Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

ΕΣΚΑΒΔΕ: Σε ρυθμούς τελικού οι έφηβοι του ΠΑΣ Ναυπάκτου

Νίκη-πρόκριση στον τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε, πέτυχε η ομάδα των Εφήβων του ΠΑΣ Ναυπάκτου, στο ουδέτερο γήπεδο της Πρέβεζας, απέναντι στον Φαίακα Κέρκυρας με σκορ 75-65.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του ΠΑΣ εμφανώς επηρεασμένη από το ταξίδι, υπέπεσε σε αρκετά λάθη στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να πετύχει εύκολους πόντους με τους οποίους προηγήθηκε 17-24 στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου άλλαξαν πλήρως την εικόνα τους, έδειξαν τις πραγματικές δυνατότητές τους, μπήκαν δυνατά στις φάσεις, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με επιμέρους σκορ 26-12, πήραν αέρα 7 πόντων στο ημίχρονο με σκορ 43-36. Στο 2ο μέρος συνέχισαν την καλή τους απόδοση και έχοντας αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα (Μίχος, Στυλιαράς, Σταμάτης, Ζαμπάρας και Μαντζαρίνης οι πρώτοι σκόρερ), πήραν δίκαια μια μεγάλη πρόκριση για τον Τελικό της Διοργάνωσης που θα πραγματοποιηθεί στο Αγρίνιο στις 16 Φεβρουαρίου με αντίπαλο Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων.

Να θυμίσουμε ότι η ομάδα του ΠΑΣ έχει καταφέρει τα προηγούμενα χρόνια να κατακτήσει 2 φορές τον Τίτλο του πρωταθλητή Εφήβων της ΕΣΚΑΒΔΕ και να βρεθεί αρκετές φορές στο βάθρο των μεταλλίων πιστοποιώντας την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στις Ακαδημίες του Συλλόγου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α:17-24 , Β:26-12 , Γ:13-12, Δ:19-17

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Καπετανάκης 1, Βελέντζας, Μίχος 18(1), Στυλιαράς 16, Φούντας Α, Χολέβας, Σταμάτης 11(2), Μαντζαρίνης 9(3) Αναγνωστόπουλος 4, Κουφογιάννης 3(1), Ζαμπάρας 11, Κούτρας 2.