Έβγαλε πάθος και νίκησε – Δίκαια 2-0 τον Λεβαδειακό

sup-panai-levadeiakos66Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Παναιτωλικός με τη νίκη του 2-0 επί του Λεβαδειακού. Δεν είναι υπερβολή αν ειπωθεί ότι όλη η ομάδα ζούσε για τη νίκη  στο συγκεκριμένο ματς, αφού σε αυτό είχε δοθεί χαρακτήρας τελικού.

Το τελικό σκορ δικαίωσε τις προσπάθειες αυτές.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αν και άργησαν να σκοράρουν παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Κύριο χαρακτηριστικό των παικτών του Παναιτωλικού ήταν το πάθος που έβγαζαν σε κάθε φάση . Κορυφώθηκε δε στο γκολ του Παπαδοπούλου που το πανηγύρισε έξαλλα και  σχεδόν προκλητικά μπροστά στον πάγκο του Λεβαδειακού.

sup-panai-levadeiakos55Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με καθυστερήσεις και αντιποδόσφαιρο να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους,  όμως τελικά στο άθλημα  τις περισσότερες φορές δικαιώνεται η ομάδα που θέλει να δημιουργήσει και όχι να καταστρέψει.

Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκόρερ δυο από τους καλύτερους παίκτες τους στο ματς τον Παπαδόπουλο και τον Μαρκόφσκι . Ο πρώτος άνοιξε λογαριασμό με τα χρώματα του Παναιτωλικού και σκοράρει με 6η διαφορετική ομάδα στην Σουπερ Λίγκα, και ο δεύτερες έφτασε τα 6 γκολ και είναι και φέτος ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας .

Οι αριθμοί του ματς δίνουν  και την πραγματική διάσταση της ανωτερότητες του Παναιτωλικού. Οι τελικές ήταν 18-3 ,

τα κόρνερ 6-1 και οι αποκρούσεις 0 για τον Παναιτωλικό και 7 για τον Λεβαδειακό.

sup-panai-levadeiakos57ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πριν την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού προέδρου του Παναιτωλικού Άγγελου Τριανταφύλλου.

4′: Σουτ στην κίνηση από τον Μαρκόφσκι μετά από σέντρα του Κουτρομάνου από δεξιά, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

8′: Στα σώματα αμυντικών του Λεβαδειακού σταματά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρότσα, το ίδιο γίνεται και με τον Μάρκος Πάουλο.

9′: Κίτρινη κάρτα στον Γιακουμάκη για φάουλ στον Λόπες.

10′: Πλασέ στην κίνηση από τον Μάρκος Πάουλο μετά την πλασαριστή εκτέλεση φάουλ του Ρότσα, ψηλά άουτ η μπάλα.

11′: Μακρινό σουτ του Μάρκος Πάουλο, πολύ άστοχο.

15′: Επιτίθεται συνεχώς ο Παναιτωλικός στο πρώτο 15λεπτο, σε παθητικό ρόλο οι Βοιωτοί.

17′: Κίτρινη στον Μουνιός για δυνατό μαρκάρισμα στον Καλτσά.

26′: Κίτρινη κάρτα στον Σίλβα για διαμαρτυρία.

sup-panai-levadeiakos5129΄ Σημαντική ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Μάκος βρίσκει στην πλάτη της άμυνας των Βοιωτών τον Μουνιός, ο οποίος πλασάρει, ο Ναμάσκο διώχνει και από κόντρα στον Μουνιός και πάλι η μπάλα φεύγει άουτ.

37′: Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, εκτελεί ο Μάρκος Πάουλο, απομακρύνει ο Μιλιάζες.

40′: Δυνατό σουτ του Ρέι εκτός περιοχής, ο Ναμάσκο διώχνει με γροθιές, ενώ διώχνει σε κόρνερ και την κεφαλιά του Μαρκόφσκι, που περνά ανεκμετάλλευτο.

42′: Κίτρινη κάρτα στον Μιλιάζες.

43′ Σέντρα του Μουνιός, κεφαλιά του Μαρκόβσκι και η μπάλα περνά άουτ.

44′: Κίτρινη κάρτα στον Μεντί.

45′: Ο Λόπες με σουτ στέλνει άουτ την μπάλα μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Πάουλο.

46′: Ρόσα αντί Μουνιός για την πρώτη αλλαγή του Παναιτωλικού.

sup-panai-levadeiakos4647′: Πρώτη αλλαγή και για τον Λεβαδειακό, Βούρος αντί Καραχάλιου.

50′: Κεφαλιά του Μεντί μετά την εκτέλεση του Μιλιάζες, φεύγει ψηλά άουτ η μπάλα στην πρώτη τελική των Βοιωτών στον αγώνα.

52′ Σουτ του Ντιέγκο Λόπες μέσα από την περιοχή και ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Μάκου, κοντράρει στον Μεντί η μπάλα.

54′: Μακρινό σουτ του Σίλβα, δεν ανησυχεί ο Κυριακίδης.

64′: Δυνατό σουτ του Κουτρομάνου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.

65′: Μακρινό σουτ από τον Ρέι, άστοχο.

sup-panai-levadeiako3866′: Παπαδόπουλος αντί Λόπες για τη δεύτερη αλλαγή του Παναιτωλικού.

69′: 4-4-2 πλέον η διάταξη των γηπεδούχων με Παπαδόπουλο και Μαρκόφσκι στην επίθεση, Ρέι και Ρόσα στις δύο πτέρυγες.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Μαχαίρα για δυνατό μαρκάρισμα στον Μάρκος Πάουλο.

73′: Τρίτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό, Κλέσιο αντί Κουτρομάνου.

74′: Σκαστή κεφαλιά του Μαρκόφσκι μετά την εκτέλεση του Ρότσα, η μπάλα φεύγει άουτ.

76΄ ΓΚΟΟΟΟΟΛ  1-0 Δημήτρης Παπαδόπουλος

Ο Ρόσα τροφοδοτεί τον Μαρκόβσκι στα δεξιά της μεγάλης περιοχής, εκείνος δίνει στον Παπαδόπουλο και ο τελευταίος με δυνατό σουτ δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Ναμάσκο, 1-0.

80′: Απέδωσε το 4-4-2 για τον Χάβο, ο Παναιτωλικός έγινε ξανά πιο επιθετικός και η υπεροχή του καρποφόρησε με τον πολύπειρο φορ.

sup-panai-levadeiako3984′: ΓΚΟΛ για τον ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ! με τον Μαρκόβσκι

Ο Ρόσα σεντράρει από αριστερά, έξοχη κεφαλιά-ψαράκι από τον Μαρκόβσκι, ο Παναιτωλικός «κλειδώνει» το τρίποντο (2-0).

85′: Λάτσι αντί Γιακουμάκη στη δεύτερη αλλαγή του Λεβαδειακού.

87′: Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο για φάουλ στον Λάτσι.

88′: Κλείνει τις αλλαγές και ο Λεβαδειακός, Ζεζίνιο αντί Καλτσά.

sup-panai-levadeiakos58ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Kυριακίδης, Κουτρομάνος, Ρότσα, Ροντρίγκες, Κούσας, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Ρέι, Λόπες, Μουνιός, Μαρκόφσκι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Ναμάσκο, Νιας, Μαχαίρας, Βασιλείου, Σίλβα, Γιακουμάκης, Μεντί, Καλτσάς, Ουόν, Καραχάλιος, Μιλιάζες.

Διαιτητής: Τίκας (Καρδίτσας).

Βοηθοί: Τουμπακάρης (Αθηνών), Δίπλαρης (Καρδίτσας).

Χωρίς προβλήματα ήταν η διαιτησία του Τίκα παρά την ανησυχία και την ανακοίνωση που έβγαλε ο Παναιτωλικός την παραμονή του αγώνα για τον ρέφερι της αναμέτρησης..