Επιστροφή στις νίκες για την ΑΛΦΑ93

IMG_8497

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΛΦΑ με 50-36 επί της Δόξα Πύρρου Άρτας στο Κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Η ΑΛΦΑ κατάφερε να ξεπεράσει τις σημαντικές απουσίες της και με όπλο την σκληρή άμυνα πήρε εντέλει μια εύκολη νίκη.

Η ΑΛΦΑ είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και δεν το έχασε μέχρι το τέλος αν και η Δόξα προσπάθησε στις αρχές του 2ου ημιχρόνου να γυρίσει το ματς μειώνοντας στο 27-26 , όμως το καθαρό μυαλό και τα μεγάλα τρίποντα του Θόδωρου Σωτηρόπουλου και του Γιώργου Στεφανάτου επανέφεραν τη διαφορά στο +10 δίνοντας έτσι το περιθώριο να διαχειριστεί το ματς χωρίς άγχος.

Από την ΑΛΦΑ ξεχώρισαν οι Στεφανάτος , Διαμάντης , Σταυρόπουλος και Σωτηρόπουλος ενώ από τους φιλοξενούμενους της Δόξας ξεχώρισε ο Λάμπρου.

Τέλος θα θέλαμε να εκφράσουμε τη συμπαράσταση μας και τις ευχές μας για γρήγορη ανάρρωση στον αθλητή της Δόξας Πύρρου Άρτας , Φορτοτήρα, που είχε μια άσχημη πτώση και χτύπησε στον αυχένα και διακομίστηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Αγρινίου.

ΑΛΦΑ 93 BC – ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ   50-36

Δεκάλεπτα: Α:10-9 Β:14-07 Γ:13-14 Δ:13-06

ΑΛΦΑ 93 BC (Σταυρόπουλος): Διαμάντης 10, Σταυρόπουλος 9(1), Σωτηρόπουλος 8(2), Βατίστας 2, Κωστακιώτης, Μακρής 5, Στεφανάτος 12(3), Κουδούνας 4, Γκοργκόλης, Μήλος, Τσιαμάκης, Στραβοδήμος

Δόξα Πύρρου Άρτας (Μπίστας) : Λιαροκάπης 6(2), Φορτοτήρας, Βασιλείου, Λάμπρου 13, Κυριακού, Αποστολάκης,Καυκιάς 6, Ρήγας, Τσίτσικας 4, Γκολομάζος, Γεωργίου 7, Παππάς

10379313_10201892982805117_326609687_n

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που χάρισε όμορφο θέαμα και συγκινήσεις εξελίχθηκε ο αγώνας της ΑΛΦΑ με τον Πήγασο , για την 9η αγωνιστική του ΜΙΝΙ 2002 ,  με τον Πήγασο να είναι ο νικητής με 39-42. Το γεγονός ότι το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο , αφού και οι δύο ομάδες έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση , δεν πρόησε κανέναν και οι πιτσιρικάδες πάλεψαν για το καλύτερο ,δείχνοντας ότι το μέλλον του ανήκει αρκεί να δουλέψουν σωστά και σκληρά.
Το κακό ξεκίνημα των παιχτών του Ντίνου Καραπιπέρη στο πρώτο δεκάλεπτο τους τους έβαλε να κυνηγάνε να ανατρέψουν μια διαφορά 14 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 1-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η καλή άμυνα έφερε αποτελέσματα και η ΑΛΦΑ μείωσε σε 18-22 στο τέλος του ημιχρόνου.
Στο 3ο δεκάλεπτο έγινε η ολική επαναφορά με τους παίχτες του Ντίνου Καραπιπέρη να γυρίζουν το ματς και να προηγούνται και με +5 (31-26) στο τέλος της περιόδου.
Η κούραση όμως από την υπερπροσπάθεια βγήκε στο παρκέ από τα μέσα της 4ης περιόδου και η ομάδα του Πήγασου ξαναπήρε το προβάδισμα με 37-38 στο 37′.
Η ΑΛΦΑ πέρασε και πάλι μπροστά με 39-38 στο 38′. Όμως δύο καλές άμυνες από τον Τασούλη και με δύο καλάθια στον αιφνιδιασμό από τους Κακούρη και Σχίζα έδωσαν αέρα 3 ποντων 7 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση η ΑΛΦΑ αστόχησε σε 3ποντο για την ισοφάριση και έμεινε το 39-42.

Δεκάλεπτα: 01-15, 17-07, 13-04, 08-16
Α.Λ.Φ.Α. 93: (Καραπιπέρης) Μπανάκας Π., Καλαμπόκας 1, Παπαχρήστος 2, Παπαχρήστος Δ. 4, Λάμπρης 8, Τζούλιας 2, Μπανάκας Ν., Σιαδήμας 1, Τσιλιμπώκος 4, Κύρκος, Σαράκης 1, Χρήστου 16.
ΦΙ.ΜΠΑ. Πήγασος: (Ναούμης) Τασολάμπρος 13, Καραγιάννης, Τασούλης 12, Σκιαδάς, Στασινός, Κακούρης 11, Μπέστιας, Βασιλείου, Καραπιπέρης, Σχίζας 4, Χαντζής 2, Πολύζος.