sliderΌλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

1ος αγώνας Trail: Έτρεξαν με σύμμαχο τον καλό καιρό δεκάδες δρομείς στο Αγρίνιο (φωτο)

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά, ο πρώτος αγώνας Trail, 12,5 και 5 χιλιομέτρων, στο Αγρίνιο. Ο αγώνας ήταν ενταγμένος στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον εορτασμό του Πολιούχου του Αγρινίου, Αγίου Χριστοφόρου.

Οι συμμετοχές ήταν πολλές, ενώ οι δρομείς έτρεξαν με σύμμαχο τον καλό καιρό.

Η διοργάνωση ανήκει στον Σύλλογος Δρομέων Υγείας Αγρινίου σε συνεργασία με τον Δήμο Αγρινίου και έγινε υπό την αιγίδα της ΕΟΣΛΜΑΥ .
Αφετηρία και τερματισμός ήταν η πλατεία Δημοκρατίας.

H διαδρομή του TRAIL αγώνα των 12,5 χιλιομέτρων κατά το μεγαλύτερο μέρος της αποτελούταν από μονοπάτια εντός του δασυλλίου Αγ. Χριστοφόρου και του Παπαστράτειου Δημοτικού πάρκου, τα οποία ήταν σηματοδοτημένα, ώστε να μη χαθούν οι συμμετέχοντες κατά την διάρκεια του αγώνα. Από το σύνολο της διαδρομής τα 2,5 χλμ ήταν βατά μονοπάτια, τα 3,5 χλμ ήταν άσφαλτος και τα υπόλοιπα 6,5 χωματόδρομος.

Ο πρώτος δρομέας των 12,5 χιλιομέτρων, τερμάτισε λίγο μετά τις 11 το πρωί ενώ οι απονομές των μεταλλίων έγιναν γύρω στις 12:30.

Μετά τους τερματισμούς, ακολούθησαν οι απονομές των τριών πρώτων σε κάθε κατηγορία, ενω βραβεύτηκε και ο μεγάλος χορηγός της διοργάνωσης, κ. Γουργολίτσας.