Επέστρεψε… ζεστός ο Λεβαδειακός

sup-levadeiakos-panai9
Λεβαδειακός με (σχετική) άνεση. Οι «πράσινοι» δεν επηρεάστηκαν από την 20ήμερη απραξία και νίκησαν απολύτως δίκαια τον Παναιτωλικό με 2-1, κερδίζοντας θέσεις στη βαθμολογία.

Το ματς

Ένα μεγάλο ερωτηματικό πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ήταν το πώς θα παρουσιαστεί ο Λεβαδειακός, ο οποίος προερχόταν από μεγάλη απραξία. Υπήρχε ένα κενό διάστημα είκοσι ημερών λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος, αλλά και της αναβολής του ματς με τον ΠΑΣ την περασμένη εβδομάδα εξαιτίας του σεισμού στα Γιάννενα.

Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να έχουν… σκουριάσει και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν και ο Μπελγκαζουανί έπιασε σουτ, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Κυριακίδη που… ζεστάθηκε νωρίς. Ο Παναιτωλικός απάντησε λίγο μετά, με τον Ρότσα να κάνει ωραία κίνηση μέσα από την περιοχή και λίγο δεξιά και καλό σουτ με το αριστερό. Ωστόσο, αντέδρασε καλά ο Ναμάσκο και έδιωξε την μπάλα. Στο 7’ διαφοροποιήθηκαν κάπως τα πλάνα του Ράτσκο Ντόστανιτς, που αναγκάστηκε να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου τον Μπελγκαζουανί, που δεν μπορούσε να συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο Ζεζίνιο.

Ύστερα από το αναγνωριστικό ξεκίνημα, ο Λεβαδειακός απέκτησε τα ηνία του αγώνα και ήταν αρκετά καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός, ο οποίος είχε κάνει πολύ γεμάτη εμφάνιση κόντρα στην Κέρκυρα (4-0), παρουσιάστηκε πολύ νωχελικός και οι φάσεις που έκανε στο πρώτο μέρος ήταν πολύ λίγες. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ στο 9’ και στο 29’ με τους ίδιους παίκτες να πρωταγωνιστούν και στις δύο περιπτώσεις. Ο Μιλιάζες γέμισε στην πρώτη από τα αριστερά και ο Βαγγέλης Μάντζιος έπιασε το σουτ με τη μια, αλλά ο Ροντρίγκες έκανε την προβολή και έδιωξε σωτήρια την ύστατη στιγμή. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα, βρήκε τον Έλληνα φορ που έκανε την προβολή, αλλά ο Κυριακίδης του είπε «όχι».

Ο Λεβαδειακός ευτύχησε να προηγηθεί σε πολύ καλό χρονικό σημείο και ύστερα από μια επίθεση που δεν ήταν οργανωμένη όσο οι άλλες δύο. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ροντρίγκες δεν έδιωξε καλά, ο Γιακουμάκης έπιασε σουτ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη που έκανε κίνηση για να πέσει στη δεξιά του πλευρά και δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

Ακόμη πιο δυνατά –συγκριτικά με το α’ ημίχρονο- μπήκε ο Λεβαδειακός στο δεύτερο και αυτή τη φορά καρποφόρησε η υπεροχή της, πετυχαίνοντας γκολ από… τα αποδυτήρια. Ο Μάντζιος μπούκαρε από τα αριστερά, πήρε… αμπάριζα την άμυνα του Παναιτωλικού και το συρτό σουτ που έκανε βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη και ύστερα από κόντρα στρώθηκε στον Τόνι Σίλβα που από κοντά νίκησε τον εξουδετερωμένο Κυριακίδη.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει και έδειξε να αποκτά παλμό ύστερα από το σημείο του Ουαρντά, αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ. Οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν πολύ σωστά το προβάδισμά τους και δεν έδειξαν να αγχώνονται ιδιαίτερα ούτε μετά τη μείωση των φιλοξενούμενων. Ο Μαρκόφσκι κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζάκσον που προσπάθησε να τον βγάλει από την τροχιά του, βάζοντάς του σώμα. Ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ναμάσκο, που έπεσε στην ίδια μεριά, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 2-1.

Μέχρι το τέλος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ο Λεβαδειακός, που «έκατσε» πάνω στο προβάδισμα που είχε και στη μοναδική φάση που πλησίασε στην ισοφάριση η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη, ήταν η κεφαλιά του Κούσα στο 84’, όπου η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ναμάσκο.