Ευρωπαϊκή….. εμφάνιση!

sup-panai-asteras10Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι και συνέχισαν τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις, έχοντας ως μαέστρο τον Νίκο Μαρτίνες. Ο Αστέρας από την άλλη δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του και δεν μπόρεσε να σκοράρει για ένα ακόμα εκτός έδρας ματς. Ο Βιγιαφάνες στο 25’ έκανε το1-0 και ο Άλβες με πέναλτι στο 64’ έγραψε το 2-0.

Ξεκλείδωσε τους Αρκάδες ο Μαρτίνες

Καλό ρυθμό είχε από το ξεκίνημα το παιχνίδι στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό να πιέζει και τον Αστέρα να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Στα πρώτα λεπτά οι Αρκάδες είχαν κλείσει τους διαδρόμους και οι παίκτες του Μάκη Χάβου δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Στο 25’ όμως ο Μαρτίνες έβγαλε τον Βιγιαφάνες σε θέση βολής κι εκείνος με πλασέ έκανε το 1-0. Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Παναιτωλικός πίεσε και για δεύτερο γκολ, ενώ ο Αστέρας είχε κάποιες καλές στιγμές με τον Μπαράλες.

Ο Άλβες «καθάρισε» από την άσπρη βούλα

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να πιέζουν με τους Μαρτίνες και Βιγιαφάνες, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των Αρκάδων. Σε δύο φάσεις ο Αστέρας απείλησε με τους Λούι και Μπαράλες τον Στεφανάκο, αλλά ο Παναιτωλικός συνέχισε να πρεσάρει για το γκολ. Και στο 63’ ο Κουρμπέλης ανέτρεψε τον Μαρτίνες μέσα στην περιοχή και ο Τριτσώνης έδειξε το σημείο του πέναλτι, σε φάση που ξεκίνησε από λάθος του Γκοιάν. Ο Άλβες ευστόχησε από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 2-0. Ο Αστέρας, παρά τις αλλαγές του Βεργέτη, δεν βελτίωσε την εικόνα του, με τους αμυντικούς του να κάνουν εύκολα το λάθος.

Κορυφαίος του αγώνα

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νίκο Μαρτίνες ήταν καταλυτικός στο παιχνίδι του Παναιτωλικού. Σέρβιρε το πρώτο γκολ στον Βιγιαφάνες, κέρδισε το πέναλτι για το 2-0 και ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου στην άμυνα του Αστέρα.