Europa League: Νίκη-πρόκριση στο 89′ ο Ολυμπιακός- Όλες οι φάσεις και τα γκολ των αγώνων

Χάρη στο γκολ του Τικίνιο στο 89′ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε στο «Καραϊσκάκης» και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa League.

Την τελευταία αγωνιστική θα «κυνηγήσει» τις πιθανότητές του για την πρώτη θέση, την ίδια στιγμή που η Άιντραχτ ισοφάρισε την Άντβερπ στο τέλος. Συναρπαστικά παιχνίδια, πολλά γκολ και θέαμα στην 5η αγωνιστική των ομίλων.

Τα αποτελέσματα των αγώνων:

Το γκολ του Τικίνιο έδωσε νίκη- πρόκριση στον Ολυμπιακό που σίγουρα θα συνεχίσει και τον Φεβρουάριο τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του. Με συνδυασμό αποτελεσμάτων μπορεί να βρεθεί και πρωτοπόρος του ομίλου και να αποφύγει τα μπαράζ με τρίτο ομίλου Champions League.

Το «κάζο» σε «νεκρό» χρόνο γλίτωσε η Άιντραχτ, καθότι ισοφάρισε την Άντβερπ στο 94′ με γκολ του Πιασένσια σε 2-2. Η πρώτη θέση του ομίλου θα «παιχτεί» την επόμενη, τελευταία, αγωνιστική.

Στη Μόσχα, η Λάτσιο επιβλήθηκε της Λοκομοτίβ με 0-3, με πρωταγωνιστή τον Τσίρο Ιμόμπιλε.

Η Γουέστ Χαμ νίκησε με 0-2 εκτός έδρας την Ραπίντ Βιέννης, χάρη στα γκολ των Γιαρμολένκο και Νόμπλ.

Σε ένα ματς με ανατροπές και μεγάλες συγκινήσεις, η Λεβερκούζεν πήρε τη νίκη επί της Σέλτικ με 3-2, σκοράροντας δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πολύ ωραίο ματς στην Κωνσταντινούπολη με «αφεντικό» την Γαλατασαράι, η οποία δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Μαρσέιγ. 4-2 για τους Τούρκους το σκορ.

Τέσσερα γκολ και ένα χαμένο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο για το Λέστερ Λέγκια 3-1.

Η Ρέιντζερς νίκησε στη Γλασκώβη την Σπάρτα Πράγας με 2-0, «τσεκάροντας» εισιτήριο πρόκρισης.

Όμορφο παιχνίδι στο «Λουί Ντε», με τη Μονακό να επιβάλλεται με 2-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, οι Βάσκοι ισοφάρισαν και πριν το ημίχρονο ο Φοφανά έδωσε στους Μονεγάσκους ξανά το προβάδισμα και τελικώς τη νίκη.

Πιο δύσκολο από ότι δείχνει το τελικό σκορ το πέρασμα της Λυών από την έδρα της Μπρόντμπι, με 1-3. Οι Γάλλοι έμειναν πίσω στο σκορ, ωστόσο τελικώς έφυγαν νικητές.