A ΕΣΚΑΒΔΕ – Νότιος όμιλος: ΑΛΦΑ 93 – Γ.Ε. Αγρινίου 52-70

Η Γ.Ε. Αγρινίου πήρε την νίκη στο ΔΑΚ Αγρινίου απο την ομάδα της ΑΛΦΑ 93 στο τοπικό ματς με 52-70 και συνεχίζει στην βαθμολογία στην 1η θέση έχοντας 4/4. Η ομάδα του Σωτήρη Φαράντου ξεκίμησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-9. Η ΑΛΦΑ ισορρόπησε το παιχνίδι με τον Τάγκα σε καλή μέρα και μείωσε για το 14-20 του δεκαλέπτου.

Η ΓΕΑ βρήκε τις λύσεις στην επανάληψη κυρίως μέσα στην ρακέτα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 31-43.Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στην τρίτη περίοδο. Εκεί η ΓΕΑ έπαιξε πολύ καλή άμυνα δεχόμενη μόλις 2 πόντους. Το επιμέρους σκορ 2-18 έφερε τους ‘πράσινους’ στο 33-61 και όλα τελείωσαν εκεί. Πιτσιρικάδες και απο τις δυο ομάδες στα τελευταία δέκα λεπτά και τελικό σκορ 52-70.Απο την ΓΕΑ ο Βατίστας ειχε 18 πόντους ενώ απο την ΑΛΦΑ οι Τάγκας και Τασιολάμπρος είχαν απο 15.

Δεκάλεπτα:Α:14-20 Β:17-23 Γ:02-18 Δ:19-09

ΑΛΦΑ 93 (Σταυρόπουλος):Ρέντζιος, Τάγκας 15(4), Σταυρόπουλος 8, Χαϊδης 2, Σαράκης, Τασιούλης, Λυμπέρης 4, Παπαχρήστος, Καρκαμπούνας 4, Τασιολάμπρος 15(5), Τασόπουλος 2, Βαζούκης 2

Γ.Ε. Αγρινίου(Φαράντος): Ντάλλας 2, Πολύζος, Νάκος, Σταμουλάκης 9(3), Στούμπος, Μπαρούχας 14(2), Παρθένης 10, Βατίστας 18, Μπόσμος 10, Δάρλας 7(1), Δάσκαλος, Γούσης