Φιλική αποχαιρετιστήρια ήττα 3-0 από τον Ολυμπιακό (video)

sup-olympiakosΒαριά ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός  στο «Γ. Καραϊσκάκης» από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στο φιλικό που έγινε σήμερα το απόγευμα.

Ήταν ένα ματς που ουσιαστικά για τον Παναιτωλικό δεν σήμαινε κάτι, αντίθετα με τον Ολυμπιακό που το αντιμετώπισε με σοβαρότητα και ήταν η πρόβα τζενεράλε πριν τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας με την Ξάνθη το επόμενο Σάββατο.

Η ομάδα του Αγρίνιου που είχε αρκετές ελλείψεις, (Αλβες, Εντζεκέλε, Μπεχαράνο, Κουτρουμάνος) αλλά και έλλειψη κινήτρου είχε καλή παρουσία στα πρώτα 45΄ όταν και το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Μάλιστα θα μπορούσε να σκοράρει νωρίς (5΄)  με τον Βιγιαφάνιες όμως η κεφαλιά που έκανε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ράφαελ.

Πολλές αλλαγές και από τις δυο ομάδες έγιναν με την έναρξη του β ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και σκόραραν αρκετά νωρίς, Στο 48΄ο Φουρτούνης έστρωσε στον Φουστέρ και με σουτ νίκησε τον Στεφανάκο και άνοιξε το σκορ.   Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ισπανός μέσος του Ολυμπιακού με ένα φοβερό σουτ σκόραρε και πάλι (2-0). Το εφιαλτικό πρώτο τέταρτο της επανάληψης ολοκληρώθηκε για τον Παναιτωλικό με ένα ακόμη γκολ που επέτυχε ο Χάρα στο 61΄ (3-0)μετά από σύγχυση στην άμυνα του Παναιτωλικού. Ακολούθησαν σημαντικές επεμβάσεις του Στεφανάκου ( 69΄, 73΄) που κράτησε το σκορ στα επίπεδα που είχε ήδη διαμορφωθεί. Σημαντική εμπειρία για τους νεαρούς Μήλιο, Κωνσταντινόπουλο, Βασιλάρη , Ζαρκάδα , Χαντάκια και Κολοβούρη που πήραν λεπτά συμμετοχής  απέναντι σε μια κορυφαία ομάδα.