Α’ ΕΠΣΑ (play off): Νίκησαν Όμηρος και ΑΕΜ (φωτο)

Οι δύο πρωτοπόροι Όμηρος και ΑΕΜ έκαμαν την αντίσταση του ΑΟ Χάλκειας και Δόξας Καινούργιου αντίστοιχα και συνεχίζουν να διεκδικούν τον τίτλο δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των play off.

Κατά πάσα πιθανότατα όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στο Νεοχώρι όπου θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες με τον Όμηρο εκτός απροόπτου να έχει το προβάδισμα του ενός βαθμού που ίσως αποδειχτεί στο τέλος πολύτιμος.

Η ΑΕΜ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Δόξα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε ένα δεκάλεπτο σημείωσε τρία γκολ ευνοούμενη από τα λάθη των αντιπάλων της και τελικά πέτυχε ευρεία νίκη με 4-1.

Στο 51΄ ο Μούτσα γύρισε λανθασμένα τη μπάλα στον τερματοφύλακά του Δαράβαλη, ο Τσιούνης που καραδοκούσε παρεμβλήθηκε και με πλασέ έκανε το 1-0. Λίγο αργότερα και στο 55΄ η ΑΕΝ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πιστιόλη από τον Σαλμά. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσιούνης γράφοντας το 2-0.

Ο Πιστιόλης μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα μετά τη σέντρα του Μιιχαλόπουλου στο 61΄. Η Δόξα κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 84΄με την ατομική προσπάθεια του Κακούρη. Στις καθυστερήσεις ο Καβαλλάρης με σουτ στη κίνηση έκανε το 4-1.

Στο άλλο παιχνίδι ο Όμηρος προηγήθηκε στο σκορ με τον Νούλα, αλλά ο ΑΟ Χάλκειας ισοφάρισε με τον Παχή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όμηρος σημείωσε άλλα τρία τέρματα με τους Θεοδωρίδη, Βασιλάρη και Νάκο και πήρε τη νίκη.