Παναιτωλικος

Έμφραγμα στο 90+3'

sup-pas-panai5

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο νεοαποκτηθείς Κίτσου σκόραρε για τον ΠΑΣ Γιάννινα και του έδωσε μια μεγάλη νίκη (1-0) κόντρα στον Παναιτωλικό!

Πως ξεκίνησαν

Ο ΠΑΣ, είχε τον Βελλίδη κάτω από τα δοκάρια, ενώ μπροστά του βρέθηκαν οιΤζημόπουλος και Κολοβέτσιος, ε τους Στρούνα, Μιχαήλ στα άκρα. Στον άξονα αγωνίσθηκε ο Τσουκαλάς με τον Λίλα, ενώ πίσω από τον Ίλιτς βρέθηκαν οι Ακόστα, Γιάκος και Κοροβέσης.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναιτωλικός είχε στην εστία τον Ράφαελ, με τους Κούσα, Μπικέι μπροστά του και τους Γκάλο, Ανέν στα άκρα. Στον άξονα δίπλα από τον Τζούνιορ ήταν ο Γοδόι, με τον Σφακιανάκη μπροστά σε ελεύθερο. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε και πάλι ο Καμαρά, με τους Μπακάκη και Θεοδωρίδη να τον πλαισιώνουν.

Χωρίς ρυθμό, ο Παναιτωλικός το κέντρο

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά ήταν πολύ κλειστό, καθώς και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ φοβισμένα στο γήπεδο, χωρίς να ρισκάρουν να ανοιχτούν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές καλές στιγμές, με τον Παναιτωλικό να έχει τον έλεγχο, αλλά να μην φτάνει με αξιώσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Έτσι, μέχρι την ανάπαυλα είχαμε μόλις δύο φάσεις άξιες αναφοράς, μία για κάθε ομάδα, όμως τα σουτ των Γιάκου και Μπακάκη δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Μπροστά ο ΠΑΣ στο δεύτερο

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην επανάληψη, όμως οι ρόλοι εναλλάχτηκαν. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τον πλήρη έλεγχο και ανάγκασαν τον Παναιτωλικό σε οπισθοχώρηση, χωρίς όμως να μπορούν να μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα αυτή την υπεροχή. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις δύο κορυφαίες ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα, καθώς το ο Βελλίδης κατάφερε να μπλοκάρει του σουτ του Μπακάκη στο 46′, ενώ ο… κεραυνός του Καμαρά στο 76′ πέρασε ελάχιστα άουτ.

«Έμφραγμα» στο 90+3′!

‘Όλα έδειχναν πως η ισοπαλία θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, όμως ο Ρουμάνος Κίτσου έδειξε να έχει άλλη άποψη, καθώς συνδύασε το ντεμπούτο του στην Ελλάδα και τον ΠΑΣ,, με ένα… buzzer beater, με το οποίο χάρισε στην ομάδα του μία τεράστια νίκη. Ήταν το 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα του Παναιτωλικού πιάστηκε στον ύπνο, με τον Κολοβέτσιο να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Ρουμάνο να σπρόχνει με το κεφάλι την μπάλα, στο βάθος της εστίας του Ράφαελ