Βέργος και Μαλής σπατάλησαν διπλή ευκαιρία για να διευρύνουν το σκορ. Μέχρι και το τελικό σφύριγμα τίποτα δεν άλλαξε, με τον Παναιτωλικό να επικρατεί με το φτωχό μεν 1-0, να παρουσιάζει ωστόσο πρέπουσα εικόνα.

Αγωνίστηκαν οι: Μελίσσας (46’ Κνετ), Σκιαδάς, Βάντερσον, Ντουάρτε, Σκόνδρας (80’ Σοροβός), Αρσούρα, Ταχάρ, Άλβαρες, Μεντόσα (60’ Μαλής), Μπελεβώνης (80’ Τρομπούκης), Βέργος.

Αύριο Σάββατο η ομάδα θα υποδεχτεί σε νέο φιλικό προπονητικού χαρακτήρα την ΑΕ Μεσολογγίου στις 5.00 το απόγευμα στο Emileon. Ο αγώνας θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών.