sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Κακή εμφάνιση, δίκαιο αποτέλεσμα: Λεβαδειακός –Παναιτωλικός 1-0

Λεβαδειακός –Παναιτωλικός: Οι δύο ομάδες ίσως έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί, οι μεν γηπεδούχοι για να διατηρηθούν ζωντανοί  στη μάχη της  παραμονής, οι δε φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν στο κυνήγι της 5ης θέσης που οδηγεί στην Ευρώπη.

Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν μια δίκαιη νίκη γιατί είχαν ουσία στο παιχνίδι τους, ήταν ψυχωμένοι και αποφασιστικοί και ήθελαν να εξαντλήσουν και την τελευταία πιθανότητα να παραμείνουν στην κατηγορία.

Η ομάδα του Αγρινίου ήταν καλύτερη στο Α΄ ημίχρονο, ωστόσο δεν δημιούργησε την πολύ μεγάλη ευκαιρία στην εστία του Μπάγιτς.

Οι Μοράρ και Μπαϊροβιτς δεν είχαν καλές συνεργασίες και δεν φάνηκαν. Μόνο ο Ουίλιαν ήταν ο παίχτης που ξεχώρισε, καθώς  δημιουργούσε κάποια προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφικό για τον Παναιτωλικό, ο οποίος παρουσίασε ένα άσχημο πρόσωπο και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί δικαιολογία το αυστηρό πέναλτι που δόθηκε στον Άργκους. Μετά το γκολ που δέχτηκαν, οι παίχτες του Παναιτωλικού υποτάχτηκαν στις ορέξεις των αντιπάλων τους, καθώς σε καμία περίπτωση δεν φάνηκε ότι θέλουν να πάρουν κάτι από αυτό το ματς.

Τα σκαμπανεβάσματα που παρουσιάζει η ομάδα του Αγρινίου στο φετινό πρωτάθλημα θα έπρεπε να είχε προβληματίσει τον Τρ Δέλλα, ο οποίος στο σημερινό ματς παρέταξε μια ενδεκάδα που παρέπαιε στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Άμεσα θα πρέπει να διορθωθούν κάποια πράγματα γιατί το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμη.

Η Διάταξη του Παναιτωλικού

Ο Γιαννακόπουλος ι κάτω από τα γκολπόστ, στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Λιάβας, Μιχάι, Αργκους, Τσοκάνης, οι Τσιγγάρας, Λουσέρο, Γκούγκα πίσω από τον Μπαϊροβιτς, οι Μοράρ, Ουίλιαν στα άκρα. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαϊροβιτς.

Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι ο Τρ Δέλλας έκανε αρκετές αλλαγές.  Ο Τσοκάνης στην άμυνα στη θέση του Αμαράλ, ο Τσιγγάρας στα χαφ στη θέση του Γκούγκα, ο οποίος προωθήθηκε εκεί που αγωνιζόταν ο Μάζουρεκ. Ο Μοράρ επανήλθε στο αρχικό σχήμα αλλά παίζοντας στην αριστερή πτέρυγα της επίθεσης και στη θέση του Μανά.

Ο Προπονητής του Παναιτωλικού προτίμησε να παίξει με Μοράρ και Μπαίροβιτς στην επίθεση, καθώς ελάχιστες φορές έχει συμβεί αυτό, και βέβαια θέλοντας να δείξει ότι η ομάδα του θα είναι  επιθετική και ικανή  να κτυπήσει το ματς.

Ο τραυματισμός του Ρουμάνου στην εκπνοή του ημιχρόνου άλλαξε το πλάνο του Τρ Δέλλα που έριξε στο παιχνίδι τον Μανά. Στο ημίχρονο ο Αμαράλ πήρε τη θέση του Λιάβα, στο δεξί άκρο της άμυνας.

Υπεροχή ο Παναιτωλικός, την ευκαιρία ο Λεβαδειακός.

Πολύ καλό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με τον Παναιτωλικό να έχει την κατοχή της μπάλας και να δημιουργεί δύο καλές στιγμές με το Ουίλιαν στο 3΄και τον Γκούγκα στο 10΄.

Η ομάδα του Αγρινίου συνέχισε στο ίδιο τέμπο με το να προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό του, καθώς οι γηπεδούχοι αρκούνταν μόνο σε κάποιες αντεπιθέσεις.

Μετά το 25ο  ο Λεβαδειακός ανέβασε την απόδοσή του, παίζοντας κυρίως από τα αριστερά  με τον Νανγκίς, δημιουργώντας κάποια προβλήματα στον Λιάβα. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε σε σχέση με το ξεκίνημα με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι λιγοστές και μη αξιολογήσιμες.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου ο  Λεβαδειακός πήρε τα ηνία και έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να προηγηθεί στο 41 με τον Μαρκόφσκι.

Το αυστηρό πέναλτι-γκολ άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού.

Όπως ξεκίνησε στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά και επιθετικά,  επιβάλλοντας το ρυθμό του και να μεταφέρει το παιχνίδι στην εστία του Μπάγιτς. Ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα αυστηρό πέναλτι με τον μαχητικό Μαρκόφσκι από τον Άργκους.

Το γκολ αποσυντόνισε τον Παναιτωλικό με τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο, να παγώνουν το παιχνίδι με οποιαδήποτε τρόπο, και σε κάποιες περιπτώσεις  να προσπαθούν να βγαίνουν σε αντεπιθέσεις για να σημειώσουν ένα δεύτερο τέρμα και να τελειώσουν το ματς.

Η είσοδος του Μάζουρεκ δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του Παναιτωλικού, καθώς ο Παναιτωλικός πελαγοδρομούσε και πλέον το άγχος τον είχε κυριεύσει.  Πέρα από μια ευκαιρία του Τσοκάνη και του Μάζουρεκ στο 90΄ η ομάδα του Αγρινίου επιθετικά ήταν ανύπαρκτη. Από την άλλη ο Λεβαδειακός κέρδισε γιατί όπως φάνηκε αυτός ήθελε περισσότερο το παιχνίδι και το πήρε δίκαια.

Η ροή του αγώνα

επέλαση του Ουίλιαν από τα αριστερά και σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μπάγιτς να μπλοκάρει τη μπάλα.

10΄  σουτ μέσα από την περιοχή του Γκούγκα άουτ.

25΄ μακρινό σουτ του Σταγιόνεβιτς με τον Γιαννακόπουλο να επεμβαίνει θετικά.

41΄ κοντινό σουτ του Μαρκόφσκι η μπάλα θα βρει τον Μιχάι και θα καταλήξει κόρνερ.

49΄  σέντρα σουτ του Ουίλιαν η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

55΄ σε μαρκάρισμα του Άργκους στον Μαρκόφκι ο Παπαπέτρου έδειξε το σημείο του πέναλτι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα  ο Τσαμπούρης κάνοντας το 0-1.

64΄ κοντινό σουτ του Αντιλέχου έφυγε ελάχιστα άουτ.

68΄μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρκόφσκι σε κενή εστία δεν βρήκε τη μπάλα.